Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Život na tekutých pieskoch

Pred niekoľkými dňami bola uverejnená správa, že Martin M. Šimečka získal Cenu Františka Kriegela za občiansku statočnosť. (1) Ocenenie udeľuje Nadácia Charty 77 a v Šimečkom prípade ide o „dlhodobé obhajovanie demokratických princípov a za kritickú, nezávislú žurnalistiku“. Neexistuje hádam lepší spôsob, ako spoznať život a uvažovanie tohto popredného slovenského novinára, komentátora a mysliteľa, ako prečítať si knihu rozhovorov Život na tekutých pieskoch, vedených Jánom Štrasserom. Obidvaja majú čo povedať o súčasnom svete, osobitne o situácii na Slovensku.

Umenie rozhovoru
V rýchlosti súčasného sveta by sa mohlo zdať, že mediálny priestor dostatočne slúži na prezentáciu názorov pomenúvajúcich dôležité témy, ale nie je to celkom tak. Ideálnym spôsobom je totiž médium knihy, obzvlášť takej, ktorá má náležitý rozsah, aby jej autori mohli ísť do takej hĺbky, ako potrebujú. O to zaujímavejšie sú v tomto zmysle rozhovory pripravené kompetentnými ľuďmi a nedá sa pochybovať o tom, že Ján Štrasser patrí medzi tých, ktorí sa na svoju prácu pripravujú mimoriadne precízne. Už na výbere jeho respondentov je vidieť, že sa intenzívne zaujíma o dianie v spoločnosti na lokálnej aj globálnej úrovni. Nateraz posledným rozhovorom je kniha Život na tekutých pieskoch a respondentom podrobne opisujúcim svoj život a názory bol Martin M. Šimečka.

Status M. M. Šimečku by sme mohli v skratke formulovať ako verejný intelektuál. Sú skupiny obyvateľstva, ktoré jeho meno nedokážu zniesť a útočia naňho, pre iných je zas názorový vodca, komentátor diania s pozorným publikom. A to nielen na Slovensku, ale aj v Čechách. Respektíve je mu blízky celý stredoeurópsky priestor, pretože profesijne pôsobil aj ako šéfredaktor časopisu Respekt a jeho kontakty významne presahujú slovenské hranice. Jeho profesiovej dráhe je venovaná značná časť rozhovorov, podrobne sa rozrozprával o mladosti, keď mal obmedzené možnosti štúdia a postavenie jeho rodičov rozhodlo o jeho budúcnosti. Napriek tomu dosiahol vedomosti, aké nemal vtedy len tak hocikto, čo v kombinácii s kontaktmi na disent a s literárnym talentom formovalo jeho neskoršie zameranie.

Časovo sa rozhovory neodvíjajú lineárne, skôr tematicky. Šimečka mal pozoruhodne aktívny život, navyše doň zasiahol november 1989, čo ešte akcelerovalo jeho aktivity. V 90. rokoch pôsobil ako vydavateľ (založil legendárne vydavateľstvo Archa), novinár, spisovateľ, dostal príležitosti v zahraničí prostredníctvom štipendií. Je až zarážajúce, ako si pri tom všetkom našiel ešte čas na športovanie, čomu sa intenzívne venoval od mladosti až do súčasnosti. Svoj priestor v rozhovoroch dostáva, samozrejme, aj rodina, vzťah s otcom, mamou, manželstvo a rodičovstvo. Časový rámec sa končí v roku 2023 komentovaním parlamentných volieb a nájdeme tu aj časť venovanú vybraným odpovediam na otázky Moniky Tódovej v sérii diskusií Ako zachrániť demokraciu.

Kultivovaná polemika
Čítanie môže slúžiť aj na vedenie vnútorného dialógu s autormi, a kto by si takto chcel zapolemizovať s M. M. Šimečkom, ponúka sa mu ideálna možnosť. Vysvetľuje tu dopodrobna svoje názory a postoje k sociálnym témam, totalitnému režimu, normalizácii, rozpadu Československa, nástupu autokratických vodcov, k politike, ale aj ku klimatickej kríze, k eutanázii či k pandémii covidu-19, takže podnetov na premýšľanie je dosť takmer na každej strane. Aj preto je lepšie dávkovať si rozhovory postupne. Veľmi zaujímavé sú napríklad literárne paralely medzi postavami z románov a slovenskými politikmi, čo rozhodne nevychádza v ich prospech, a naplno sa ukazujú ich neustále zlyhania a žalostný stav, do akého doviedli spoločnosť.

Kultivovaná polemika je vynikajúca pre myslenie, stimuluje a posúva dopredu a je to určite mimoriadna zručnosť Jána Štrassera. Otázky formuluje presne, precízne, nevyhýba sa ani irónii až sarkazmu, no nie s cieľom nachytať respondenta, skôr ide o reakciu na dianie, pretože absurdita alebo tragikomickosť konania niektorých verejne činných osôb si asi ani nezaslúži iný prístup. Na druhej strane sedí respondent, ktorý sa nevyhýba odpovediam, občas síce odbehne od témy, ale ďalšou vhodne položenou otázkou sa k nej naspäť vráti. Čitatelia nemusia súhlasiť so Šimečkovými názormi, mohli by však využiť príležitosť a formulovať svoje vlastné, aby zistili, či sú rovnako dobre podložené a vyargumentované. Ak by si jeho oponenti mohli zobrať z knihy čo len dve posolstvá, tak by sa dala vyzdvihnúť Šimečkova sebareflexia a sebakritika. A pre ľudí, ktorí sa cítia v polarizovanej spoločnosti stratení, môže byť kniha aj akousi mapou slúžiacou na lepšiu orientáciu, pretože poskytuje záchytné body, vyvýšené miesta s nadhľadom, ktoré ukazujú, v akom rozmanitom svete žijeme.


Ján Štrasser a Martin M. Šimečka: Život na tekutých pieskoch. Rozhovory s Martinom M. Šimečkom

N Press, 2024

(1) https://kultura.sme.sk/c/23314455/martin-m-simecka...

Zobraziť diskusiu (0)

Život na tekutých pieskoch

Život na tekutých pieskoch

Štrasser Ján, Šimečka Martin M.

“Slovensko je stále krajina na tekutých pieskoch. Spoločnosť väčšinovo nie je ustálená, hodnotovo ukotvená, je v neustálom mentálnom pohybe a nevieme, kam to vyústi,” tvrdí Martin M. Šimečka v knihe rozhovorov s Jánom Štrasserom. Spomienkami na detstvo v rodine komunistami prenasledovaného disidenta a mladosť strávenú v spoločnosti československej intelektuálnej elity približuje udalosti, ktoré formovali Slovensko. S dokonale pripraveným Jánom Štrasserom spomínajú aj na rok 1968, normalizáciu, pozadie Nežnej revolúcie a rozpad Československa, roky mečiarizmu a Ficových vlád a napokon na dva roky pandémie a vlády Igora Matoviča. Posledná kapitola je venovaná parlamentným voľbám v roku 2023. Nie je to kniha len o Martinovi M. Šimečkovi, ale kniha o krajine, ktorá napriek bohatým skúsenostiam s totalitnými režimami opäť stojí na rázcestí a váha, ktorým smerom sa vydať. Martin M. Šimečka dostáva množstvo prívlastkov. Je známy ako jeden z najvýraznejších slovenských intelektuálov, ale tiež ako spisovateľ, disident, novinár, redaktor, komentátor, bežec, cestovateľ, tulák. Hovorí, že bol zakázaným autorom ešte predtým ako napísal prvú knihu. Časť roka trávi pravidelne na samote na Muránskej planine, časť roka medzi stredoeurópskou intelektuálnou elitou.

Kúpiť za 17,01 €

Podobný obsah

Súboj pera a ľadu

Recenzie

Súboj pera a ľadu

Kniha Súboj pera a ľadu (2024) z vydavateľstva N Press má v podtitule jasne dané, že ide o „napínavý príbeh o novinových magnátoch, polárnych bádateľoch a vzniku moderných médií“. Kto hľadá predovšetkým to druhé, vopred upozorním, že ide o vedľajší motív tejto knihy od amerického novinára Darrella Hartmana. Skutočným obsahom je hľadanie obsahovej exkluzivity v čase, keď boli ešte printové médiá relevantné bezvýhradne pre každého.

Ako milovať svoju dcéru

Recenzie

Ako milovať svoju dcéru

Od narodenia som dcérou svojej matky a časom som sa stala matkou dcéry. Viem, aké je to byť tou, ktorú mama neustále sleduje, a zároveň tou, ktorá nepretržite striehne na kroky svojho dieťaťa. Poznám túžbu byť vlastnená a vlastniť, byť napadnutá pocitom akejsi dlžoby a znepokojivého stavu, že ten pohľad už viac neznesiem. A pritom sa často dívam rovnako. Očakávam, predpokladám a chránim. Nevedome, ale predsa tlačím svoju dcéru do kútov, kde si myslím, že je to pre ňu dobré. Kolíšem si dcéru spôsobom, ktorý považujem za najvhodnejší. Do istej miery je to vítané, priam potrebné. Dokedy to však je?

Na smrť nemusíme byť sami

Recenzie

Na smrť nemusíme byť sami

Patrí medzi čestné povinnosti povzdychnúť si, ako sa všetci vospolok (a zahltení trápnosťami) vyhýbame téme odchádzania zo života. No nakoniec je minimum tých, ktorí sa do tohto terénu s odvahou, empatiou i pokorou vyberú.