V čase nepredvídateľnej budúcnosti poďme na Cestu časom
Zložité. Zamotané. Turbulentné. To sú asi niektoré zo slov, ktoré nám napadnú, keď sa niekto spýta, aké dni teraz žijeme. Cítia to tak dospelí a určite aj deti, už pol roka vytrhnuté z bezpečia rutiny prebiehajúceho školského roka. Veľkým aj malým odporúčam hľadať útočisko pod perinou ‒ s dobrou knihou. To je miesto, kde sa vie zastaviť čas ‒ alebo ešte lepšie, kde sa dá tým časom cestovať hore-dolu.
Veľký celoilustrovaný sprievodca dejinami od počiatkov civilizácií až do 21. storočia od Petra Goesa je ako magnet. Začnete si ho listovať a hneď vás pritiahnu detailné ilustrácie, výjavy z celého sveta na spoločných dvojstránkach.
Všetko do seba zapadá ako skladačka. Známe fakty aj neznáme zaujímavosti, ktoré objavíte až keď pozorne ‒ kúsok po kúsku ‒ pohľadom preštudujete stranu. Neušiel mi nejaký detail? Nakreslený? Neprehliadla som jeden z krátkych textíkov, ktoré obrázky dopĺňajú?
Peter Goes z nás ‒ čitateľov rôzneho veku ‒ spravil detektívov, objaviteľov súvislostí a zákonitostí dejín. Ak by boli všetky učebnice dejepisu atraktívne a pútavé tak ako Cesta časom belgického autora, bola by Katedra histórie na Univerzite Komenského asi najvyhľadávanejším odborom.
Ak chcete podsunúť svojmu školákovi 10+ nejakú inšpiráciu, toto je ona. A najmä ‒ dejiny už boli, nezmení ich najnovšia tlačová konferencia. A v tom je akýsi pokoj.
Tak poďme cestovať ‒ prstom po mape dejín. To je zábava do každej situácie aj počasia. Veď ako písal Ján Blažovský vo svojej recenzii pre Medzi knihami: „Prebudiť nadšenie pre históriu u detí môže byť naozaj nákazlivé a dokáže vydržať roky. A niektorí dospelí si za istých okolností na toto zanietenie spomenú, obzvlášť ak sa im dostane do rúk taká znamenitá kniha, ako je Cesta časom.“