Spev o Achillovi
Slávne mytologické príbehy zosobňujú predovšetkým veľkí hrdinovia, avšak svoj podiel na záverečných dejstvách neraz niesli aj vedľajšie postavy. V trójskej vojne takto zohral dôležitú úlohu Patroklos, verný spoločník Achilla. Práve z Patrokla vytvorila rozprávača Madeline Millerová vo veľkolepej freske Spev o Achillovi. Ako základ príbehu jej poslúžil epos Íllias a z časti Odysea. Rozprávačské nadanie Millerovej je pritom naozaj pôsobivé.
V roku 2019 sme mali príležitosť zoznámiť sa s v poradí druhým románom Madeline Millerovej, podmaňujúcim príbehom o čarodejnici Kirké. Ešte pred ním, v roku 2011 vyšiel autorkin debut Spev o Achillovi a nemal by ho minúť nielen žiadny milovník antických mýtov, no ani tí, ktorí majú radi silné príbehy. Spev o Achillovi nie je totiž len prerozprávaná trójska vojna, takmer celú prvú polovicu knihy tvorí príbeh princa Patrokla, jeho vyhnanstva, zoznámenie sa s Achillom, ich iniciačné roky u kentaura Cheiróna a predovšetkým zachytáva vývoj ich vzájomného vzťahu, ktorý prerástol do hlbokej, celoživotnej lásky.
Dej postupne odvíja jednotlivé dejstvá tragédie. Tak ako každý človek, aj Achilles sa nachádzal v sieti vzťahov a jeho skutky niesli smutné následky takmer pre každého, kto s ním prišiel do kontaktu. Dôležitú úlohu tu zohrávajú aj proroctvá. Tie mali pre účastníkov mýtov absolútnu záväznosť a hoci sa poniektoré postavy pokúšajú vyjednávať o svojom osude, nebola žiadna šanca, aby mu unikli. Okrem Achilla, Patrokla a ich rodín sa v románe stretneme s mnohými významnými postavami, smrteľníkmi aj bohmi. Medzi inými tu vystupuje Odyseus, Agamemnón, Hektor, Paris, Apolón, kentaur Cheirón, boh rieky Skamandros, morská nymfa Tetis a ďalší.
Práve pasáže, v ktorých sa objavuje Achillova matka, nymfa Tetis, sú značne sugestívne, majú až hororový nádych. Tetis sa zjavuje nečakane, pôsobí nedotknuteľne, výrazne sa od smrteľníkov odlišuje pohľadom svojich čiernych očí: „pripomínala prvý zimný mráz“. Jej prítomnosť pôsobí na ostatných až deštruktívne: „Jej nesmrteľnosť nás zaliala ako vlna, pálila nás v očiach a oškvŕkla vylomené pánty. Cítil som, ako mi ťahá kosti a saje krv zo žíl, akoby ma chcela vypiť. Vystrašene som sa prikrčil ako každý normálny človek“.
Achillovi bolo predurčené stať sa jedným z najvýznamnejších bojovníkov gréckych vojen. No nielen to. V priebehu obliehania Tróje sa medzi radovými vojakmi začala prejavovať nespokojnosť a hrozila vzbura. Prudké slnko, choroby, komáre, príliš dlhá vojna s minimálnou korisťou, to všetko vzbudzovalo u vojakov silnú nevôľu. V kritickom okamihu sa Achilles prejavil ako potenciálne dôležitý vodca, čo ovplyvnilo predovšetkým Agamemnónov postoj k nemu. A tak ako všetci hrdinovia antických mýtov, aj Achilles bojoval so spupnosťou, aroganciou a namyslenosťou iných. O nič menej významný nebol ani jeho vlastný vnútorný konflikt, pýcha a vzdor. Spev o Achillovi síce vypovedá o udalostiach starých tisíce rokov, no formou a viacerými témami ide o súčasnú, modernú prózu plnú emócií a napätia.
"Bol skutočne taký úchvatný, ako tvrdili Odyseus a Diomedes? Verili, že jeho štíhle končatiny premôžu trójsku armádu? Naozaj mohol byť šestnásťročný chlapec náš najlepší bojovník? Všade, kde sa vynárali tieto otázky som videl aj odpoveď. Áno, prikyvovali presvedčene, áno, áno."
Madeline Millerová: Spev o Achillovi
Preklad: Jana Pernišová
Tatran 2019
272 strán