Tajomstvo dračej steny
O niektorých dielach sa zvykne hovoriť ako o zakladateľských, často sa pritom myslí historický aspekt. No existuje aj imaginatívny rozmer, sú to diela, na ktoré sa viažu spomienky z detstva alebo tak silne ovplyvnili svoje čitateľstvo, že aj po rokoch na ne odkazujú a vravia o nich ako o mimoriadnom zážitku. Navyše poslúžili ako iniciačné diela pre vlastnú tvorbu. Takouto knihou je aj Tajomstvo dračej steny od Jozefa Žarnaya.
Tajomstvo dračej steny patrí medzi najznámejšie diela slovenskej fantastiky, aj keď to závisí do určitej miery od vekovej kohorty. Pôvodne kniha vyšla v roku 1973, mladšie čitateľstvo fantastiky láka už desaťročia a v čase vydania musela naozaj mimoriadne zapôsobiť. Stretneme sa v nej doslova s explóziou nápadov, čo má na deti nepochybne inšpirujúci vplyv. V roku 2024 vydalo Artis Omnis román (v skutočnosti ide o dva romány v jednej knihe) opäť, text prešiel určitou revíziou vzhľadom na vývoj jazyka a je aj doplnený slovníkom zabudnutých výrazov. Je sympatické, že ostali zachované pôvodné slová alebo slovné spojenia, ktoré v súčasnosti mnohí vôbec nepoznajú, no je snaha vysvetliť ich aj súčasnej mladšej generácii.
Dôležitou súčasťou knihy sú ilustrácie grafického dizajnéra Sendyho Fialu, dodávajú deju dynamiku, očakávanie akcie, konfrontujú s neznámymi objektami alebo prostrediami, podporujú silnú atmosféru niečoho nezvyčajného, s čím budú mať hrdinovia dočinenia.
Príbeh sa začína v mestečku Atómová Lehota (mestečko vzniklo zlúčením troch obcí), hlavné postavy, chlapci Vilo, Fero a Stanino sú žiaci miestnej školy a jedného dňa spôsobí šok, keď sa prihlási odpovedať Fero a spamäti všetko odrecituje. Nikdy sa nič také nestalo, preto je jasné, že sa za tým niečo ukrýva. Tajomstvo dobrej pamäti sa odkryje pri Dračej stene, kamennom útvare v blízkych lesoch, kde chlapci trávia veľa času. Odhalia tiež, že vo vnútri Dračej steny sa nachádzajú priestory s pokročilou technológiou, čo im zo začiatku umožní stať sa napr. neviditeľnými. Neskôr aktivujú aj iné časti zariadenia a prenesie ich to na neznámu planétu, kde musia čeliť nebezpečenstvám a cudziemu prostrediu.
Ak by si niekto položil otázku, či môže Tajomstvo dračej steny zaujať aj v súčasnosti, tak odpoveď znie, že sa deťom oplatí prečítať. Dôvodom je ohromná fantázia ukrytá v príbehu, resp. príbehoch, pretože tých je tu viac, niektoré sa odohrávajú v našom svete, ďalšie zas na vzdialených planétach. Predstavivosť autora bola obdivuhodná, hromadenie nápadov akoby nemalo konca. Stretneme sa tu s neviditeľnosťou, replikovaním predmetov, priateľskými aj nebezpečnými mimozemšťanmi, zvláštnymi tvormi aj pokročilou technológiou, objaví sa tu lev aj delfíny, cestovanie v čase, lietanie, tajomné experimenty. Keďže sú hlavnými postavami deti, tak sú tu aj náhľady do ich sveta, kde dominuje túžba po prázdninách, dospelí sa správajú čudne a nútia ich do nudných vecí, ako napr. učenie. Nechýbajú ani vtipné scény vyplývajúce z toho, že situácie sa vyvíjajú úplne nečakane.
Dobrodružstvá detí s ich svojskou logikou sú vďačnou témou a mohli by zaujať aj bez nostalgie spojenej so spomienkami na prvé čítanie v minulosti. Dobré príbehy vedia vtiahnuť do deja aj po rokoch a je len chvályhodné, že sa znovu objavila kniha, ktorá bola dlhodobo nedostupná, a môže opäť ponúknuť svoje kvality novej generácii detského čitateľstva.
Jozef Žarnay: Tajomstvo dračej steny
Artis Omnis, 2024