Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Sled udalostí

Tri zdanlivo nesúvisiace príbehy sa vzájomne prepletajú ako dlane cudzincov, ich osudy sú nežné, rozvrátené, nepokojné, zvedavé, smútiace a trúchliace, niektoré menej, niektoré viac. Všetci traja sa však v jednej chvíli rozhodnú podľahnúť vnútornej intuícii a iracionálnym túžbam, ktoré sa vymykajú z ich zdanlivo obyčajných životov. Nastáva zlom. Rozmýšľajú inak. Cítia inak. Rozhodujú sa inak. Prechádzajú krehkými fázami života a na vlastnej koži cítia pálčivé dôsledky svojich rozhodnutí.

Hudobník, doktor a ekonómka
Hlavné postavy príbehov okrem túžob a iracionálnych zakopnutí spája aj láska k hudbe. Omri, čerstvo rozvedený hudobník, v ktorom sa po 15 rokoch s jednou ženou prebúdzajú túžby, doktor Karo, ktorý má od smrti manželky problém so spánkom, a Chali, úspešná ekonómka, ktorej počas sobotnej prechádzky záhadne zmizne manžel.

Strácajú. Túžia rozumieť a nerozumejú. Brodia sa životom, chcú ho „oživiť“, naliať doň tie správne farby, preťať apatiu a začať odznovu. Sú neopatrní, pobláznení, zmätení a smutní. Sem-tam sa v príbehoch o seba obtrú, netušiac, čo každý z nich prežíva. Trpia, ale nehovoria o tom. Sú zranení, ale mlčia. Ich intimita je prítomná len pre nás čitateľov, nie pre svet, ktorý spoločne tvoria.

Vzťahy sú všelijaké. Vždy ich však spája sklon ku komplikovanosti
Ústrednou emóciou knihy je láska. Silná, osudová, voňavá, zvádzajúca, tá, ktorá nás sprevádza najsilnejšími aj tými najťažšími okamihmi života. Túžime po nej. Sme od nej závislí. Aj keď vieme, že kvôli nej často strácame stabilitu pod nohami. Že tie plochy, na ktorých sa snažíme stáť pevne, sa prepadajú. A my spoločne s nimi. Nechávame sa ňou opantať, tou túžbou byť milovaný a milovať. Za hranice únosnosti, za hranice toho, čo si dokážeme predstaviť a pochopiť. Ako partneri. Ako rodičia.

Láska je iracionálny záchvat pozostávajúci zo série nevysvetliteľných, často ťarbavých momentov a túžby spoznávať za hranicami spoznateľného. S jej čarom však často súvisí aj strata a so stratou samota a žiaľ. Najmä, ak sa pulzujúce teplo v našich žilách a plynutie času, životná súhra náhod a okolností nestretnú v jednom okamihu, v rovnakej polohe.

Napätie, zvraty a túžba vnoriť sa do textu
Sled udalostí je pútavý román. Tlie v ňom nepokoj a túžba čítať bez prerušenia, chcieť preniknúť ešte intenzívnejšie do sveta postáv, do ich myšlienok, intimity a minulosti. Román pozostáva z pestrosti ľudských emócií, prvkov náhody, iracionálnych krokov a túžby zasiahnuť, ako čitateľ a pozorovateľ prispieť do príbehu balíkom rád a poučení, aby sa rany postáv neprehlbovali. Aby vydržali tú krehkosť. A pritom po celý čas vieme, že žijeme rovnaké životy ako oni. Riskujeme, milujeme, podliehame náhodám a následnej bolesti.


Eškol Nevo: Sled udalostí

Artforum, 2023, edícia -klad

Preklad: Silvia Singer

Zobraziť diskusiu (0)

Sled udalostí

Sled udalostí

Nevo Eškol

Sled udalostí je kniha, ktorá čitateľa stavia zo stoličky. Vzrušujúce, napínavé, svojsky vtipné, no aj hlboké dielo si okolo stránok obtočilo čitateľov na celom svete.

Kúpiť za 15,21 €

Podobný obsah

​Aj na vrchole hory je svet

Recenzie

​Aj na vrchole hory je svet

Mertonova cesta do trapistického kláštora Ghetsemani v americkom Kentucky trvala takmer tridsať rokov a je hlavným motívom jeho duchovnej autobiografie s názvom Sedmistupňová hora. Kniha zahŕňa spomienky na životné putovanie k bodu dramatického zlomu, keď sa zo slobodomyseľného intelektuála a básnika stal jedným z mlčiacich bratov. „Od danteovského pekla rodinných tragédií detstva až po vrcholné hľadanie duše neuspokojenej žiadnym dočasným pokladom.“

Spalovač mrtvol

Recenzie

Spalovač mrtvol

Ťažko vymaniť z obrazovej predstavivosti jednu z najservilnejších a najambivalentnejších postáv, aké kedy Rudolf Hrušínský vo filme stvárnil. Roman Kopfrkingl, psychopatický zamestnanec pražského krematória, vďaka filmovej adaptácii Juraja Herza s nekompromisnou zlomyseľnosťou harmonizuje s jeho literárnym predobrazom od Ladislava Fuksa. Spalovač mrtvol (Odeon, 2022) je aj po rokoch aktuálnym príbehom o ľudskej manipulácii v čase vojnového konfliktu a o obskúrnej interpretácii čistoty.

Kamenné věže

Recenzie

Kamenné věže

To najpodstatnejšie, čo sme potrebovali vedieť o moderných rusko-čečenských vojnách, ale nemali sme sa koho spýtať, nájdeme zosumarizované v knihe s názvom Kamenné věže. Ide o vynikajúcu správu, ktorej autorom je Wojciech Jagielski, legendárny poľský reportér, ktorý sa bezpochyby zaraďuje k najskúsenejším vojnovým novinárom všetkých čias. Reportáž vyšla v populárnom Absynte v rámci českej verzie edície Prokletí reportéři a za jej mimoriadne dobre čitateľný preklad nesie zodpovednosť Petruška Šustrová.