Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Pod dohľadom

Vzťah verejného záujmu k utajovaniu informácií patrí medzi mimoriadne dôležité oblasti budovania demokracie. Spôsoby zhromažďovania dát o rôznych jednotlivcoch alebo skupinách obyvateľstva, ich následná analýza a sprostredkovanie mocenským inštitúciám vrátane tých, ktoré majú monopol na násilie (polícia, armáda), sú kľúčové pre odlíšenie toho, či má spoločenské usporiadanie ešte demokratický alebo už autokratický charakter. Ak sa stratí kontrola nad uvedeným procesom, môže to viesť k vytvoreniu akéhosi paralelného, tieňového štátu, v ktorom určujú pravidlá tajné služby. Kniha Pod dohľadom o tom podáva sugestívnu správu.

Je čas robiť si obavy
Veľké teroristické útoky v západnej Európe a USA viedli pomerne rýchlo k výraznému posilneniu moci spravodajských a tajných služieb. Obrovské rozpočty, ktorými v krátkom čase disponovali tieto organizácie, smerovali do vybudovania gigantických dátových centier a podpora zákonov legalizujúcich odpočúvanie a sledovanie cudzincov znamenali v praxi vlastne monitorovanie aktivít akéhokoľvek občana Spojených štátov amerických. Celý tento komplex javov nie je, samozrejme, vôbec jednoduché spoznať (veď sú to koniec koncov tajné služby), ale existujú jednotlivci, ktorí považovali informácie, akými disponovali, za také zásadné, že ich prezradili médiám, teda aj verejnosti. Niektorí sami seba nazývajú whistleblowermi, iní nie, no ich úloha v porozumení odhaleným aktivitám USA voči vonkajšiemu svetu je rozhodujúca. Vo svojej knihe Pod dohľadom s podtitulom Cesta tieňovým štátom sa ich osudom venuje novinárka Kerry Howley a je to mrazivé čítanie, ktoré naozaj vyvoláva obavy.

V čom je vlastne najväčší problém zhromažďovania informácií tajnými službami? Je ním ich následná analýza. Každý človek využívajúci internet zanecháva v digitálnom svete odtlačky svojich aktivít a tie už nikdy nezmiznú. To isté platí o údajoch z telefónov, SMS, o chatovaní, písaní e-mailov, využívaní sociálnych médií. Čo sa môže stať, ak sa niekto stane nepohodlným pre štát? Tajná služba môže z týchto digitálnych odtlačkov vytvoriť profil, ktorý zodpovedá ich cieľu – prezentovať daného človeka napríklad ako teroristu, nebezpečného agresora, extrémistu podporujúceho násilie a pod. Stačí poskladať vybrané vyhľadávanie slov v Googli, vybrať vety z konverzácií z kontextu a dať im význam, ktorý nikdy nemali.

Presne toto sa stalo jednej z postáv knihy, mimoriadne zaujímavej žene s menom Reality Winner. Popri svojej práci našla informácie o vplyve Ruska na voľby v USA, vyniesla ich z utajovaného prostredia, boli publikované, ona odhalená a uväznená. Podmienky, za akých k tomu došlo, sú z nášho pohľadu otrasné. Kapitoly, v ktorých sa Kerry Howley venuje práve Reality Winner, patria k tým, ktoré šokujú až fanatizmom tajných služieb a ich potrebou potrestať vinníka, znepríjemňovať mu neustále život, pričom je zrejmé, že aj vrahovia majú lepšie podmienky, ako mala Reality.

Situácie bez obrany
Autorka však nechce v čitateľstve vyvolať pocit, že ich niekto neustále sleduje. Kladie dôraz na to, že by sa malo budovať povedomie o tom, že sme zdrojom metadát, aké zanechávame v každom digitálnom zariadení. A tie môžu byť využité napríklad pri odhadovaní záujmov, aktivít, budovaní sociálnych máp, kto s kým a ako často komunikuje. Prečo by nás to malo znepokojovať? Vidieť to na osudoch ďalších postáv z knihy: týrania a mučenia obvinených, porušovania občianskych slobôd, svojvôľa štátnych orgánov pri súdnych procesoch a väzbe. A v neposlednom rade je tu stále možnosť, že tajné služby klamú, aby tak vyhoveli potrebám vlády, stanú sa tak úplne netransparentné. Okrem toho je tu ešte jedno riziko, ktoré ako laici nedokážeme rozpoznať: cielené úniky informácií s cieľom vyvolať zástupné témy, chaos alebo diskreditáciu.

Kniha sa napriek vážnej téme veľmi dobre číta. Autorkin štýl kombinuje literatúru faktu s prvkami eseje, nájdeme tu dokonca aj pasáže, ktoré vyznievajú takmer lyricky, čo pôsobí vzhľadom na tému nezvyčajne, ale osviežujúco. Knihu Pod dohľadom by nemal minúť nikto, kto chce byť lepšie informovaný o nástrahách digitálneho sveta a potenciálnych rizikách, s akými sa môže stretnúť, ak sa stane predmetom záujmu tajných služieb. To sa, samozrejme, nemusí nikdy dozvedieť, ale k budovaniu demokracie patria aj dobre informovaní občania a Kerry Howley ponúka v tomto zmysle veľa podnetov na zamyslenie sa, čo vlastne v digitálnom univerze každý z nás robí a aký obraz o sebe môže takto vytvárať.


Kerry Howley: Pod dohľadom. Cesta tieňovým štátom
Preklad: Andrea Tomová
N Press, 2024

Zobraziť diskusiu (0)

Pod dohľadom

Pod dohľadom

Howley Kerry

Kto ste? Ste dáta o dátach. Ste sieťou spoločenských vzťahov. Ste mapou prepojení. Ako veľmi nás zaťažuje to, ako sa sledujeme? V prvých rokoch dvadsiateho prvého storočia všetci zhromažďujú digitálne informácie, no nikto nevie, ako ich triediť. Od roku 2000 bolo vytvorených a uložených viac dát ako za celé predchádzajúce dejiny ľudstva. Celkový súhrn poznania ľudstva od jeho začiatkov do roku 2003 by sa zmestil do 5 exabajtov. Americká novinárka a spisovateľka Kerry Howley prináša strhujúci príbeh spravodajskej špecialistky a whistleblowerky Reality Winnerovej, osamelej mladej ženy, ktorá ukryla štátne tajomstvá a dôverovala nesprávnym ľuďom. Po tom, ako vytlačila päť strán s utajenými informáciami, ktoré nikdy nemala vidieť, sa Reality ocitla vydaná na milosť silám, ktoré boli oveľa neľudskejšie, než si dokázala predstaviť. Autorka mapuje Winnerovej cestu z texaského vidieka do federálnej súdnej siene a odkrýva utajovaný svet, v ktorom figurujú John Walkera Lindh, Lady Gaga, Edward Snowden, záchranný pes či matka, ktorá urobí čokoľvek, aby dostala dcéru z väzenia. Kniha Pod dohľadom je fascinujúca púť zákutiami tieňového štátu, v ktorom sa všetko zaznamenáva a nič nie je sväté. Kerry Howley sa nebojí klásť otázky o tom, čo znamená žiť v modernom svete.

Kúpiť za 15,21 €

Podobný obsah

Jedinečnosť ľudského vedomia

Recenzie

Jedinečnosť ľudského vedomia

Kniha o jednej z najzvláštnejších ľudských skúseností: halucinácii.

Lekcie strachu pre pokročilých

Recenzie

Lekcie strachu pre pokročilých

Štúdie rozvrátených osobností a ich neopakovateľných životov.

Čo je skryté pod ľadom

Recenzie

Čo je skryté pod ľadom

Slová „polárna námorná výprava“ sa spájajú s predstavou všetkých dobrodružstiev odvážnych mužov 19. storočia.