Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Sami sebe zrkadlami

Na komunikácii je zvláštne to, že hoci je to náš základný nástroj medziľudskej interakcie, musíme ju neustále využívať a prehodnocovať ju, pretože prúd sveta sa ustavične mení a s ním aj komunikované posolstvá. Navyše nemôžeme mať nikdy úplnú istotu, že druhá strana porozumela posolstvu tak, ako bolo myslené. Ak majú zúčastnené strany dostatočne otvorenú myseľ, tak ideálnym spôsobom na overenie porozumenia je získanie spätnej väzby v rozhovore. Čítanie rozhovorov Ja a my nie je len sledovanie konverzácie dvoch mimoriadne rozhľadených osôb, je to zároveň aj tréning našej vlastnej predstavivosti, dá sa len odporučiť zamyslieť sa, ako by sme na kladené otázky odpovedali sami.

Nesamozrejmý svet
Fedor Gál a Peter Pöthe sú osobnosti, ktoré môžeme označiť ako verejných intelektuálov. Zatiaľ čo Fedor Gál je známy ako sociológ, vydavateľ a komentátor, Peter Pöthe je psychoanalytický psychoterapeut špecializujúci sa na pomoc detským klientom, no poznať ho môžeme aj z diskusií o spoločenskom dianí. Intenzívny záujem obidvoch o sociálny život a základné motivácie jednotlivca vo vzťahu k sociálnemu prostrediu prirodzene dospel k rozhodnutiu vydať knižne rozhovory, v ktorých si svoje názory vyjasňujú. Ide pritom o veľmi civilné, až intímne rozhovory, pretože ich predmetom je predovšetkým vlastný život protagonistov: vzťah k rodičom, k minulosti vlastnej aj rodinnej, sexuálne zážitky, životné dráhy, skúmanie rôznych identít (náboženskej, národnej, politickej), javy ako neonacizmus, populizmus a autoritárstvo. Ku koncu knihy sa zdá, že bola stručná a že niektoré otázky mohli byť zodpovedané aj obšírnejšie. No tento pocit môže byť aj ukazovateľom otvorenia viacerých tém, o ktorých možno čitateľstvo aj uvažovalo, ale neuvedomilo si hĺbku, do akej sa dá ponoriť. Uvažovanie, ktoré sa dovtedy javilo ako samozrejmé, takto získava trhliny a tými trhlinami sú vhodne zvolené otázky.

Všetci sme si navzájom zrkadlami
Hoci sa môže zdať, že rozhovory budú ladené na abstraktné témy, nie je to vôbec tak. Značná časť knihy je venovaná osobnej histórii, rodinným okolnostiam, prináležitosti do určitej komunity, ktorá formovala konkrétnu fázu životnej dráhy. Je to práve „Ja“ v názve knihy, ktoré potrebuje byť vypovedané, vysvetlené, objasnené spoločenskými aj individuálnymi okolnosťami, a to v miere, ktorá občas až zaskočí, lebo sa dozvedáme o naozaj intímnych rozmeroch života. Veľa sa dozvieme o traumách, sexualite, ale hlavne o rodinnej minulosti, v ktorej sa každý musel vyrovnať s obrazom otca a realitou dominantnej matky.

Postupne sa váha rozhovorov presunie na „My“, spoločenské otázky, o ktorých aj bežne uvažujeme, no nevieme ich tak precízne formulovať alebo by sme ich minimálne neformulovali tak ako Gál a Pöthe: umelá inteligencia, české voľby 2023, neonacizmus v Česku, nenávisť voči inakosti, slovenská autokratická politická elita. Aj na tvrdšom slovníku pri menovaných témach je vidieť, že diskusia mohla počas nahrávania prebiehať vášnivo, a je potrebné oceniť, že bola takto zverejnená, pôsobí autenticky, aj keď občas nie práve optimisticky. Niekedy sa zdá, že interakcie medzi ľuďmi naozaj pripomínajú zrkadlá: jednotlivci stoja pred zrkadlom, ktorým sú druhí ľudia, vidia sa v nich a na základe toho potom konajú a sami sú pritom zrkadlami, v ktorých sa zas vidia iní. Skutočným problém však je, ak sú zrkadlom tí, ktorí šíria len zlo a nenávisť.

Meandre myslenia
Dôležitou úlohou pýtajúceho sa aj pýtaného je nestratiť sa v téme. Gál aj Pöthe sú si v rozhovore rovnocenní partneri, a ak má jeden dojem, že ten druhý mu neodpovedal alebo odbehol, tak vie vrátiť svojho partnera naspäť, niekedy aj za cenu, že sa mu to nepáči. Osobitný význam majú kladené otázky. Premyslené, exaktné, otvárajúce nové a nové zákruty myslenia, až kým sa neobjavia odpovede. Dozvieme sa veľa o fungovaní ľudskej psychiky, aký význam majú fantázie, čo sa môže stať, ak sa nespracujú traumy, ako skoro vznikajú a že môžu sprevádzať celý život. Rozhovory Ja a my sú jednoducho knihou, ktorá láka uvažovať.



Fedor Gál – Peter Pöthe: Ja a my alebo Príde sociológ k psychiatrovi a hovorí...
N Press, 2023

Zobraziť diskusiu (0)

Ja a My

Ja a My

Gál Fedor, Pöthe Peter

Jeden je sociológ, druhý je psychoanalytický psychoterapeut. Fedor Gál aj Peter Pöthe sa zaujímajú o oblasti poznania toho druhého a kladú si veľa zásadných otázok týkajúcich sa ľudského života a života spoločnosti.

Kúpiť za 11,61 €

Podobný obsah

Jedinečnosť ľudského vedomia

Recenzie

Jedinečnosť ľudského vedomia

Kniha o jednej z najzvláštnejších ľudských skúseností: halucinácii.

Lekcie strachu pre pokročilých

Recenzie

Lekcie strachu pre pokročilých

Štúdie rozvrátených osobností a ich neopakovateľných životov.

Čo je skryté pod ľadom

Recenzie

Čo je skryté pod ľadom

Slová „polárna námorná výprava“ sa spájajú s predstavou všetkých dobrodružstiev odvážnych mužov 19. storočia.