Spomienky na Sherlocka Holmesa
Skutočný Doyleov zámer bolo písanie historických románov, ako sa však čoskoro ukázalo, dopyt verejnosti po detektívnych dobrodružstvách výrazne presahoval vtedajšiu ponuku. Pripomeňme len, že Doyle postavu Holmesa vôbec nemal rád a aj preto ho nechal neskôr zabiť. Opätovne ho vzkriesil, keď honoráre za nové príbehy dosiahli závratné čísla a požiadavky čitateľov sa tiež nedali prehliadnuť. V bežnom živote nás dokáže zmiasť absurdita a zraziť nešťastie, v knihách o Sherlockovi Holmesovi ale všetko dáva zmysel, nech je zápletka akokoľvek krkolomná.
Vydavateľstvo SnowMouse publishing nám tentokrát už vo štvrtom zväzku s názvom Spomienky na Sherlocka Holmesa ponúka exkluzívnu možnosť pokračovať v príhodách kanonickej postavy žánru. Sir Arthur Conan Doyle (1859 - 1930) ako lekár nedosiahol žiadne mimoriadne úspechy, nevybudoval si prestížnu klientelu a nenaplnili sa ani jeho predstavy o prináležiacom spoločenskom postavení. Zo začiatku sa nijako výnimočne nepresadil ani s príbehom Štúdia v krvavočervenom, kde sa prvýkrát objavil Sherlock Holmes a Dr. Watson.
V novom, vizuálne skutočne nádhernom spracovaní sa so slávnym detektívom stretávame v nových prekladoch Jána Kamenistého od roku 2016, v prvej knihe s názvom Štúdia v krvavočervenom, Podpis štyroch, nasledovali pokračovania Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa (2017) a Pes rodu Baskervillovcov (2017). Nemôžeme však nespomenúť aj príbehy s ďalším hrdinom A. C. Doylea: profesorom Chandlerom, pričom k dispozícii máme úplne nové vydania Strateného sveta (2017) a Pás plný jedu (2018). Spomienky na Sherlocka Holmesa sú práve tou knihou, ktorú musí každý fanúšik detektívok povinne prečítať už len z toho dôvodu, že sa v nej vyskytuje poviedka Posledný problém, v ktorej dôjde k osudovej konfrontácii medzi majstrom zločinu profesorom Moriartym a majstrom riešenia zložitých prípadov v blízkosti Reichenbašských vodopádov...
Úspech Sherlocka Holmesa nebol podmienený len štýlom písania a sympatickou ústrednou dvojicou detektívov. Josef Škvorecký vo svojich esejach venovaných slávnym detektívnym postavám a ich autorom s názvom Nápady čtenáře detektivek napr. uvádzal, že zdrojom literárneho triumfu bola sociálna situácia más obyvateľstva danej doby. Píše o nude a „vražednej šedi všedného života“. Následkom toho je rozmach zábavnej literatúry, fantázia, napätie a dobrodružstvo, dopĺňajúce neznesiteľnosť továrenskej práce a obyčajnosť po návrate domov. „Holmes tedy zastával v duchovním životě mas na sklonku století stejnou funkci, jakou mají dnes filmové hvězdy nebo hvězdy populární hudby.“ A z časti sa mu to darí dodnes.
Holmes vo svojom pátraní nepostupuje väčšinou sám. Okrem Dr. Watsona mu hojne pomáhali aj jeho pomocníci, pouličná skupinka chlapcov zvaná Baker Street Irregulars na čele s chlapcom s menom Wiggins. Známou postavou je aj jeho brat Mycroft. Vo vzťahu ku geniálnej mysli schopnej porozumieť kriminálnym postupom znepokojenie vyvoláva predstava, ktorá napadne mnohým čitateľom: čo by sa stalo, ak by sa sám Holmes stal zločincom. Zážitok z knihy navyše ako vždy prehlbujú aj ilustrácie Jula Nagya, pričom pôvodné ilustrácie sú farebné - odporúčam nájsť si ich galériu a časozberné videá ich vytvárania. Z niektorých príbehov v knihe mrazí, iné pobavia, určite ale patria medzi zásadné v dejinách detektívneho žánru.
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes 4. Spomienky na Sherlocka Holmesa
Preklad: Ján Kamenistý
SnowMouse Publishing 2018
336 strán