Tim Marshall: V zajatí geografie
Geografia nepredstavuje len samostatný vedný odbor zaoberajúci sa výhradne naším prírodným prostredím, ale jej poznatky presahujú viaceré odbory a pomáhajú pri vysvetľovaní politických, sociálnych aj ekonomických javov. Tomuto pohľadu a prínosu tejto vedy sa v knihe V zajatí geografie venuje britský novinár Tim Marshall.
Odborníci, médiá, ale aj bežní ľudia vysvetľujú mnohé politické udalosti v jednotlivých geografických oblastiach na základe miestnych historických skúseností, socioekonomických faktorov, aktuálneho politického režimu a ďalších atribútov danej oblasti. Čo sa však najviac mohlo pričiniť o rozdiely medzi jednotlivými územiami v daných atribútoch? Ako je možné, že niekde civilizácie „kvitli“ a inde boli niekoľko stáročí výrazne za ostatnými?
Prírodné podmienky ovplyvňovali svet od nepamäti. Prístup k vode, jedlu či strategická poloha formovali historické mestá od začiatku a zároveň boj o tieto statky prinášal v histórii vytváranie kmeňov, národov, štátnych celkov, ale bol aj dôvodom obchodných, etnických či územných vojen. Majú však tieto atribúty rovnaký vplyv, aký mali v historických dobách, aj dnes? Prečo sa Putin tak veľmi zaujíma o Krym? Prečo sú USA veľmocou? Čo je za čínskou hospodárskou politikou? A prečo to škrie medzi Pakistanom a Indiou? Aký je dôvod záujmu veľmocí o Arktídu?
Na všetky tieto otázky odpovedá autor v knihe V zajatí geografie, ktorú rozdelil na desať častí: Rusko, Čína, USA, Európa, Afrika, Blízky východ, India a Pakistan, Japonsko a Kórea, Latinská Amerika a Arktída. Každá kapitola sa začína opisom daných lokácií a ich geografických atribútov, pričom sú prostredníctvom nich vysvetlené korene mnohých udalostí, politického a ekonomického vývoja či lokálnych konfliktov. Tento nový pohľad poskytuje odpovede na mnohé otázky, ktoré sa ťažko zodpovedajú len s pomocou tradičných spoločenských vied.
Táto kniha je absolútny „must have“ pre každého, koho zaujíma objavovanie nových pohľadov a možných vysvetlení aktuálnych geopolitických udalostí. Pre mňa osobne bol najzaujímavejší fakt o prínose členitosti riek a o jej vplyve na vývoj v jednotlivých oblastiach. Na jednej strane existovali celky, kde riečne cesty boli bez zbytočného členenia a vodopádov, a teda vhodné na obchod, čo predurčovalo dané obyvateľstvo na rýchlejší rozvoj prostredníctvom daného obchodu. Naopak, rieky v iných oblastiach sú tažko splavné a plné prekážok a aj to je jeden z dôvodov ich následného ekonomického a politického zaostávania. Takýchto príkladov autor ponúka nespočetne veľa, toto je len malá ukážka, ktorá prekvapila a zaujala mňa, a ostatné už nechám pre budúcich čitateľov tohto zaujímavého a obohacujúceho autorského počinu Tima Marshalla.
Tim Marhall: V zajatí geografie
PREMEDIA, 2017 (edícia Civilizácia)
242 str.