Nobelova cena za literatúru v roku 2020
... poputuje do Spojených štátov amerických, udelili ju americkej poetke Louise Glückovej.
Nobelov výbor, ktorý rozhoduje o udelení ceny za literatúru, má za sebou na konci tohto desaťročia neľahké obdobie. V roku 2018 cenu neudelili – spôsobil to sexuálny škandál manžela jednej z členiek Švédskej akadémie, po ktorom rezignovali viacerí členovia výboru. Namiesto toho bola udelená iba neoficiálna „náhradná Nobelova cena“, ktorú získala Guadeloupčanka Maryse Condé. V minulom roku sa preto Nobelov výbor rozhodol odovzdať ceny dve: za rok 2018 poľskej spisovateľke Olge Tokarczuk a za rok 2019 Rakúšanovi Petrovi Handkemu. Handkeho ocenenie však opäť vyvolalo kontroverzie a vlnu kritiky na adresu Nobelovho výboru; hoci sú spisovateľské kvality laureáta nepochybné, viaceré jeho politické postoje, predovšetkým podpora vojnových zločincov Slobodana Miloševića a Radovana Karadžića, sú hodné odsúdenia.
Tohoročná voľba Nobelovho výboru žiadne kontroverzie nevyvolá, hoci je možno trochu prekvapujúca: medzi horúcimi favoritmi sa meno laureátky nespomínalo. Ocenenie udelili významnej americkej poetke Louise Glückovej, pričom Nobelov výbor vyzdvihol jej
„nezameniteľný poetický hlas, ktorý svojou strohou krásou robí osobnú existenciu univerzálnou“.
Louise Glücková sa narodila v roku 1943 v New Yorku v rodine obchodníka a domácej, jej starí rodičia boli prisťahovalci, maďarskí Židia. Básne písala od mladosti, navštevovala poetické kurzy na Columbijskej univerzite, no nezískala žiaden akademický titul. Prvú zbierku poézie, Firstborn, vydala v roku 1968.
Témy Glückovej poézie sú rôznorodé, k hlavným patria ľudské túžby a traumy: smrť, straty a nálezy, rozpady vzťahov, snaha vyrovnať sa s nimi a vystrábiť sa z nich. Dôležitú úlohu hrá v jej poézii príroda, inšpirácie čerpá aj z gréckej mytológie.
Glücková doteraz uverejnila dvanásť zbierok básní. Zbierka The Wild Iris z roku 1992 bola ocenená Cenou Williama Carlosa Williamsa a Pulitzerovou cenou. Za zatiaľ poslednú zbierku Faithful and Virtuous Night (2014) získala americkú Národnú knižnú cenu. Je tiež autorkou dvoch kníh esejí o poézii. V rokoch 2003 až 2004 pôsobila ako tzv. honorárna poetka (poet laureate) USA. Prednášala okrem iného aj na Stanfordovej univerzite, Bostonskej univerzite a na Iowa Writers Workshop. V súčasnosti pôsobí na Yalovej univerzite a žije v meste Cambridge v štáte Massachusetts.
Glücková je prvou Američankou ocenenou Nobelovou cenou od roku 1993, keď ju získala Toni Morrison. V roku 2016 sa prekvapujúco laureátom stal americký hudobník Bob Dylan. Predchádzajúcim básnikom, ktorý získal Nobelovu cenu, bol v roku 2011 Švéd Tomas Tranströmer.
V češtine a slovenčine vyšli doteraz tri Glückovej básnické zbierky: po česky Divoký kosatec (Opus, 2007) a Noc věrnosti a ctnosti (Argo, 2017), po slovensky Vidiecky život (Skalná ruža, 2018, preložila Jana Kantorová-Báliková). Jej básne boli aj súčasťou antológie poetiek a poetov amerického severovýchodu (Novej Anglie) pod názvom Vítr z Narrangasetu (Fra, 2002).
(Ilustračné fotografie: www.nobelprize.org, Wikipedia, FB Viktora Suchého.)