Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Kniha kvírstva

Autorstvo Kim de l’Horizon vo svojom románe Kniha krvi stavia do opozície fluiditu kvír identity a rigiditu heteronormativity. Možno to znie príliš učene, no samotná próza je zrozumiteľná – je to strhujúca reflexia fyzickej i jazykovej identity rozprávačstva, do ktorej sa ľahko začítate.

Áno, pokúšala som sa o čary: pokúšala som sa zmeniť váš násilný svet.

Kniha krvi (Kim de l’Horizon, 2022, preklad Zuzana Demjánová)

Kniha krvi autorstva Kim de l’Horizon je strhujúcou reflexiou fyzickej i jazykovej identity rozprávačstva, ich personálnou históriou v kontexte otázky determinovanosti jednotlivej osoby pokrvnosťou. Román je celkom príznačne venovaný „Moru mojich matiek“ a z neho sa prominentne vynárajú dve postavy: mér (matka) a grosmér (stará matka). Toto more je však obrovské, vypĺňa celý horizont Knihy krvi.

Fluidita vs. rigidita
Významovú príbuznosť žien a mora zakladá de l’Horizon na jazykovej podobnosti. „Mér znie ako Meer, more po nemecky.“ Samozrejme, dôležitejšia je „obsahová“ podobnosť: hlavnou charakteristikou oboch porovnávaných entít je fluidita, rozprávačstvom vyzdvihovaná ako určujúca vlastnosť. V napojení na túto líniu žien totiž vníma rozprávačstvo aj seba – ako nebinárnu, resp. rodovo fluidnú osobu.

Fluidita stojí ako kontrapunkt rigidity – a fluidná identita je celkom jednoznačne odpoveďou na stereotypne osifikovaný svet heteronormativity. Svet nie imaginovaný, ale ten, v ktorom žijeme: kde ide heteronormativita ruka v ruke s patriarchálnym kapitalizmom a ničivým antropocentrizmom. Autorstvo nám predostiera „neuchopiteľné“ (tak ako nemôžeme uchopiť vodu) nie ako zázračný všeliek, no jednoznačne ako nevyhnutný predpoklad možnosti vymotať sa z takého usporiadania spoločnosti, ktoré je založené na vykorisťovaní.

Láskyplné bosorky
A Kniha krvi nám ukazuje aj prototypy spomínanej fluidity. Jednou z hlavných línií románu je spomínané vyobrazenie línie žien, v rámci ktorého vidíme všetky možné narušenia heteronormativity: od vzťahov, prevracajúcich naruby ideu nukleárnej rodiny, až po citovaný výrok jednej z predkýň rozprávačstva.

Nie náhodou sa v interpretovanej vete hovorí o čarách – akt transgresie, ktorým je tu úsilie o zmenu „násilného sveta“, figuruje ako znak bosoráctva a táto replika je tým posledným, čo jej nositeľke vyjde z úst pred hroznou smrťou v plameňoch. Zobrazovaná „odlišnosť“ bosoriek je tak potvrdením toho, že všetko – vrátane osobného – je politické. O to je posolstvo Knihy krvi silnejšie: postaviť kvírstvo proti heteronormativite a násilný svet zmeniť silou lásky.


Kim de l’Horizon: Kniha krvi

Premedia, 2024

(text je súčasťou instagramového projektu @instapretacia)

Zobraziť diskusiu (0)

Kniha krvi

Kniha krvi

l´Horizon Kim de

Rozprávač Knihy krvi sa neidentifikuje ani ako muž, ani ako žena. Vyrastal*a na švajčiarskom predmestí, teraz žije v Zürichu.

Kúpiť za 15,26 €

Podobný obsah

Jedinečnosť ľudského vedomia

Recenzie

Jedinečnosť ľudského vedomia

Kniha o jednej z najzvláštnejších ľudských skúseností: halucinácii.

Lekcie strachu pre pokročilých

Recenzie

Lekcie strachu pre pokročilých

Štúdie rozvrátených osobností a ich neopakovateľných životov.

Čo je skryté pod ľadom

Recenzie

Čo je skryté pod ľadom

Slová „polárna námorná výprava“ sa spájajú s predstavou všetkých dobrodružstiev odvážnych mužov 19. storočia.