Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Krutý a predčasný koniec nevinnosti

Neschopnosť brániť sa zjavnej nespravodlivosti je veľkým sklamaním. Toľkí veria v silu odhodlania, ale aj tá, žiaľ, ustupuje krutosti silnejších a drzejších. Z týchto dôvodov je všímať si zraniteľnosť mladých svätou povinnosťou.

Škola ako peklo

Štrnásťročnému stredoškolákovi spolužiaci hovoria kvôli zrakovej chybe Škuľavec. Takéto znevažovanie by hádam aj rozchodil. Šikanovanie, ktorému čelí, však postupne naberá na intenzite a nevídanej krutosti.

Ninomija, hlavný organizátor šikany, na prvý pohľad nie je grázlom. Dobre vyzerá a dosahuje slušné výsledky. Vymýšľa stále nové a nové spôsoby ubližovania, ktoré vrcholí fyzickým násilím blízkym zabitiu. Ako to už býva, ostatní mu tlieskajú. Prípadne asistujú alebo sa len pasívne prizerajú.

Dievčenská postava sa v príbehu mladej japonskej prozaičky jednoducho volá Kodžimová. Chodí z vlastných dôvodov do školy neupravená. Spolužiačky ňou pohŕdajú a ponižujú ju len o trochu menej ako Škuľavca.

Priateľstvo týchto dvoch, začínajúce písanými odkazmi a pokračujúce krátkymi rande, je jemné a krehké. Kodžimová to má napriek svojmu statusu v hlave upratané. Snaží sa šikanu racionalizovať. Chce ju akceptovať, tak aby bola morálnou víťazkou. Stavia si v hlave vlastnú bariéru voči násilníckemu prostrediu, to je jej spôsob sebaobrany a mentálneho prežitia.

Škuľavec pozná slzy a bezmocnosť. Predstavuje si samovraždu, zostal by po ňom len spísaný príbeh šikany a ponižovania.

„Nech sa však už udeje čokoľvek, ľudia na to určite zabudnú a podľa mňa sa tým, že niekto ako ja zomrie vinou šikanovania, vôbec nič nezmení.“

Finále so stopami nádhery

Román o šikane v školskom prostredí je extrémne užitočný. Má svoje takpovediac japonské čaro. Postavy v ňom vedú zvláštne murakamovské dialógy. Konvencie a výchova k diskrétnosti ukazujú svoju silu. Aj kvôli tomu mnohí mlčia, hoci by mali prehovoriť.

Máločo je v tomto príbehu pekné, vo finále sa ale ukazujú stopy odvahy a schopnosti vzoprieť sa ponižovaniu. Po opisoch pekla sa zjavujú náznaky neba a čírej nádhery.

„Otvoril som oči dokorán a všetko, čo som videl, bolo nádherné. Plakal som, stál som uprostred tej nádhery a zároveň som nikde nestál.“

Kawakami píše tým najprostejším štýlom. Nepotrebuje sa predvádzať, a tak sa ešte výraznejšie ukazuje angažovanosť jej prózy.

Krutosť sme doteraz mali vyhradenú pre veľkých – vekom, vplyvom, mocou či bohatstvom. Tu sa neľútostne odkrýva svet mladých cynikov. Aj takto môže vyzerať jeden z mnohých koncov nevinnosti.

Mieko Kawakami: Nebo

Preklad: Dana Hashimotová

Odeon, 2025

Zobraziť diskusiu (0)

Nebo

Nebo

Kawakami Mieko

Štrnásťročný stredoškolák sa pre zrakovú poruchu stáva terčom posmechu svojich spolužiakov. Neschopnosť vzdorovať mučiteľom a pasivita voči ich krutému zaobchádzaniu ho nútia uzavrieť sa do vlastného sveta.

Kúpiť za 17,01 €

Podobný obsah

Jedinečnosť ľudského vedomia

Recenzie

Jedinečnosť ľudského vedomia

Kniha o jednej z najzvláštnejších ľudských skúseností: halucinácii.

Lekcie strachu pre pokročilých

Recenzie

Lekcie strachu pre pokročilých

Štúdie rozvrátených osobností a ich neopakovateľných životov.

Čo je skryté pod ľadom

Recenzie

Čo je skryté pod ľadom

Slová „polárna námorná výprava“ sa spájajú s predstavou všetkých dobrodružstiev odvážnych mužov 19. storočia.