Novinky v angličtine
Každý týždeň pribúda na Koziu kvalitná non-fiction literatúra a beletria v angličtine. Vyberám ju pre Vás starostlivo kus po kuse u našich dodávateľov, ktorí nám vozia knihy priamo z Veľkej Británie a USA. Hlavnými oblasťami sú knihy o histórii, prírodných vedách, psychológii, politológii, filozofii, umelej inteligencii, feminizme, knihy so zameraním na grafický dizajn, architektúru, komiksy, infografiky, mapovanie a ďalšie. Čítaním v angličtine získavate nielen vzácne privilégium čítať knižky skôr, než sa preložia do slovenčiny alebo češtiny, ale aj možnosť vypočuť si príbeh presne tak, ako sa autorovi či autorke zrodil v hlave.
Educated – Tara Westover
Napriek chudobe, radikalizovanému otcovi, či násilnému bratovi, dokázala Tara Westover získať život, po akom túžila. Príbeh veľkého utrpenia, ale aj odvahy, vytrvalosti a dôvery v seba samú je príbehom cesty za vzdelaním a vlastným životom. Autobiografická kniha odporúčaná Barackom Obamom aj Billom Gatesom ukazuje, akú esenciálnu rolu v našich životoch vzdelanie zohráva a prečo sa zaňho oplatí bojovať.
Adventures in the Anthropocene – Gaia Vince
Za posledné desaťročia ľudia pozmenili planétu za hranice všetkého, čo bolo kedy predstaviteľné. Novinárka Gaia Vince prináša pozorovania zo svojich ciest po svete, mapuje a objasňuje aké masívne sú naše zásahy do zemských ekosystémov a prečo sú tak veľmi závažné. Kniha je rozdelená do 10 kapitol, pričom sa každá venuje jednému celku ako napr. rieky, hory, lesy, mestá, čím dôkladne pokrýva a zodpovedá najrozličnejšie otázky a vzťahy aj ku klimatickým zmenám.
The Penguin Book of the Contemporary British Story
Najlepšie britské poviedky posledných 20 rokov sú zhromaždené v tejto unikátnej zbierke z kolekcie Pinguin Book. Nechýbajú autori ako Kazuo Ishiguro píšuci o láske, Irvine Welsh o mužoch, Zadie Smith o vojne a politike, či Mark Haddon o katastrofických svetoch.
The Singing Bones – Shaun Tan
Spisovateľ a umelec austrálského pôvodu dokáže aj z klasických rozprávok bratov Grimmovcov, vykúzliť mrazivé krátke mystriózne kúsky. Každý krátky text je doplnený fotkou sochy, ktorá príbeh nielen ilustruje, ale aj prehlbuje, je príbehom samotným. Shaun Tan napísal aj iné naše obľúbené knihy ako napríklad Tales From the Inner City, Erik alebo Pravidla léta.
The Spectators – Victor Hussenot
Nezvyčajná grafická novela skúma vzťah obyvateľov a mesta samotného, hrá sa s možnosťami, že svet je reflekcia nášho vnútra, či budovy podobami nás samotných. Použitie vodových farieb pripomína Brechta Evensa, no príbeh je skôr metaforický. Je to hra svetla a tieňov, krásny experimentálny počin.
Factfulness – Hans Rosling
Profesor Rosling objasňuje, aký je svet v súčasnosti a prečo sa stal takým akým je a hlavne prečo to, čo si o ňom myslím, je častokrát absolútne mylné. Čo sú faktory, ktoré ovplyvňujú a alterujú naše vnímanie, prináša istú nádej, že pokrok nemusí byť vždy na prvý pohľad očividný. Nabáda nás aj k premýšľaniu o hrozbách, ktoré sú naozaj relevantné namiesto strachovania sa o čosi, čo môže byť len informačný šum.
Art as Therapy – Alain de Botton, John Armstrong
V štyroch kapitolách, venovaných láske, prírode, peniazom a politike sa dozvieme, akým spôsobom dokáže umenie, architektúra, dizajn, či remeslá priniesť inšpirativné, kreatívne, či terapeutické riešenia. Kniha z množstvom obrazového materiálu nás vedie k poznaniu nielen rôznych diel, učí nás, ako ich lepšie vnímať, chápať a ako obohatiťsvôj pohľad na problémy, s ktorými sa v živote stretávame.
Guns, Germs and Steel – Jared Diamond
Držiteľ Pulitzerovej ceny Diamond predkladá vysvetlenia, prečo geografia ovplyvnila veľkou mierou rôzne historické udalosti, vysvetľuje prečo ľudia niektorých náboženstiev nikdy nezačali farmárčiť, prečo sa produkcia potravín šírila rôzne rýchlo na rozličných kontinentoch a vôbec, prečo sa svet vyvíjal tak odlišne? Výborná kniha na pomedzí histórie, biológie, ekológie a linguistiky, pripomína svojou komplexnosťou Sapiens od Yuvala Harariho.
How to Change Your Mind – Michael Pollan
Čoraz častejšie sa objavujú hlasy obhajujúce využitie psychadelických látok ako LSD, či DMT na psychoterapeutické účinky. Oceňovaný spisovateľ, novinár a aktivista Michael Pollan, predkladá obšírne vysvetlenie odkiaľ sa tieto látky vzali, akú rolu zohrávali už v pravekých spoločenstvách pre šamanov, či rôznych liečiteľov až po rôzne súčasné experimentálne laboratória. Snaží sa objasniť, v čom spočíva ich potenciál, no prirodzene aj úskalia, ktoré tieto látky meniace stav vedomia a pohľad na svet, so sebou prinášajú.
Aktuálne knihy a ich cenník nájdete pod príspevkom.