Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

Rieka, čo tečie naopak

Jean-Claude Mourlevat

Tomkov obchod bol posledným domom v dedine. Bol to celkom jednoduchý krámik s modrým maľovaným nápi­som ZMIEŠANÝ TOVAR nad výkladom. Keď ste strčili do dverí, zvonček veselo zacingal, cililing, a pred vami stál usmiaty Tomek v sivej predavačskej zástere. Bol to chlapec so zasnenými očami, na svoj vek dosť vysoký a skôr kost­natý. Vymenúvať, čo všetko Tomek v obchode predával, by bolo zbytočné. Celá kniha by na to nestačila, a pritom sa to zmestilo do jediného slova: „všetko“. Tomek predával „všet­ko“. Rozumie sa veci užitočné a praktické, ako sú plácačky na muchy a elixír „Ránhojič“ pátra Prepeličku, ale, samo­zrejme, tiež veci nevyhnutne potrebné k životu, ako sú gu­mené ohrievacie fľaše a nože na medvede.

Keďže Tomek býval v obchode, či skôr v miestnosti za ob­chodom, nikdy nezatváral. Na dverách síce visela ceduľka, no vždy bola obrátená tak, aby ukazovala „OTVORENÉ“. Nešlo však o žiaden holubník, rozhodne nie. Dedinčania boli ohľaduplní, nedovolili by si vyrušovať od nevidím do nevidím. Vedeli len, že v prípade naliehavej potreby by ich Tomek ochotne obslúžil aj uprostred noci. Netreba si však myslieť, že by z obchodu nikdy nevytiahol päty. Priam nao­pak, často sa stávalo, že sa šiel na chvíľku prejsť alebo zmi­zol hoci na pol dňa. Pravda, aj vtedy obchodík zostal otvo­rený a zákazníci sa obslúžili sami. Po návrate potom Tomek našiel na pulte odkaz „Vzala som špuľku motúzika na klo­básy. Lina“ spolu s presne odrátanými mincami, prípadne: „Tabak ako zvyčajne. Zaplatím zajtra. Kubo.“

A tak bolo v tom krásnom svete všetko, ako malo byť, tak sa vraví, a mohlo to bez zmeny trvať celé roky či dokonca storočia bez toho, aby sa niečo zvláštne udialo.

Lenže Tomek mal tajomstvo. Nie, nič zlé ani nijako mi­moriadne. Prikradlo sa celkom pomaličky, ani to nezbadal. Presne ako vlasy, rastú si a rastú... a ani sa nenazdáte, len sú jedného krásneho dňa proste pridlhé. Podobne si Tomek jed­ného krásneho dňa uvedomil, že mu v hlave – a nie na hlave – vyrástla myšlienka, ktorá by sa dala zhrnúť slovami: nudil sa. Ba čo viac, nudil sa... veľmi. Túžil vyraziť na cestu, vidieť svet.

Z okienka v komôrke za obchodom sa často díval na širokú rovinu, kde sa pôvabne pohojdávala jarná pšenica podobná morským vlnám. Z takéhoto rojčenia ho dokázalo vytrhnúť jedine zacenganie zvončeka na dverách obchodu. Inokedy sa zavčas rána vydával po cestičkách, čo viedli do polí a strácali sa v nežne belasých ľanových lánoch, a trhalo mu srdce, keď sa musel vrátiť domov.

Jean-Claude Mourlevat

Jean-Claude Mourlevat sa narodil v roku 1952 ako piate zo šiestich detí v rodine mlynára na samote vo Francúzskom stredohorí. Na vysokoškolské štúdiá sa vydal do Toulouse, Štrasburgu, ale aj Stuttgartu, Bonnu a Paríža. Rád cestuje a s batohom na chrbte prechodil Spojené štáty, Južnú a Strednú Ameriku, Indiu. Po škole nastúpil ako učiteľ nemčiny, lákalo ho však aj divadlo, a tak sa po desiatich rokoch šťastného učiteľovania vyškolil na klauna a míma. Prvý literárny text mu vyšiel v roku 1997. Vtedy ešte netušil, že je to začiatok novej kapitoly a že písanie bude odteraz jeho zamestnaním aj vášňou. Odvtedy vydal asi tridsať kníh, z ktorých mnohé boli ocenené a preložené do vyše dvadsiatich jazykov, a zaradil sa medzi najvýznamnejších a najobľúbenejších francúzskych autorov pre deti a mládež. V roku 2021 získal za svoje súhrnné dielo pamätnú Cenu Astrid Lindgrenovej, v detskej literatúre ekvivalent Nobelovej ceny.

Rieka, čo tečie naopak

Rieka, čo tečie naopak

Mourlevat Jean-Claude

Kniha Rieka, čo tečie naopak zavedie čitateľky a čitateľov do neznámych krajín, na more, na púšť, do miest plných života aj na holé skaliská. Je to príbeh pomazaný láskou, zároveň však na míle vzdialený melodramatickosti, je aj slobodou a túžbou po nej.

Kúpiť za 14,37 €