Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Záhada Henriho Picka

Kam patria knihy, ktoré nechce nikto vydať? Sú odsúdené na zánik alebo môžu nájsť svoje miesto v spolku iných diel s rovnakým osudom? S geniálnym nápadom knižnice nevydaných kníh prišiel v šesťdesiatych rokoch 20. storočia Richard Brautigan a o desaťročia neskôr ho v románe Záhada Henriho Picka originálne spracoval francúzsky spisovateľ David Foenkinos. Krehkosť vzťahov, smutnosmiešny svet odmietnutých autorov a zvláštna, neistá sláva bestsellerov.

Kultový autor a solitér Richard Brautigan napísal svojho času knihu Potrat: Historická romanca 1966 (originál 1971, česky Argo 1993) a v nej predstavil pozoruhodnú knižnicu: ide o rukopisy spisovateľov, ktorých odmietli vydať. (Brautigan sám bol pritom mnohokrát odmietnutý.) Tejto predstavy sa ujal David Foenkinos a zaujala ho predstava, čo by sa stalo, keby sa tu našiel rukopis špičkovej kvality, avšak od autora, o ktorom nikto nikdy nepočul. A ani nemohol, pretože ním bol vlastník malej pizzerie, ktorého nikdy nikto nevidel čítať, dokonca ani jeho manželka Madelain a dcéra Joséphin nie. Stredobodom famóznej Pickej prózy s názvom Posledné hodiny príbehu lásky je agónia Eugena Onegina po postrelení, niekoľko hodín jeho umierania a v živote redaktorky Delphine, ktorá rukopis našla spôsobí zemetrasenie.

„Jako kdyby dojít uznání znamenalo dojít pochopení. Nikdo nikdy nedojde pochopení, a spisovatelé už vůbec ne. Bloudí v říších kulhavých citů a pocitů a většinu času nerozumějí ani sami sobě.“

Román sa dá čítať minimálne cez tri roviny: v osobnej sa preniká do citového a myšlienkového sveta postáv, rodín a vzťahov. Druhá rovina je zameraná na prax vydávania kníh, redaktorov, vyhľadávanie talentov a nových hlasov v literatúre. Foenkinos píše aj o mnohých nerestiach spisovateľov: koncentrácii na seba samého, videnie vlastného talentu ako nepochopeného génia; žiarlivosť na iných autorov, značne prehĺbenú ak sú tí druhí úspešní. Literárne uznanie a nevšímavosť čitateľov sú opačné póly toho istého kontinua. Aké dôležité je pre autorov, aby videli svoje knihy v kníhkupectvách? Je to len márnivosť alebo hlbšia potreba?

„Tolik lidí píše a sní, že i jim se to jednou podaří, ale existuje i bolestnější újma než nebýt vydán: být vydán, aniž si toho kdokoli všimne. Po několika dnech vaše kniha zmizí z pultů, a vy se přistihnete, jak poněkud žalostně chodíte z knihkupectví do knihkupectví a hledáte důkaz, že se to všechno stalo. Vydat román, který si nenajde čtenáře, znamená umožnit lhostejnosti, aby se zhmotnila.“


Záhada Henriho Picka je ale v prvom rade dojímavý príbeh o medziľudských vzťahoch, ktoré sa zdajú byť už nenávratne pokrivené alebo stratené. Nájdenie rukopisu privedie každú postavu k myšlienkam, ktoré by ich za iných okolností vôbec nenapadli. Napríklad Madelain v pokročilom veku zisťuje ako málo poznala vnútorný svet svojho nebohého manžela. Joséphine si zas potvrdí, že jej odhad otca ako mĺkveho, poetického a introvertného človeka bol správny. O to viac však nastupuje pocit straty. V knihe sa často objavuje láskavý humor, vtipné sú hlavne tie scény, v ktorých sa postavy dostávajú do nových, nečakaných situácií. Nikto nie je tým, kým sa zdá byť. V románe knižnicu odmietnutých kníh založil knihovník Jean-Pierre Gourvec v malom bretónskom meste Crozon, ona ale existuje aj v realite, hoci v inom meste. Kto by sa o nej chcel dozvedieť viac, môže si o nej prečítať na stránke http://www.thebrautiganlibrary.org/


David Foenkinos: Záhada Henriho Picka
Preklad: Danuše Navrátilová
Argo 2018
264 strán

Zobraziť diskusiu (0)

Záhada Henriho Picka

Záhada Henriho Picka

David Foenkinos

Crozon je městečko na západě Bretaně - právě tam místní knihovník, samotář a podivín, inspirovaný Richardem Brautiganem, založí knihovnu odmítnutých rukopisů. A knihovna se zdárně plní… Po letech navštíví rodnou Bretaň mladá redaktorka věhlasného pařížského nakladatelství, jejíž kariéra je na zářném vzestupu. Na kontě má několik skvělých objevů, poslední dobou to však poněkud vázne a objevila se i nějaká ta šlápnutí vedle… Na jednom z výletů se svým přítelem-spisovatelem narazí na v té době už trochu pozapomenutou knihovnu odmítnutých rukopisů – a záhy v ní objeví majstrštyk, literární skvost, perlu mezi knihami, napsanou jistým Henri Pickem, místním výrobcem pizzy, jenž je už několik let po smrti. Když se vydají po jeho stopách, zjistí, že nic v jeho životě nenasvědčuje tomu, že by kdy napsal jedinou řádku, kromě pohlednice, kterou kdysi poslal dceři na letní tábor.Jeho dílo je ale zde a pomalu se z něj stává senzace literárního roku, kniha, která mnoha lidem, od čtenářů po literární kritiky, zcela zpřevrátí životy… David Foenkinos s nadhledem a ironií zlomyslně míří do vlastních řad, zručně míchá skutečné postavy s hrdiny fiktivními, přičemž ani podoba těch druhých s žijícími osobami není náhodná, vtipně zobrazuje fungování literárního světa i jeho zákulisí a téměř spiklenecky do příběhu pro čtenáře vsunuje odkazy na známá i méně známá literární díla a anekdoty ze světa knih. "Inteligentní, zábavné, kruté." - Bernard Pivot, Le journal de dimanche "V rámci francouzské literatury mám velice rád Foenkise, jelikož opouští konvence a s každou knihou se dokáže proměnit." - Joël Dicker

Kúpiť za 12,60 €

Podobný obsah

Jedinečnosť ľudského vedomia

Recenzie

Jedinečnosť ľudského vedomia

Kniha o jednej z najzvláštnejších ľudských skúseností: halucinácii.

Lekcie strachu pre pokročilých

Recenzie

Lekcie strachu pre pokročilých

Štúdie rozvrátených osobností a ich neopakovateľných životov.

Čo je skryté pod ľadom

Recenzie

Čo je skryté pod ľadom

Slová „polárna námorná výprava“ sa spájajú s predstavou všetkých dobrodružstiev odvážnych mužov 19. storočia.