Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Poezie na 7 dní

Jednou se tady objevit musela. Mária Ferenčuhová. Její nová Imunita. Určitá křehkost zdraví, nutnost udržování rovnováhy. Imunita sebepoškozená poezií? Nebo poezie jako úzdravné pouštění žilou, které snižuje tlak krve. Být imunní vůči čemu?

Spojenie

Zobudila sa napojená

na svetelné vlákno,

vnikalo jej do hlavy

v najvyššom bode na temene,

čistilo vnútro,

splachovalo kal,

ničilo patogény

a naprávalo tkanivá.

Šírilo sa von cez končeky prstov.

Menila plasty na zlato,

pohľadom zušľachťovala

ľudí, spoločnosť

aj jednotlivé rasy.

Správy o jej moci

šírili sa éterom

takmer samy,

liečila na diaľku, ale aj

dotykom,

každého podľa výberu,

videla, ako špina postupne

odchádza z tiel,

vstupuje do zeme,

hreje.

Objavili ju po rokoch

zhorenú na uhoľ

v dome, z ktorého dnes stoja

iba obvodové múry.

Pod nimi sa údajne

dosiaľ skrývajú

obrovské zásoby

fosílnych palív.


Mária Ferenčuhová (1975) slovenská poetka, překladatelka, filmová kritička a teoretička. Pět sbírek poezie, překlady z francouzštiny (Nothombová, Echenoz, Binet, Beckett...). Báseň pochází z právě vydané sbírky Imunita (Skalná ruža, 2016)

Zobraziť diskusiu (0)

Imunita

Imunita

Mária Ferenčuhová

Ferenčuhovej bytostne civilná, mestská poézia, špecificky citlivá a vnímavá voči spoločenským fenoménom, v básnickej knihe Imunita nadobúda výrazne fyzický, až fyziologický charakter. Dlhodobá autorkina fascinácia momentom prieniku cudzorodého a obrany pred jeho účinkami tu dostáva biologický až medicínsky tvar.

Kúpiť za 7,92 €

Podobný obsah

Něco se nepovedlo a teď se chyba šíří jako poušť

Správy

Něco se nepovedlo a teď se chyba šíří jako poušť

Po kriticky vřele přijaté próze Přípravy na všechno se Elsa Aids vrací k poezii, se kterou začínal. Jeho poetická reflexe pocitu z dneška a osobního souboje s realitou a identitou patří k tomu nejcitlivějšímu, co v šuplíku civilní a sociální česká poezie nabízí. Téměř jistý účastník některých poetických ocenění za rok 2023. Foto: Ondřej Lipár

Prý poslední sbírka Garyho Snydera

Správy

Prý poslední sbírka Garyho Snydera

Gary Snyder (1930) je buddhista a už dnes klasik moderní americké poezie. Všechny bytosti – hory a řeky, skály, stromy, zvířata, ptáci, ryby i lidé – jsou pro něj jen křehké jednotlivosti, jež se zjevují v tomto okamžiku a vydávají se na dlouhou proměnlivou cestu, která se zdá začínat před zrozením a pokračuje i dlouho po smrti. I my sami, jakkoliv přítomní v tomto okamžiku, se staneme „dávnem“. Sbírka Tento okamžik je z velké části vírem pocitů a vzpomínek, básně se ohlížejí do blízké či hodně vzdálené minulosti, jsou o ztrátách a o samotě, o pomíjivosti.

Piranesi

Čo číta výkonný riaditeľ OZ Cesta von Pavel Hrica

Piranesi

Zvláštny chlapík menom Piranesi žije sám v alternatívnom svete – nekonečnom labyrinte siení, ktoré sú plné mramorových sôch. V dolných sieňach Dom hraničí s oceánom a hore s oblakmi. Piranesi sa živí rybami a morskými riasami. Vedecky skúma jednu sieň za druhou a robí si o všetkom systematické zápisky. V tomto Dome sa vyskytuje už len iný živý muž „the Other“, s ktorým sa Piranesi stretáva na chvíľu každý utorok. Títo dvaja a pozostatky niekoľkých mŕtvol tvoria celé ľudstvo. Alebo nie? Piranesimu sa začínajú diať divné veci. Mysteriózna fantázia sa mení na detektívne pátranie, v ktorom Piranesi objavuje inú svoju identitu. Clarkovej román si ma pripútaval každou ďalšou kapitolou. Nevedel som ho pustiť z rúk. Popri čítaní vo mne rástli otázky: kým vlastne naozaj sme? Čo vnímame reálne a čo je len skreslenie? Ako ovplyvňuje naše prostredie to, čo si myslíme o sebe a svete?