Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Proti interpretácii?

V básnickej zbierke Hypomnemata autorky Zuzany Husárovej ide koncepčne o inú prácu s textom než pri „klasickej“ zbierke, čo otvára možnosť spochybnenia ďalších kategórií, o ktoré sa pri recepcii poézie opierame – napríklad idea autorstva či toho, čo vlastne za poéziu považujeme. Hypomnemata ponúkajú nie výpoveď subjektnej osoby, ale výpovede iných ňou zachytené – ako to čítať?

o 2 minúty? budete?

auto zastavilo, správy predal kuriér

všetko zaplatené, bez kontaktu

bez zámen, bez náčrtu, bez vzdychu: už zase

bez lacných odrenín a vášne


z básne Dovozy (Zuzana Husárová, zb. Hypomnemata, 2024)


Slovné spojenie „básnická zbierka“ obvykle signalizuje zozbieranie autorských textov, v Hypomnematách Zuzany Husárovej však ide o niečo iné. Podľa Michela Foucaulta (citovaného na záložke zbierky) sú hypomnemata recipované textové fragmenty „ponúkané ako nahromadené podklady na opakované čítanie a na meditáciu“. Takže nie výpoveď subjektnej osoby, ale výpovede iných ňou zachytené.

Zber materiálu

Koncepčne tu ide o inú prácu s textom než pri „klasickej“ zbierke, čo otvára možnosť spochybnenia ďalších kategórií, o ktoré sa pri recepcii poézie opierame – napríklad idea autorstva či toho, čo vlastne za poéziu považujeme. Zároveň sa v širšom zábere vynára otázka zmyslu. Od literatúry totiž očakávame hĺbku a hypomnemata vhodné zaznamenania by tak mali byť „obťažkané zmyslom“.

Lenže máme pred sebou banálnu situáciu predávania balíka kuriérom, čo zrejme zriedka považujeme za pamätihodné. Vložením do básnickej zbierky sa však predmetný fragment zvýznamňuje – a vzniká tendencia ho interpretovať. Otázka „budete?“ tak môže pôsobiť až existenčne, zároveň sa dá vďaka výrazom ako „predal“, „všetko zaplatené“ a „bez lacných odrenín“ uvažovať o komodifikácii našich životov, v ktorých sa toho stále viac vyjadruje prostredníctvom peňažnej „hodnoty“.

Bludný kruh zmyslu

Fragment „bez kontaktu“ zasa azda vypovedá o našej spoločnosti. Môže poukazovať na to, ako sa v ére internetu transformujú sociálne väzby – četovacie aplikácie sú pre nás zdrojom plnohodnotných medziľudských interakcií častejšie než osobný kontakt (minimálne v tejto situácii, keď porovnávame priateľstvá s neznámou osobou kuriéra). Tým sa otvára aj otázka intimity či blízkosti, zvýraznená aj dvojznačnosťou výrazu „zámen“ – zámená reprezentujúce ľudí a zámeny implikujúce proces nákupu tovaru.

Interpretačný prístup v jeho podstate môžeme považovať za úsilie o odhaľovanie významov textu. Dalo by sa teda interpretovať donekonečna – jednotlivé slová v citovanom segmente majú totiž vlastné denotované i konotované významy a ďalšie významy vznikajú ich reťazením. Ak je však autorským gestom to, že sa z hypomnemát stávajú anti-hypomnemata, možno sa vieme zamyslieť nad tým, či sa dá Husárovej zbierka – alebo iná poézia – čítať aj anti-interpretačne.

Zuzana Husárová: Hypomnemata

Brak, 2024

Em Mikšík

(text je súčasťou instagramového projektu @instapretacia)

Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Daria

Recenzie

Daria

Ada je matkou a svoju dcéru Dariu miluje. Denne sa o ňu s láskou stará, prebaľuje ju, kŕmi, venuje jej veľa času a kopec nehy, aby jej vytvorila čo možno najlepšie podmienky pre život. Počas tehotenstva Ada absolvovala všetky genetické vyšetrenia s negatívnym výsledkom a nič nenasvedčovalo tomu, že by sa nemala stať matkou zdravého dieťaťa. Daria sa však narodila so vzácnym postihnutím a „ťažkým defektom“. Namiesto spoločného ovoniavania sa a spoznávania s novorodencom Ada čelila nezrozumiteľným diagnózam a beznádeji, ktorú môže precítiť (náročky nepíšem pochopiť) len rodič v obdobnej situácii.

Polnočná hostina: Keď sa tajomstvá podávajú ako hlavný chod

Recenzie

Polnočná hostina: Keď sa tajomstvá podávajú ako hlavný chod

Vo svete napínavých a temných psychologických trilerov si anglická autorka Lucy Foleyová vybudovala výrazné miesto. S každou ďalšou knihou stiera hranice medzi spoločenskou drámou a kriminálnou zápletkou. Polnočná hostina je toho ďalším dôkazom – ide o príbeh plný zamlčanej minulosti, skrytých pohnútok a postáv, ktoré sa ocitajú na prahu zlomového okamihu.

Mickey7

Recenzie

Mickey7

Nedávno sa v kinách objavil film Mickey 17 od oceňovaného režiséra Džun-ho Ponga. Film je adaptáciou knihy Mickey7 od Edwarda Ashtona a záujemcovia o nezvyčajné sci-fi príbehy by sa mali s týmto dielom určite oboznámiť. V dobrodružnej a ironickej podobe sa ukrýva filozofická vrstva o povahe smrteľnosti a vnímania človeka ako vymeniteľného inštrumentu. K dispozícii je aj výborná audio adaptácia v podaní Kajetána Písařovica, ktorej budeme venovať pozornosť.