Premýšľať materstvo
Próza Sheily Heti Motherhood je antipatriarchálnou výpoveďou, v ktorej sa rozprávačka na takmer tristo stranách venuje vlastnému uvažovaniu nad otázkou, či mať alebo nemať dieťa. Je to dosť na to, aby vznikla dôležitá kniha? Je.
I don’t think I have a heart—a heart I can consult. Instead, I have these coins.
Motherhood (Sheila Heti, 2018)
Materstvo ako literárna téma (ale aj ako spoločenský koncept či idea) je spravidla redukované na monochromaticky pozitívnu záležitosť. V umeleckom zobrazení či v politickej rétorike je navyše opradené takmer nepreniknuteľnou mýtickou aurou, na ktorej rube parazituje téza, že žena sa stáva plnohodnotnou iba v naplnení roly matky. Zoznámte sa: patriarchát.
Materstvo je politické
Próza Sheily Heti Motherhood je jednoznačne antipatriarchálnou výpoveďou – predovšetkým osobnou, no s nezanedbateľným spoločensko-politickým presahom (vieme, že osobné je politické). Narátorstvo prózy, osoba s funkčnou maternicou (aby sme neredukovali problém materstva iba na ľudí identifikujúcich sa ako ženy), sa na takmer tristo stranách venuje vlastnému uvažovaniu nad otázkou, či mať alebo nemať dieťa.
To je presne to, čo by sa mohlo javiť ako intímna a individuálna vec, no rozprávačka viditeľne zápasí aj s predstavou toho, ako ju budú vnímať iní ľudia, ak sa rozhodne, že deti mať nechce. V istom momente však v tomto boji nachádza potrebnú úľavu v podobe formulácie: „I am not ‘not a mother.’“ Bez ohľadu na to, ako sa protagonistka usiluje svoje rozhodnutie „ospravedlniť“, však platí, že „the damage is done“, keďže reflexia vedie práve k potrebe ospravedlňovania sa.
Listen to Your Heart?
To je vidieť aj v interpretovanom úryvku. Zavŕšenie úvahy nad zavedením vnútromaternicového telieska (ktoré si dá protagonistka po niekoľkých dňoch vybrať) vedie ku konštatovaniu o „nemaní srdca“ – explicitne pre potreby konzultácie (ako v piesni Listen to Your Heart od Roxette, kde sa však „konzultácia“ objavuje skôr v patriarchálnych rámcoch), no implicitne akoby išlo o výrok so všeobecnou platnosťou.
Inak povedané: „ak ako žena nemám dieťa, tak nemám srdce“ – to je téza, s ktorou sa nielen Heti, ale aj ostatné osoby s maternicou musia chtiac-nechtiac pasovať. Autorka prózy nadväzuje ironickým dôvetkom o minciach, ktoré na „konzultáciu“ používa miesto srdca. Ak toto vnímame ako pozitívne gesto, Motherhood robí krok smerom k tomu, aby sme si uvedomili, že plnohodnotnosť nášho bytia nezávisí od naplnenia našich reprodukčných schopností – nech si každý (muž) hovorí, čo chce.
Sheila Heti: Motherhood
Vintage, 2019
(text je súčasťou instagramového projektu @instapretacia)