Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Podzemná železnica

Zlé svedomie amerického sna zabalené v bavlnke nasiaknutej krvou otroctva. Zhruba takto stručne možno zhrnúť obsah vynikajúceho románu Podzemná železnica od u nás doposiaľ prakticky neznámeho Colsona Whiteheada. Rodený Newyorčan totiž vo svojej zatiaľ poslednej, šiestej próze silno zabŕdol do mimoriadne citlivej témy, ktorú pomerne rada ignoruje i súčasná americká societa. Jej nesporné kvality však boli zaslúžene odmenené Pulitzerovou cenou aj veľmi pozitívnym ohlasom na medzinárodnej úrovni.

Krásnu slovenskú verziu potom zabezpečil vždy perfektný Vladislav Gális a jej vydania sa skvele zhostil stále akčnejší Ikar.

Príbeh je situovaný na americký Juh prvej polovice 19. storočia. „Zlatý vek“ otrokárstva sa blíži k vrcholu. Na nedozerných plantážach v otrasných podmienkach pracujú tisíce „farebných“, oproti ktorým je hádam i dobytok v lepšom životnom postavení. Otroci sú vystavení každodennej tvrdej drine, krutej svojvôli pánov a potupným neľudským trestom. V poslednej nádeji preto mnohí začínajú utekať na liberálnejší Sever. Medzi nich sa zaradí aj mladá Cora odkiaľsi z bavlníkovej plantáže v Georgii. Spolu s komplicom Caesarom sa chcú za slobodou dostať „podzemnou železnicou“, čím sa vtedy označovala sieť ilegálnych utečeneckých trás. V tomto konkrétnom prípade sa však jedná o reálnu sústavu tajných železníc prevážajúcich pasažierov do konkrétnych cieľových staníc. Útrpná Corina odysea je previazaná so sériou ďalších tragických minipríbehov zachytávajúcich osudy veľmi rôznych postáv, nejakým spôsobom spojených práve s hlavnou protagonistkou.

Whiteheadovi sa tak podarilo zostaviť výraznú spoločenskú koláž verne vykresľujúcu nálady a vnímanie sveta panujúce v Amerike pred občianskou vojnou. Autor v správnom pomere prelína reálne historické fakty s fikciou a vytvára si tak pomerne široké pole pôsobnosti na dostatočne výpovedné spracovanie danej témy. A je to obraz vskutku nelichotivý. Nečudo, že sa vŕtaniu v podobných kontroverznostiach každý radšej oblúkom vyhne. Totiž nikto sa veľmi nechce hrdiť tým, že ona možnosť slobodnej voľby, či slobodné rozhodovanie o vlastnom živote povstali z ohromného množstva znivočených existencií, ktorých otrasný spoločenský status zodpovedal životu v najneľudskejších, brutálnych diktatúrach.

Whiteheadov rukopis postráda akúkoľvek vyumelkovanosť. Bez zbytočných úkrokov mieri poväčšine rovno k veci. Rozprávanie to je tvrdé, drsné, naturalistické, zároveň však nesploštené, nezjednodušené, správne tvárne a košaté, kde sa hravo zmestia i riadne vypäté emócie. Pôsobivé, presvedčivé, dá sa povedať, že ľahko čitateľné, ale neľahké. Podzemná železnica nekompromisne účtuje s bolestivou históriou a naliehavo pripomína cenu slobody. Colson Whitehead s bravúrou rozširuje rady mimoriadne kvalitnej súčasnej americkej tvorby.

P. S. Je vám treba k čítaniu hudobnú kulisu? Potom jednoznačne nových Zeal & Ardor a ich blackmetalovú revolúciu zaznamenanú v drážkach dosky Stranger Fruit.

Colson Whitehead: Podzemná železnica

Vydal: Ikar (edícia Odeon – svetová literatúra)

Preklad: Vladislav Gális

Zobraziť diskusiu (0)

Podzemná železnica

Podzemná železnica

Colson Whitehead

Georgia, polovica 19. storočia. Cora je mladá otrokyňa na bavlníkovej plantáži. Aj medzi svojimi však patrí medzi vyvrheľov. Keďže dospieva a stáva sa ženou, dobre vie, že ju čaká ešte viac utrpenia. A tak keď ju otrok Caesar osloví, aby spolu s ním ušla podzemnou železnicou na sever, Cora sa napokon rozhodne pre tento riskantný krok. Hoci výrazom „podzemná železnica“ sa v dejinách USA tradične označuje sieť tajných ciest a úkrytov pre otrokov na úteku, tu ide o skutočnú koľajovú vlakovú dráhu pod povrchom zeme. Coru čaká strastiplná púť cez jednotlivé štáty a na každej zastávke – podobne ako Gulliver na svojich cestách – prežíva nové dobrodružstvo a stretáva sa s novou podobou sveta. Podzemná železnica je strhujúci román, v ktorom nájdeme brutálny realizmus i poetickú krásu, zúfalstvo aj nádej.

Kúpiť za 14,90 €

Podobný obsah

Hrdinovia podnetnej odlišnosti

Recenzie

Hrdinovia podnetnej odlišnosti

„Farár“ zvykne byť pejoratívnym označením pre duchovného, kňaza. V kolekcii rozhovorov Aleša Palána sa toto označenie zmenilo na kompliment adresovaný jeho respondentom. Byť farárom či farárkou znamená žiť so svojím spoločenstvom a angažovať sa vo vľúdnej a podnetnej realizácii svojej misie.

Letnice znamenajú oheň aj pokojný vánok

Recenzie

Letnice znamenajú oheň aj pokojný vánok

Prozaický debut Miroslava Hlauča, uchádzajúci sa o cenu Magnesia Litera hneď v dvoch kategóriách, je magickou alegóriou, manifestom zmeny, metaforou dejín aj pôvabne vyrozprávaným príbehom. Letnice prinášajú oheň aj pokojný závan ducha, sú zavŕšením i začiatkom. Niet presnejšej charakteristiky tejto prózy ako tej, ktorá sa ocitla v podtitule. Rozpomínanie na koniec sveta.

Márne čakanie na bezpodmienečnú lásku

Recenzie

Márne čakanie na bezpodmienečnú lásku

Najnovšia próza oceňovanej nórskej autorky je denníkom nenaplnenej túžby po bezpodmienečnej láske a odpustení.