Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Literárna pocta dielu Márie Ďuríčkovej

Čo vytvára genius loci? Určite je to súbeh viacerých okolností: architektúra, pamiatky, nové stavby vystavané po likvidácii pôvodných, nešťastia ako veľké požiare alebo vážne potopy, účasť prírody v urbanizme. Nadovšetko sú to však príbehy: o významných obyvateľoch, o bežných ľuďoch odovzdávajúcich svoje spomienky nasledujúcej generácii, o nezvyčajných príhodách formujúcich dejiny miesta. Popritom existujú aj legendy o nadprirodzených alebo strašidelných udalostiach presahujúcich životy jednotlivcov. Práve nim sa venuje kniha Prešporské legendy ožívajú.

Tvorbu Márie Ďuríčkovej si spájame predovšetkým s dielami pre deti a mládež, ale tiež s pôsobením v časopise Slniečko. Mala však aj záujem o povesti zo starej Bratislavy a vydala ich zozbierané v knihách Dunajská kráľovná a Prešporský zvon. Tieto príbehy sa stali podkladom na ich prerozprávanie súčasnými spisovateľmi v knihe Prešporské legendy ožívajú. Jej zostavovateľmi a tvorcami sú Lucia Lackovičová a Andrej Csino, o znamenitú vizuálnu stránku sa postarali výtvarník Matúš Maťátko, ktorý vytvoril pôsobivé ilustrácie k jednotlivým legendám, a vnuk Miroslava Cipára, Štefan Cipár, autor instagramového profilu @beatifullbratislava s fotkami Bratislavy, prostredníctvom ktorých môžeme spoznať miesta, kde sa odohrávali pôvodné povesti.

Pred nami sa takto otvára fantazijný svet spojený s naším hlavným mestom, s obavami a nádejami jej dávnych aj súčasných obyvateľov, s láskou a so sklamaním, s nezvyčajnými až nadprirodzenými udalosťami odohrávajúcich sa počas jej histórie. V niektorých príbehoch sa prelína minulosť s prítomnosťou alebo dokonca blízkou budúcnosťou, iné využívajú pôvodnú legendu na reflexiu súčasného bolestivého diania (aj keď poriadne sarkastickú reflexiu). Prítomnosť, rovnako ako minulosť, je tiež plná krívd, klamárov, zlodejov, násilníkov, ale aj milujúcich rodičov, oddaných partnerov, poslušných detí. Niekedy býva nespravodlivosť potrestaná, inokedy nie, no nádej je prítomná vždy.

Knihu náležite uvádza predslov syna Márie Ďuríčkovej, Jána Masaryka. Píše o pocitoch bývania v Bratislave, o jedinečnej atmosfére miest, ktoré poznal ako malý chlapec. „Duch prostredia na každého z nás mocne pôsobí. Násobí sa. Vzniká nový spôsob vzájomnej komunikácie.“ (s. 6) Poznáme to z vlastných skúseností, z našich rodných miest, obcí alebo dedín. Chodíme po uliciach a obzeráme sa, objavujeme doteraz nevidené alebo prehliadané objekty a vzťahy. Dom vs. ulica, dom vs. jeho obyvatelia, ulica vs. chodci. Obyvatelia vs. návštevníci, náhodní okoloidúci, bezcieľni flanéri...

Variabilita interakcií je skutočne rozmanitá a môžeme byť buď nezaujatí pozorovatelia, alebo priami účastníci diania. Prešporské legendy ožívajú je však pre ľudí, ktorí radi atmosféru miesta absorbujú, tešia sa zo všetkých nezvyčajných okolností, aké sa s miestom spájajú. A nezvyčajnou môže byť aj každodennosť, pretože nečakane prináša moment prekvapenia, napr. keď sa dozvieme, že budova, okolo ktorej bežne chodíme, skrýva nezvyčajné priestory vo svojom vnútri (napr. záhradu) alebo na streche (napr. oddychový kútik s ležadlami).

Jednotlivé povesti prerozprávali autori obľúbení vo svojich žánroch: Katarína Soyka, Pavol Rankov, Daniela Kapitáňová, Michal Havran, Diana Mašlejová, Martin Petro a Peter Altof (youtuber známy ako Expl0ited), Denisa Fulmeková, Andrej Csino, Michaela Musilová, Dado Nagy, Miroslava Ábelová, Michal Brat, Lucia Lackovičová, Michal Hvorecký, Zuska Stožická. Jednotlivé spracovania sú svieže, originálne, nápadité, niektoré obsahujú prvky fantastiky, iné sú dôkazom, že aj náhodné situácie v každodennom živote vedia spôsobiť neuveriteľné dianie. Zápletky sa odohrávajú na uliciach, v budovách, podzemí, na miestach, po ktorých má čitateľ odrazu nutkanie chodiť a čítať príbehy nanovo. Líšia sa aj spôsoby rozprávania: príbehy s takmer rozprávkovým nádychom, romantické zápletky, satira, groteska alebo dokonca dialóg s čitateľom. Každý príbeh otvára anotácia o pôvodnej povesti a ukončuje medailónik spisovateľa.

Najväčšiu radosť z knihy budú mať znalci obidvoch kníh Márie Ďuríčkovej, ale na svoje si rozhodne prídu aj priaznivci urbánnych legiend, spôsobov, ako si ľudia rozprávajú príbehy spojené s konkrétnymi miestami. Ide o pekný knižný artefakt, ktorý budú majitelia určite radi ukazovať svojim návštevám, a možno počas rozhovorov o tejto téme pospomínajú na ďalšie, azda aj zabudnuté príbehy.


Lucia Lackovičová a Andrej Csino: Prešporské legendy ožívajú
Autor ilustrácií: Matúš Maťátko
Autor fotografií: Štefan Cipár
Litera Production, 2022

Zobraziť diskusiu (0)

Prešporské legendy ožívajú

Prešporské legendy ožívajú

kolektív autorov

Pätnásť spisovateľov a osobností spätých s Bratislavou vytvorilo moderné poviedky inšpirované najlepšími povesťami z kníh Prešporský zvon a Dunajská kráľovná. V rokoch 1976 a 1981 vyšli knihy Prešporský zvon a Dunajská Kráľovná.

Kúpiť za 49,00 €

Podobný obsah

Jedinečnosť ľudského vedomia

Recenzie

Jedinečnosť ľudského vedomia

Kniha o jednej z najzvláštnejších ľudských skúseností: halucinácii.

Lekcie strachu pre pokročilých

Recenzie

Lekcie strachu pre pokročilých

Štúdie rozvrátených osobností a ich neopakovateľných životov.

Čo je skryté pod ľadom

Recenzie

Čo je skryté pod ľadom

Slová „polárna námorná výprava“ sa spájajú s predstavou všetkých dobrodružstiev odvážnych mužov 19. storočia.