Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Letný dom, neskôr

Deväť poviedok, v ktorých človek stráca a zároveň získa vedomie, že strata gniavi. Deväť poviedok, kde nie je dôležité, ako sa to skončí, ale čo v danom momente cítite. Deväť poviedok, ktoré spolu zdanlivo nesúvisia. A keď súvisia, tak len v cyklickom pocite, že k zdaru vždy niečo chýba, že až premena nedostatku je finálna surovina šťastia. Melanchólia, chlad, túžba, zmätok, rozorvanosť a nemožnosť dotýkať sa. Judith Hermann napísala niekoľko poviedok, v ktorých človek zistí, že cíti, avšak vtedy, keď už na tom nezáleží.

Ruleta melanchólie, cigariet a pocitu nenaplnenia
Každá poviedka si buduje svoj vlastný svet, sú sebestačné a nepretínajú sa v žiadnej postave. Napriek tomu rozprávači a rozprávačky takmer identicky cítia, pijú a fajčia, zamýšľajú sa nad životom, nad jeho stratami, úskaliami, ale aj láskavými momentmi a detailmi, ktoré robia život živým.

A rozprávajú, veľa, osobne a pekne.

Dôležitým prvkom je schopnosť cítiť, nech to u každého znamená čokoľvek. Bez lásky niet straty a bez straty niet života.

Vcítiť sa a cítiť, vyrozprávať a pochopiť
Písať o pocitoch a o tom, čo sa nám deje, nie je vždy jednoduché. Ani o neobvyklých momentoch života či pocite, že vám čosi chýba. Niekedy je to stará mama a jej guráž, inokedy bývalý priateľ, nenaplnené súznenie dvoch prívetivo žijúcich ľudí a sem-tam aj túžba, ktorá sa nikdy nepremenila na skutočnosť. A kedy cítime skutočnú hĺbku života? No predsa na konci, nech už sa pod koncom myslí čokoľvek.

Kedy, keď nie „neskôr“?
Letný dom, neskôr je kniha citu a momentov. Je to album riadkov obyčajných ľudí a v niektorých častiach môže čitateľ dokonca stretnúť aj seba samého. Minulosť sa vždy pretína s prítomnosťou, aj to sa tu človek dočíta, precíti.

Poviedky majú príjemné tempo a napätie, rozličnú formu rozprávania v rôznych prostrediach, ale jedno je vždy to isté: túžba rozprávať, pochopiť a pomenovať, čo človek v danom okamihu cítil. A cit je to silný, nostalgický, prirodzený a podmanivý. Ako život.


Judith Hermann Letný dom, neskôr

Artforum, 2023

Preklad: Michal Hvorecký

Zobraziť diskusiu (0)

Letný dom, neskôr

Letný dom, neskôr

Hermann Judith

Zbierka poviedok Letný dom, neskôr, vyšla prvý raz v Nemecku v roku 1998. Silné, melancholické a hutné poviedky so svojským humorom odvtedy sformovali viaceré generácie a dnes ich kritici a čitatelia zaraďujú medzi kultovú klasiku. Aj 25 rokov od svojho prvého vydania je toto nadčasové dielo stále aktuálne – autorkin stručný štýl je rozpoznateľný a návykový, rovnako ako originálna, magická a podmanivá atmosféra či nezabudnuteľné ikonické postavy.

Kúpiť za 16,11 €

Podobný obsah

Retrotópia

Recenzie

Retrotópia

Akú minulosť sme po sebe nechali pre mladé generácie a aká budúcnosť ich čaká, ak sloboda je v súčasnosti základným predpokladom všetkého? Takto by sa azda dal zhrnúť myšlienkový obsah knihy Retrotópia od Zygmunta Baumana do jednej vety. Zároveň je to posledný knižný odkaz mysliteľa, ktorý žil značnú časť života v dvadsiatom aj dvadsiatom prvom storočí. Porovnáva riziká oboch storočí.

Ako milovať svoju dcéru

Recenzie

Ako milovať svoju dcéru

Od narodenia som dcérou svojej matky a časom som sa stala matkou dcéry. Viem, aké je to byť tou, ktorú mama neustále sleduje, a zároveň tou, ktorá nepretržite striehne na kroky svojho dieťaťa. Poznám túžbu byť vlastnená a vlastniť, byť napadnutá pocitom akejsi dlžoby a znepokojivého stavu, že ten pohľad už viac neznesiem. A pritom sa často dívam rovnako. Očakávam, predpokladám a chránim. Nevedome, ale predsa tlačím svoju dcéru do kútov, kde si myslím, že je to pre ňu dobré. Kolíšem si dcéru spôsobom, ktorý považujem za najvhodnejší. Do istej miery je to vítané, priam potrebné. Dokedy to však je?

Na smrť nemusíme byť sami

Recenzie

Na smrť nemusíme byť sami

Patrí medzi čestné povinnosti povzdychnúť si, ako sa všetci vospolok (a zahltení trápnosťami) vyhýbame téme odchádzania zo života. No nakoniec je minimum tých, ktorí sa do tohto terénu s odvahou, empatiou i pokorou vyberú.