Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

A bylo jitro

Sajjid Kašua je prudko návykový autor. Najneskôr titulom Tančící Arabové si ma definitívne získal, takže celkom logicky nasledovalo poohliadnutie sa po jeho ďalšej tvorbe. Vydavateľstvo Pistorius&Olšanská, našťastie, kuje železo kým je horúce a preto v krátkom slede po debute prinášajú i poslednú u nás nevydanú Kašuovu knihu. Tá má názov A bylo jitro a do češtiny ju skvele previedla Šárka Melanie Sedláčková.

V tomto, v poradí druhom románe, sa autor vracia k svojim obľúbeným témam, na ktoré sa dokázal pozrieť a zobraziť ich v nových perspektívach a súvislostiach.

V centre príbehu je arabský novinár s vyštudovanými izraelskými školami. Pracuje ako dopisovateľ v izraelskom denníku a keďže jeho dvojité občianstvo mu uľahčuje prístup k obom národnostným táborom, pravidelne prináša reportáže zo Západného brehu i ďalších krízových oblastí. Po násilných stretoch palestínskych demonštrantov a izraelskej armády napíše kritickú správu, ktorá mu však výrazne sťaží postavenie v redakcii. Neustále sa zhoršujúca existenčná situácia ho nakoniec donúti k tomu, aby sa i s rodinou odsťahoval z mesta späť do rodnej arabskej dediny. Tá už ale dávno nie je tou, ktorou bola v čase jeho odchodu. Súčasnému stavu vládne všadeprítomný organizovaný zločin, militantné nálady a náboženský fundamentalizmus. Celá napätá situácia sa totálne vyhrotí, keď dedinu z neznámych dôvodov začne okupovať armáda a prakticky kompletne ju odstaví od zvyšku sveta. Nastáva chaos a k úplnému konfliktu zostáva len malý krôčik. Bežné spoločenské väzby sa nebezpečne rýchlo trhajú a na ich miesto nastupuje praveký zákon džungle.

Kašuov štýl mi vyložene sadol. Všetko, čo ma zaujalo už na debute je tu znova, akurát v perfekcionistickejšom balení. Svoje pozorovateľské oko akoby ešte rozšíril a zároveň prehĺbil. Spoločenské vzťahy v zlepenci zloženom zo Židov, izraelských Arabov a Palestínčanov tak „prepiera“ naozaj dôkladne a intenzívne. Autor funkčne využíva to, čo sa naučil už na debute a s chuťou skúša nové neopozerané prvky, keď do hutného popisného základu výborne pridáva postupy typické skôr pre čistokrvnú reportáž, než pre sociálne ladený realizmus. Zachytávané reálie tým získavajú až fyzicky hmatateľnú podobu, ktorá je oprostená od akejkoľvek samoúčelnej vykonštruovanosti. Práve naopak. Všade je plno autentického napätia, tlaku, klokotajúcich emócií, nepredvídateľnosti a ťaživej atmosféry. Ruka v ruke s parádne stvárneným prostredím kráčajú i jednotliví protagonisti s bravúrne opracovanými charaktermi a presne zachytenou psychológiou.

Všetko spolu hrá bez najmenšieho zaváhania, takže čitateľ znovu dostáva extratriednu porciu reálne sprostredkovanej neľahkej blízkovýchodnej každodennosti. Tvrdé, drsné, neoptimistické, ale zároveň zvláštne chytľavé nazretie do inak ťažko predstaviteľnej reality všedného dňa na jednom z najbúrlivejších miest na svete. Výborná vec.

Sajjid Kašua – A bylo jitro

Vydal: Pistorius & Olšanská 2017

Preklad: Šárka Melanie Sedláčková

232 strán

Zobraziť diskusiu (0)

A bylo jitro

A bylo jitro

Sajjid Kašua

Svedectvo o komplikovanom a tragickom vzťahu medzi Arabmi a Židmi, kritické k obom stranám. Hlavný hrdina tejto mimoriadnej knihy je arabský novinár, ktorý vyštudoval izraelskú školu a pracuje ako reportér pre izraelské noviny

Kúpiť za 10,98 €

Podobný obsah

Ruské príbehy nemávajú šťastné konce

Recenzie

Ruské príbehy nemávajú šťastné konce

Žiaľ, presne také príbehy zachytáva i faktografický román Zatykač. Zaznamenal ich Bill Browder, americký finančník a jeden z najúspešnejších investorov podnikajúcich v Rusku. Zároveň človek, ktorý sa pod vplyvom tu opisovaných okolností prerodil na veľmi dôležitého svetového bojovníka za ľudské práva. Navyše je i vcelku zdatný spisovateľ, takže jeho literárny debut, u nás už pred nejakým časom vydaný vo vydavateľstve Zelený kocúr v preklade Petra Macsovszkého, na konkrétnych prípadoch v plnej nahote odkrýva skrz-naskrz zločineckú podstatu ruského autoritárskeho režimu.

​Žiť medzi knihami

Recenzie

​Žiť medzi knihami

Knižnice sú pre mnohých fascinujúce miesta. Nielenže majú svojskú atmosféru, ale hlavne sú plné informácií, poznatkov a príbehov. Nehovoriac o tom, že viaceré, avšak najmä tie historické sú nesmiernou potechou aj pre oči. Len čo do nejakej vkročíte, ani čo by ste sa presunuli v čase do minulosti, keď sa ešte knihy viazali ručne do kože a čítať a kúpiť si ich mohli dovoliť len mnísi, učitelia či majetní vzdelaní ľudia.

Vysněná smrt: netradiční finská fantastika

Recenzie

Vysněná smrt: netradiční finská fantastika

Severská literatura bude pro mnohé čtenáře synonymem pro velmi drsné kriminálky, případně horor. Takže když už k nám prorazí něco z fantastiky, v tomto případě finské, je to minimálně šance podívat se, jak se píše „jinde“. A v případě Vysněné smrti by se dalo lakonicky prohlásit, že „jinde to píšou úplně jinak“ – a to v nejlepším smyslu toho prohlášení! Víc v recenzi Martina Bečváře ze serveru fantasyplanet.cz