Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Ali Smith: Jeseň

Románom Jeseň sa slovenskému čitateľovi predstaví Ali Smith prvýkrát v slovenčine. Niekto by povedal "konečne", pretože spisovateľku v zahraničí, ani v českom kontexte netreba dlho predstavovať. Škótska držiteľka mnohých ocenení bola viackrát nominovaná vo výbere na Man Bookerovu cenu, nedávno práve aj s románom Jeseň. Osobný príbeh neobvyklého priateľstva sa odvíja na pozadí pobrexitovej reality. Jeseň vychádza vo vydavateľstve Artforum na konci novembra.

“Čo čítaš?” pýta sa Daniel Gluck vždy, keď vidí Elisabeth Demand v románe Jeseň od Ali Smith. Každý je tomu druhému jeho najobľúbenejší človek na svete, hoci ich životné cesty sa stretli len na kúsku a on je od nej o 69 rokov staší.

Nie je to “taký” vzťah, hovorí v jednej chvíli Elisabeth svojmu žiarlivému milencovi: Nie je to ani trošku fyzické. Nikdy nebolo. Ale je to láska. Nebudem tvrdiť, že nie je.

Ich výnimočné priateľstvo je centrom tohto krásneho, citlivého diela, ktorý je siedmym románom Ali Smith, ktorá konštantne vytvára tie najvýraznejšie a najodvážnejšie britské texty. Príbeh začína v roku 2016, Daniel má 101 rokov a pomaly odchádza v domove dôchodcov na okraji Londýna. Nemá rodinu a Elisabeth preto prijíma túto rolu.

Ich stretnutia sú napriek okolnostiam vždy krásne, no okolo sa šíri hrozba. Briti v referende zahlasovali za odchod z Európskej únie a tento šokujúci zvrat vyvolal rovnako eufóriu ako beznádej. Podobne ako v USA v tom čase, aj britský národ cíti, že sa vybral na neznáme miesto...

Elisabetina mama vraví, že v ich dedine sa ľudia rozdelili na dva tábory, ktoré spolu nehovoria. Niekto nasprejoval nápis “Choďte domov” na dom rodiny, ktorú považujú za rodinu migrantov.

Po celej krajine ľudia cítia, že sa stalo niečo zlé, píše Ali Smith. Po celej krajine ľudia cítia, že sa stalo niečo dobré. V celej krajine ľudia cítia, že prehrali a v celej krajine ľudia cítia, že vyhrali.

Odvolávka na Príbeh dvoch miest od Charlesa Dickensa je vedomá. Ali Smith v románe cituje viaceré známe diela svetovej literatúry, napokon, rozhovory o knihách tvoria veľkú časť vzťahu jej dvoch hlavných postáv.

Jeseň nás prenáša do rôznych období priateľstva Elisabeth a Daniela, ktoré začalo keď mala Elisabeth len osem rokov a mama jej zakázala motať sa okolo ich starého suseda.

Príbeh obsahuje veľa zablúdení do spomienok starého Daniela a do vyfantazírovaných príbehov mladej Elisabeth. Niekedy je ťažké zachytiť všetky nuansy, najmä v častiach, ktoré sledujú prúd vedomia niektorej z jej postáv.

Napriek tomu je štýl Ali Smith ľahký a hravý, zdanlivo jednoduchý, poskakuje príbehom ako okrúhliak na hladine jazera. Príbeh smeruje k nádeji a humanizmu, navzdory všetkému.

Jeseň je prvou z kníh plánovanej tetralógie ročných období. Druhý diel – Zima- vyjde v slovenčine začiatkom roka 2020 a Ali Smith píše už štvrtú, záverečnú časť – Leto. Nálada ročných období sa prenáša aj do príbehu.

Keď Elisabeth prechádza okolo domu s nápisom “Choďte domov”, všimne si, že niekto tam doplnil nápis “Ďakujeme, už sme doma”a vedľa nakreslil strom a jasné červené kvety. Veľa kytíc so živými červenými kvetmi ľudia poukladali okolo, na znak solidarity šikanovanej rodine.

Tie najlepšie časti Jesene, tie najdojímavejšie pasáže prichádzajú počas rozhovorov Elisabeth a Daniela o svete, umení, živote, knihách a fantázii. O tom ako pozorovať, ako žiť.

Pri prvom stretnutí povedal Daniel vtedy osemročnej Elisabeth: Som rád, že ťa stretávam. Konečne.

Keď sa Elisabeth spýtala, čo myslí tým “konečne”, veď sa prisťahovali len pred pár týždňami, Daniel jej vysvetlil, že na priateľov na celý život niekedy čakáme celý život.

Toto hlboké hrejivé fluidum sprevádza čitateľa románom Jeseň, v ktorom prvýkrát v slovenčine spozná výnimočný rukopis držiteľky mnohých ocenení, Ali Smith.


Jeseň vychádza v rámci edície -klad vydavateľstva Artforum. V kníhkupectvách román nájdete od 29.11.

Článok vychádza z recenzie od Sarah Lyall pre New York Times. Pôvodný text tu.

Zobraziť diskusiu (0)

Jeseň

Jeseň

Ali Smith

Finalistka prestížnej Man Bookerovej ceny sa prvýkrát predstaví v slovenčine. Jeseň je prvý zo štyroch románov s názvami podľa ročných období. V knihe sa prelínajú príbehy umierajúceho 101- ročného starca Daniela Glucka a mladej ženy Elisabeth Demand. Postupne, cez viaceré spomienky zisťujeme, čo tieto dve postavy znamenali a čo znamenajú jeden pre druhého.

Kúpiť za 12,00 €

Podobný obsah

Poviedka mesiaca júl 2021: Claudia Piñeiro: Kto z nás?

Poviedka mesiaca júl 2021: Claudia Piñeiro: Kto z nás?

Claudia Piñeiro

Claudia Pineiro podáva vo svojich poviedkach svedectvo o tom, aké zúfalé činy sú ľudia schopní vykonať pod vplyvom nepriaznivých okolností a nešťastných náhod. Stačí jej len pár strán na to, aby čitateľom naservírovala silné, odvážne a nekompromisné príbehy plné napätia, pôsobivých scén, prekvapujúcich, niekedy až absurdných zápletiek a nečakaných koncov.

Staroba ako priestor na dialóg

Recenzie

Staroba ako priestor na dialóg

Starnutie je v súčasnej dobe vnímané najmä ako hrozba, ktorá vyvolá pocit úzkosti zakaždým, keď si vo vlasoch nájdeme ďalší sivý vlas. Akoby bola do strachu zo šedín pretavená pomerne chmúrna predstava o bezfarebnom svete. Možno aj preto sa obdobie staroby zvykne označovať termínom jeseň života. A slovo „jeseň“ sa nachádza aj v rovnomennom názve diela spisovateľky Ali Smith.

Zima v apríli? Prečo nie.

Recenzie

Zima v apríli? Prečo nie.

Ešte pred pár mesiacmi by nik nepovedal, že atmosféru nového roka môžeme prežiť aj na jar. Všetko stíchne, obchody sú zatvorené. Pocit, že kde niečo končí, ine začína, v nás vyvoláva otázky týkajúce sa vlastnej existencie. Sme spokojní so životom aký vedieme, so vzťahmi, ktoré máme? Sme spokojní so sebou samými a v neposlednom rade, so svetom, ktorého sme súčasťou? Podobné otázky zrejme v dnešných časoch Korony podvedome riešime viacerí. Čakáme, kedy “to” skončí a plánujeme, čo urobíme inak, keď budeme mať možnosť. Nové začiatky sú však zatiaľ v nedohľadne...