Planéty
Ak by sme hovorili o vizuálne najatraktívnejších knihách roku 2020, zaslúžené miesto by tu určite zastávala aj veľkolepá publikácia Planéty z pera Briana Coxa, známeho profesora fyziky a moderátora seriálov o prírode a vesmíre, a Andrewa Cohena, producenta BBC. Ich pozvanie nahliadnuť prostredníctvom tejto knihy za hranice Zeme, do vesmíru, ktorý ponúka hádam až nekonečné výskumné možnosti, radi prijímame.
V bežnom živote si neuvedomujeme, že sme súčasťou vesmíru a mimoriadne komplexného sveta slnečnej sústavy. Žijeme príliš krátko na to, aby sme dokázali pozorovať zmeny prebiehajúce celé eóny, o takýchto zmenách sa nám dokonca aj ťažko uvažuje. No svet, ako ho pozorujeme teraz, je úplne iný, než bol v minulosti, a vo vesmírnom meradle to platí ešte viac. Od svojho vzniku bola slnečná sústava dynamickým systémom, planéty vznikali aj zanikali, menili svoje obežné dráhy, zrážali sa s inými objektami, pričom vedci o tom nachádzajú stále nové a nové poznatky. Čitateľsky aj divácky prístupnou formou ich už roky podávajú profesor Brian Cox a vedúci vedeckej sekcie štúdia BBC Andrew Cohen. Kniha Planéty je dôkazom, aké uhrančivé vie byť dobrodružstvo vedeckého skúmania a aké estetické potešenie dokáže priniesť zvedavým ľuďom.
Knihy o vede už dávno nie sú len zdrojom faktov, čoraz častejšie vidíme aj ich skvostnú grafickú úpravu a fotografie najvyššej kvality. To isté platí aj o Planétach. Vizuálne svedectvá z archívov NASA, diagramy z univerzít alebo vedeckých pracovísk sú nádherné, a ak by sa aj niekomu nechcelo čítať, tak by si mal knihu určite zaobstarať už len preto, aby v nej mohol listovať. No nečítať ju by bola chyba. Popularizácia vedy nie je úplne jednoduchá úloha a autorom sa podarilo spracovať tie najnovšie poznatky z fyziky, astronómie a príbuzných vied tak, že vytvorili celistvý a zrozumiteľný obraz krehkého sveta, v akom sa nachádza aj naša Zem.
Keď sme boli deti, tak Pluto bolo ešte planétou. Prečo už teraz Pluto medzi planéty nepatrí? Ako vznikol Mesiac? Môžeme sa niečo naučiť o globálnom otepľovaní skúmaním atmosféry Venuše? Existuje alebo existovala na nejakej planéte v slnečnej sústave voda? Ak áno, čo sa tam vtedy dialo? A sú niekde dôkazy o prítomnosti organických látok mimo Zeme? Putovanie slnečnou sústavou je tu plné faktov, súvislostí a noviniek. Autori vychádzajú na jednej strane z najnovších výskumov, na strane druhej nezabúdajú ani na historické zaujímavosti. Niektoré pasáže, napríklad putovanie sondy Curiosity po marťanskom povrchu, pripomínajú až reportáž a my môžeme vidieť, že aj sami autori si písanie textu užívali.
V knihe sa nedozvieme informácie len o samotných planétach alebo ich mesiacoch. Slnečná sústava obsahuje aj objekty, ktoré spadajú do iných kategórií. Napríklad pás asteroidov, gigantický priestor medzi Marsom a Jupiterom, predstavuje akési „pohrebisko neúspešných planét“ a kusy skál odtiaľto pochádzajú z „úsvitu slnečnej sústavy“. Preskúmať by si zaslúžil aj Kuiperov pás za dráhou Neptúna. Máme tu aj trpasličie planétky, prstence aj „svet, ktorý sa rozbil a znova dal dokopy“. Od tejto knihy nebudete chcieť odísť.
Naša Zem je vzácne miesto v slnečnej sústave. Okolnosti v správny čas zabezpečili podmienky na vznik života, a hoci výsledky evolúcie viackrát zdecimovali katastrofy celoplanetárneho dosahu, už pomerne dlho žijeme v bezpečí pred dopadom obrovských vesmírnych telies. Andrew Cohen aj Brian Cox sú presvedčení, že poznanie minulosti Zeme aj našich planetárnych susedov nám dokáže významne pomôcť porozumieť, čo nás čaká v budúcnosti a čo môžeme urobiť, aby sme negatívny vývoj zvrátili. Ak bol čiastkový zámer tejto knihy aj upútanie pozornosti, tak sa im nadmieru vydaril.
Andrew Cohen a Brian Cox: Planéty
Preklad: Veronika Maťúšová
Tatran, 2020
288 strán