Navždy silní
Kvalitnejší život sa dá dosahovať rôznymi spôsobmi a v každej z týchto oblastí existuje veľmi veľa dostupných zdrojov, z ktorých sa dá čerpať. V tomto zmysle je veľkou výhodou kníh, že dokážu zoskupiť informácie, výskumy, rešerše a na ich základe ponúknuť riešenia, ku ktorým sa dá opakovane ľahko vrátiť. Obzvlášť to platí pri dlhodobých plánoch, v ktorých sa spája cvičenie so stravovaním a je potrebné mať túto kombináciu pod kontrolou. Pozoruhodný titul predkladajúci práve tento prístup je kniha Navždy silní.
Posilňovať alebo behať?
Pomerne často sa dá stretnúť s názorom, že na dobrú kardiovaskulárnu kondíciu vplývajú predovšetkým tzv. kardiocvičenia ako beh, bicyklovanie, skákanie na švihadle, resp. skákavé cviky alebo cvičenia s vysokou kardiointenzitou. To všetko je určite pravda, ale ako sa ukázalo, veľký význam majú aj silové cvičenia. Napríklad výskum na hasičoch v USA z roku 2019 uverejnený v časopise JAMA Network Open ukázal, že muži, ktorí dokázali urobiť 40 a viac klikov, mali až o 96 % nižšie riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb ako tí, ktorí dokázali urobiť 10 a menej klikov (1). V tejto súvislosti je veľmi zaujímavá kniha Navždy silní od doktorky Gabrielle Lyonovej, špecializujúcej sa na vplyv kostrového svalstva na zdravie.
Budovanie svalovej hmoty je často považované za prejav estetiky, je to spojené s predstavou sily a zaužívaných predstáv o športovaní. Hlavnou tézou knihy Navždy silní je, že svalové cviky sú kľúčové pre celkové zdravie, podporujú metabolizmus a zvyšujú šance na dlhší a kvalitnejší život. Autorka pritom vychádza z predpokladu, že jej čitateľstvo nemusí nevyhnutne navštevovať posilňovňu, a je tu teda veľa rád, ako zapájať cviky do bežného života alebo ako cvičiť doma. Ide pritom o jednoduché aktivity, aké dokáže uplatniť naozaj každý a nemusí pritom vyvíjať ani veľký mentálny odpor. Napríklad urobiť každú hodinu 10 – 20 drepov, aj krátke vzdialenosti (napr. chôdza do kúpeľne alebo z izby do izby) prekonávať rýchlou chôdzou alebo urobiť raz za hodinu niekoľko bicepsových cvikov s odporovou gumou. Pravidelný kardiotréning je výborný, ale zároveň je potrebné precvičovať veľa svaly, zlepšenie si musí všimnúť po istom čase každý.
Prečo čítať knihu o zdraví?
Hoci existuje nespočetné množstvo výstupov v médiách venujúcich sa zdraviu, práve táto kvantita môže vytvoriť zmätok. Autorka si uvedomuje prednosti knihy a zahrnula do nej preto viaceré kapitoly veľmi užitočné aj pre opakované čítanie. Týka sa to predovšetkým cvičebných plánov, návodov, ako si ich rozložiť v čase, ako zvyšovať záťaž. Je dobré viesť si k tomu denník úplne obyčajnou formou v zošite. Pre zdravie je kľúčové aj stravovanie a jemu tiež venuje Gabrielle Lyonová rozsiahly priestor. Vysvetľuje dôležitosť jednotlivých zložiek potravy a časť knihy opisuje rôzne recepty. Možno je to len otázka prístupu k médiu, ale pre časť čitateľov môže byť oveľa užitočnejšie spraviť si v knihe záložky v témach, ku ktorým sa chcú opakovane vracať, ako neustále vyhľadávať videá alebo články na internete.
Prínosom knihy tiež je, že poskytuje návody na tréning pre začiatočníkov aj pokročilejších. Výhodou je, že ide o konkrétne čísla, počty minút, opakovaní a pod., takže v priebehu času je možné vyhodnotiť svoj pokrok. Spôsob, akým je kniha napísaná, je zrozumiteľný, prístupný, vysvetľujúci, zároveň však obsahuje aj určité motivačné odporúčania, pretože pri zmene životného štýlu je zrejmé, že nie je úplne jednoduché zbavovať sa svojich zlých návykov. Komu takéto pasáže nevyhovujú, môže ich pohodlne preskočiť. Kto však dokáže akceptovať, že zmeny sa dejú postupne a výsledky vidieť až po určitom čase, ten bude schopný z knihy vyťažiť veľa prospešných rád a užitočných plánov.
Gabrielle Lyonová: Navždy silní
Preklad: Richard Cedzo
Tatran, 2024