Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

​Tim Marshall: V zajatí geografie

Geografia nepredstavuje len samostatný vedný odbor zaoberajúci sa výhradne naším prírodným prostredím, ale jej poznatky presahujú viaceré odbory a pomáhajú pri vysvetľovaní politických, sociálnych aj ekonomických javov. Tomuto pohľadu a prínosu tejto vedy sa v knihe V zajatí geografie venuje britský novinár Tim Marshall.

Odborníci, médiá, ale aj bežní ľudia vysvetľujú mnohé politické udalosti v jednotlivých geografických oblastiach na základe miestnych historických skúseností, socioekonomických faktorov, aktuálneho politického režimu a ďalších atribútov danej oblasti. Čo sa však najviac mohlo pričiniť o rozdiely medzi jednotlivými územiami v daných atribútoch? Ako je možné, že niekde civilizácie „kvitli“ a inde boli niekoľko stáročí výrazne za ostatnými?

Prírodné podmienky ovplyvňovali svet od nepamäti. Prístup k vode, jedlu či strategická poloha formovali historické mestá od začiatku a zároveň boj o tieto statky prinášal v histórii vytváranie kmeňov, národov, štátnych celkov, ale bol aj dôvodom obchodných, etnických či územných vojen. Majú však tieto atribúty rovnaký vplyv, aký mali v historických dobách, aj dnes? Prečo sa Putin tak veľmi zaujíma o Krym? Prečo sú USA veľmocou? Čo je za čínskou hospodárskou politikou? A prečo to škrie medzi Pakistanom a Indiou? Aký je dôvod záujmu veľmocí o Arktídu?

Na všetky tieto otázky odpovedá autor v knihe V zajatí geografie, ktorú rozdelil na desať častí: Rusko, Čína, USA, Európa, Afrika, Blízky východ, India a Pakistan, Japonsko a Kórea, Latinská Amerika a Arktída. Každá kapitola sa začína opisom daných lokácií a ich geografických atribútov, pričom sú prostredníctvom nich vysvetlené korene mnohých udalostí, politického a ekonomického vývoja či lokálnych konfliktov. Tento nový pohľad poskytuje odpovede na mnohé otázky, ktoré sa ťažko zodpovedajú len s pomocou tradičných spoločenských vied.

Táto kniha je absolútny „must have“ pre každého, koho zaujíma objavovanie nových pohľadov a možných vysvetlení aktuálnych geopolitických udalostí. Pre mňa osobne bol najzaujímavejší fakt o prínose členitosti riek a o jej vplyve na vývoj v jednotlivých oblastiach. Na jednej strane existovali celky, kde riečne cesty boli bez zbytočného členenia a vodopádov, a teda vhodné na obchod, čo predurčovalo dané obyvateľstvo na rýchlejší rozvoj prostredníctvom daného obchodu. Naopak, rieky v iných oblastiach sú tažko splavné a plné prekážok a aj to je jeden z dôvodov ich následného ekonomického a politického zaostávania. Takýchto príkladov autor ponúka nespočetne veľa, toto je len malá ukážka, ktorá prekvapila a zaujala mňa, a ostatné už nechám pre budúcich čitateľov tohto zaujímavého a obohacujúceho autorského počinu Tima Marshalla.

Tim Marhall: V zajatí geografie

PREMEDIA, 2017 (edícia Civilizácia)

242 str.


Zobraziť diskusiu (0)

V zajatí geografie

V zajatí geografie

Marshall Tim

Kniha V zajatí geografie vychádza v dvoch desiatkach krajín a sprevádza ju povesť výnimočného sprievodcu modernými dejinami, ktorý na relatívne malej ploche zhrnul to najdôležitejšie, čo potrebujete vedieť o súčasnom svete. Geografické pomery ovplyvnili vývoj celého ľudstva a dodnes ovplyvňujú správanie politikov.

Kúpiť za 12,83 €

Podobný obsah

Sapiens a neandertálec: rozpravy o živote

Recenzie

Sapiens a neandertálec: rozpravy o živote

Ak sa vám cnelo po prekladoch tvorby španielskeho spisovateľa Juana Josého Millása, momentálne vám vydavateľstvo Premedia v spolupráci s prekladateľkou Katarínou Zubáckou plní prianie. Nejde však o beletriu v pravom, respektíve takmer v žiadnom zmysle slova. Titul Sapiens a neandertálec: rozpravy o živote (2022) je lekciou o časoch, keď človek začínal na zemi zanechávať svoje stopy, ktoré sa postupne formovali do dnešnej podoby. Nie je to ani kniha rozhovorov, hoci ich obsahuje v hojnom zastúpení. Je niekde na pomedzí angažovanej beletrie a poctivej reportáže, ale ani to nie je presné. Skrátka, v tandeme Millás — Arsuaga vzniklo čosi neopakovateľné.

Vesmírne sily

Recenzie

Vesmírne sily

Kniha Vesmírne sily (Premedia, 2022) od Freda Scharmena prichádza vo výbornom načasovaní. Médiá zaplavujú esteticky upravené fotografie z vesmírneho ďalekohľadu Jamesa Webba a všetci jasáme nad komplexnejším obrazom vesmíru, ku ktorého ilustrácii však do veľkej miery pomáha počítačová technológia v snahe podporiť fádnejšie, no vedecky autentickejšie snímky.

Vysnívaný život Ernesta G.

Recenzie

Vysnívaný život Ernesta G.

Francúzsky spisovateľ Jean-Michel Guenassia dostal ambiciózny nápad – vo svojej knihe sa rozhodol opísať významné udalosti dvadsiateho storočia, od prvej svetovej vojny cez vzostup a pád komunizmu v Československu po následné porevolučné roky. Tak vznikol Vysnívaný život Ernesta G., príbeh voľne nadväzujúci na Guenassiov magnum opus – Klub nenapraviteľných optimistov. Zaujímavé je, že Guenassia – Francúz – sa rozhodol venovať väčšinu svojho románu Československu, krajine, v ktorej fyzicky nikdy nebol a všetky informácie o nej čerpal najmä z filmov a literatúry.