Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Cena Dominika Tatarku 2022 pre Erika Jakuba Grocha

10. máj 2022 Bratislava: Erik Jakub Groch prebral z rúk Petra Zajaca Cenu Dominika Tatarku. Udeľuje sa za výnimočné literárne dielo, ktoré napĺňa humanistické tradície slovenskej kultúry a v tomto zmysle nadväzuje na duchovný odkaz Dominika Tatarku. Tým dielom je básnická zbierka viety.

Erik Jakub Groch sa narodil v roku 1957 v Košiciach, kde pôsobil v skupinách umeleckého a intelektuálneho undergroundu. Spoločne vydávali samizdatové literárne zborníky a spolupodieľali sa na aktivitách novembra 1989, pričom zastupovali Občianske fórum v rodných Košiciach. V rovnakom roku oficiálne debutoval básnickou zbierkou Súkromné hodiny smútku, kde reflektuje myšlienkové a pocitové postoje mladého človeka. Po Nežnej revolúcii vystriedal niekoľko redaktorských pozícií, v roku 1992 si založil vlastné vydavateľstvo Knižná dielňa Timotej, ktoré bolo jedinečné prekladmi filozofickej a teologickej literatúry. V jeho autorskej tvorbe môžeme pozorovať prvky kresťanskej lyriky, presahy do filozofie smerujúcej k otázkam ľudského bytia, no využíva napríklad aj snovú reflexiu. Významným dielom je vznikajúca tetralógia, ktorá sa začína zbierkou nil, úvod (2018) a pokračuje melanchólia neviem (2019).


Zobraziť diskusiu (0)

viety

viety

Groch Erik Jakub

Od zrna mikrokozmu k osudovým hviezdam a svitu na lesnej čistine, od fundamentálnych častíc ku kráse a osobitostiam približného pohľadu – od červene k šípke, od siete k brečtanu –, od možných časov k vnútornému času prvej a poslednej lásky. Počnúc mizanscénou v úvode knihy, na prvé čítanie takmer nezrozumiteľnou a neusporiadanou, až po pierko v závere zbierky, ktoré môže vnímavý čitateľ cítiť vo svojej dlani, autor nasleduje a básnicky rekonštruuje prirodzený svet, Husserlov Lebenswelt, „svet nášho života“, smerujúci od prírodovedeckých abstrakcií, ktoré svet nepozorujú ľudskými očami, ale očami teórií, k pišťaniu hniezdnej dutiny, k utváraniu miesta, kde je človek niekde doma.

Kúpiť za 8,91 €

Podobný obsah

Všechny ty věci kolem romské literatury

Správy

Všechny ty věci kolem romské literatury

„Romská literatura tu je, jen není rozšířená,“ shodují se spisovatelka Mária Siváková, novinář a spisovatel Patrik Banga a ředitelka nakladatelství KHER Radka Patočková. Co zažívají píšící Romové, s čím se setkávají a co jim v reprezentaci Romů v kultuře obecně schází? Literární debata internetového časopisu Page Not Found.

Ach věda, třikrát věda

Správy

Ach věda, třikrát věda

Žijeme uprostřed civilizace, která si říká vědecká. Trvá se na vědeckosti, ale možná jste si všimli, že se sice věda vyznává, ale společnosti se podle ní často nechovají. Záleží na tom, co se hodí a co ne. Mluvit a psát o vědě není snadné, protože je čím dál složitější. Zábavné také je, jak lidé, za využití výzkumu a nejmodernějších vědeckých a technických poznatků, používají přístroje, na kterých komunikují čím dál větší nesmysly. A k tomu všemu není věda neomylná a poznávání světa je se vší pravděpodobností nekonečné. Tedy – některé „pravdy“ mohou být v budoucnu jinými vyvráceny.

Izrael ve stínu 7. října

Správy

Izrael ve stínu 7. října

V CZ platí, že chcete-li dnes vědět něco o izraelsko-palestinském konfliktu, poslechněte si věcné a přiměřené komentáře Ireny Kalhousové, ředitelky Herzlova centra izraelských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Uvedení knižního rozhovoru proběhlo v pražské Knihovně Václava Havla, ptal se spoluautor knihy Ondřej Kundra.