Letný dom, neskôr
Deväť poviedok, v ktorých človek stráca a zároveň získa vedomie, že strata gniavi. Deväť poviedok, kde nie je dôležité, ako sa to skončí, ale čo v danom momente cítite. Deväť poviedok, ktoré spolu zdanlivo nesúvisia. A keď súvisia, tak len v cyklickom pocite, že k zdaru vždy niečo chýba, že až premena nedostatku je finálna surovina šťastia. Melanchólia, chlad, túžba, zmätok, rozorvanosť a nemožnosť dotýkať sa. Judith Hermann napísala niekoľko poviedok, v ktorých človek zistí, že cíti, avšak vtedy, keď už na tom nezáleží.
Ruleta melanchólie, cigariet a pocitu nenaplnenia
Každá poviedka si buduje svoj vlastný svet, sú sebestačné a nepretínajú sa v žiadnej postave. Napriek tomu rozprávači a rozprávačky takmer identicky cítia, pijú a fajčia, zamýšľajú sa nad životom, nad jeho stratami, úskaliami, ale aj láskavými momentmi a detailmi, ktoré robia život živým.
A rozprávajú, veľa, osobne a pekne.
Dôležitým prvkom je schopnosť cítiť, nech to u každého znamená čokoľvek. Bez lásky niet straty a bez straty niet života.
Vcítiť sa a cítiť, vyrozprávať a pochopiť
Písať o pocitoch a o tom, čo sa nám deje, nie je vždy jednoduché. Ani o neobvyklých momentoch života či pocite, že vám čosi chýba. Niekedy je to stará mama a jej guráž, inokedy bývalý priateľ, nenaplnené súznenie dvoch prívetivo žijúcich ľudí a sem-tam aj túžba, ktorá sa nikdy nepremenila na skutočnosť. A kedy cítime skutočnú hĺbku života? No predsa na konci, nech už sa pod koncom myslí čokoľvek.
Kedy, keď nie „neskôr“?
Letný dom, neskôr je kniha citu a momentov. Je to album riadkov obyčajných ľudí a v niektorých častiach môže čitateľ dokonca stretnúť aj seba samého. Minulosť sa vždy pretína s prítomnosťou, aj to sa tu človek dočíta, precíti.
Poviedky majú príjemné tempo a napätie, rozličnú formu rozprávania v rôznych prostrediach, ale jedno je vždy to isté: túžba rozprávať, pochopiť a pomenovať, čo človek v danom okamihu cítil. A cit je to silný, nostalgický, prirodzený a podmanivý. Ako život.
Judith Hermann Letný dom, neskôr
Artforum, 2023
Preklad: Michal Hvorecký