O dievčatku, ktoré prehltlo oblak veľký ako Eiffelova veža
Navonok sa neuveriteľný príbeh Romaina Puértolasa javí ako rozprávka pre dospelých. Rozprávka, v ktorej človek vďaka láske a viere dokáže lietať, ak musí prekonať vzdialenosť a nemá čas ani inú možnosť.
Romain Puértolas (1975) vstúpil na literárnu scénu v lete 2013 románom L' extraordinaire voyage du fakir qui était resté coincé dans une armoire Ikéa. V slovenčine vyšiel pod názvom Neobyčajné putovanie fakíra uviaznutého v skrini z IKEA koncom roku 2013 vo vydavateľstve Fortuna Libri. Tento román bol preložený do 36 jazykov a získal Le Grand Prix Jules-Verne v roku 2014. V súčasnosti sa pripravuje filmové spracovanie.
Druhý román autor nazval La petite fille qui avait avalé un nuage grand comme la tour Eiffel a vydal ho v januári tohto roku. V slovenčine vyšiel opäť vo vydavateľstve Fortuna Libri pod názvom O dievčatku, ktoré prehltlo oblak veľký ako Eiffelova veža v preklade Oľgy Hirnerovej.
Rozprávačom príbehu, ktorý sa odohráva počas jedného dňa, je letecký dispečer (s čudným menom Oné) pracujúci na parížskom letisku Orly. Tento chlapík príde jedného dňa do malého holičstva, aby sa dal ostrihať, ale najmä, aby rozpovedal holičovi neuveriteľný príbeh o jednej mladej krásnej parížskej poštárke a jednej malej ťažko chorej Maročanke. Dôvod, prečo sa tento chlapík rozhodol vyrozprávať svoj príbeh práve holičovi, je prekvapujúcou pointou románu, preto ju nebudem prezrádzať.
Hlavná hrdinka románu Providencia Dupoisová sa počas hospitalizácie v Maroku zoznámi s malou Zeherou, ktorá nielenže prišla o svoju mamu pri pôrode, ale navyše jej pľúca sú napadnuté nevyliečiteľnou chorobou. Zachrániť ju môže iba transplantácia pľúc. Providencia a Zehera sa zblížia natoľko, že mladá Parížanka, ktorá sama nemôže mať deti, sa rozhodne malú Maročanku adoptovať. No a práve v ten deň, keď mala Providencia odletieť do Maroka pre Zeheru, vybuchla islandská sopka a všetky lety boli zrušené. Zúfalá a bezmocná Providencia ako zázrakom natrafí na Veľmajstra Hu, ktorý sa ju snaží presvedčiť, že lietať môže každý človek. Providencia mu uverí a neuveriteľný príbeh o sile lásky a viery sa môže začať.
Navonok sa neuveriteľný príbeh Romaina Puértolasa javí ako rozprávka pre dospelých. Rozprávka, v ktorej človek vďaka láske a viere dokáže lietať, ak musí prekonať vzdialenosť a nemá čas ani inú možnosť. Pod povrchom sú však ukryté úvahy o tom, ako prekonať následky tragickej udalosti, ako sa vyrovnať so stratou milovaného človeka, ako ďalej žiť, ak má človek na svedomí smrť mnohých ľudí.
Romain Puértolas si vybral epigraf od Borisa Viana: „Tento príbeh je celý pravdivý, pretože som si ho od začiatku do konca vymyslel“.
Romain Puértolas si vie vymýšľať parádne a navyše ani nešetrí humorom. Fakíra napísal za 4 týždne a Dievčatko za 3 týždne. „Slová vychádzajú zo mňa ako voda z kohútika. Píšem hlavne na svojom mobilnom telefóne, keď čakám v radoch v supermarkete. Písal som aj na obaly zo žuvačiek a dokonca aj na košeľu," priznal v jednom rozhovore.
Romain Puértolas je presvedčený o tom, že všetci potrebujeme nádej, a preto dobré knihy a dobré filmy by sa mali vždy skončiť dobre, lebo ľudia, ktorí sa bijú za život, potrebujú príbehy s dobrým koncom.