Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Ceny Nadácie manželov Vilčekovcov pre rok 2020

Ján a Marica Vilčekovci, rodáci z Bratislavy, považujú 4. február za sviatok. V tento deň v roku 1965 vstúpili títo dvaja emigranti z komunistického Československa na americkú pôdu. Symbolicky sa preto začiatkom tohto mesiaca vyhlasujú laureáti cien nadácie, ktorú popredný vedec a uznávaná kunsthistorička štedro financujú. Ceny za literatúru v roku 2020 udelili spisovateľkám Edwidge Denticat, Yai Gaysi, Valerii Luiselli a Jenny Xie.

Nadácia manželov Vilčekovcov (The Vilcek Foundation, www.vilcek.org) vznikla v roku 2000 a kladie si za cieľ zvyšovať povedomie verejnosti o príspevkoch prisťahovalcov do USA v oblastiach vedy, umenia a obrany ľudských práv. Udeľuje jednak ceny, ktorými vzdáva hold významným alebo sľubným mladým vedcom alebo umelcom z radov imigrantov, ďalej podporuje rôzne projekty a iniciatívy formou grantov a konečne organizuje výstavy umeleckých diel zo zbierok nadácie.

Manželia Vilčekovci si imigrantský údel vyskúšali na vlastnej koži.

Ján T. Vilček sa narodil v roku 1933 v židovskej rodine v Bratislave. Počas vojny jeho matka pracovala ako očná lekárka v Prievidzi, otec sa zúčastnil Povstania a po jeho potlačení sa rodina skrývala v Nitrianskom Rudne. Vilčekovi najbližší sa zachránili, ale viacerí príbuzní holokaust neprežili. Po vojne vyštudoval na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského a titul kandidáta vied získal vo Virologickom ústave SAV v Bratislave.

Marica Vilčeková sa tiež narodila v Bratislave a študovala dejiny umenia na Univerzite Komenského a na Karlovej univerzite v Prahe. Po štúdiách pôsobila ako kurátorka v Slovenskej národnej galérii. Za Jána Vilčeka sa vydala v roku 1962.

V roku 1964 sa manželia Vilčekovci rozhodli emigrovať z komunistického Československa. Podarilo sa im získať povolenie na víkendovú návštevu kamarátov vo Viedni. Odtiaľ sa presunuli do Frankfurtu, kde získali nemecké utečenecké pasy a požiadali o víza do USA. Tie dostali začiatkom roku 1965 a 4. februára onoho roku pristáli v New Yorku.

Ján Vilček pôsobil na New York University School of Medicine najprv ako docent, neskôr ako profesor, pracoval vo výskume liekov proti autoimunitným chorobám. Spoluvyvinul protilátku a liek (komerčný názov Remicade), ktorý sa používa pri liečbe Crohnovej choroby, reumatickej artritídy, psoriázy a iných chronických zápalových ochorení. Je (spolu)držiteľom 46 patentov. V roku 2012 mu udelili Národnú cenu za technológie a inovácie, ktorú mu osobne odovzdal americký prezident Barack Obama; čestný titul doktora vied mu o.i. udelila aj Univerzita Komenského (2014) a Slovenská akadémia vied (2016).

Marica Vilčeková po príchode do USA pôsobila 32 rokov ako kurátorka v Metropolitan Museum of Arts, popri tom ako konzultantka viacerých neziskových organizácií (Commission for Art Recovery of the World Jewish Congress, Jewish Museum of NYC, Jordan National Gallery v Ammáne, atď.).

Nadácia, ktorú manželia Vilčekovci založili (pôvodne niesla meno matky Jána Vilčeka, Frederiky Fischerovej), je financovaná z výnosov z predaja lieku Remicade a z patentov. Okrem príspevku do nadácie venovali veľké dary aj lekárskej fakulte Newyorskej univerzity a Metropolitnému múzeu umenia, čo ich radí k najštedrejším americkým filantropom.

***

Vráťme sa ale k Vilčekovým cenám (Vilcek Prizes). Udeľujú sa dve hlavné ceny, vždy imigrantom za významný prínos pre americkú spoločnosť: jedna cena za vedecké objavy v oblasti biomedicíny, druhá za umenie. V minulosti boli umelecké ceny udelené napr. za literatúru, hudbu, film, architektúru, tanec, modernú hudbu, dizajn, módu, divadlo, výtvarné a dokonca kulinárske umenie. V roku 2020 prišiel opäť rad na literatúru. V oboch kategóriách, biomedicínskej a umeleckej, sa ďalej udeľujú tri ceny za „tvorivý prísľub“ (Vilcek Prizes for Creative Promise) mladým vedcom a umelcom na začiatku kariéry, ktorí už preukázali mimoriadne výsledky. Poslednou cenou bola v tomto roku cena za excelentnosť pri výkone práva (Vilcek Prize for Excellence in Administration of Justice). Laureáti hlavných cien získavajú odmenu stotisíc, mladí tvorcovia a vedci päťdesiattisíc dolárov.

***

Toto sú tohoroční laureáti literárnych cien:

Vilcek Prize for Literature

Edwidge Danticat

„Za oslnivú prózu a hlboké porozumenie nášho spoločného ľudského údelu, stelesnené jej dielom, ktoré prekračuje žánrové hranice a skúma haitskú diaspóru a iné ľudské príbehy.“

Edwidge Danticat (*1969) sa narodila v Port-au-Prince na Haiti. Keď mala dva roky, vysťahoval sa jej otec do USA, po ďalších dvoch rokoch ho nasledovala matka. Spolu s bratom ich vychovávala teta a strýko, k rodičom sa pripojila až vo veku 12 rokov, ďalšie roky prežila pomerne izolovane v haitsko-americkej komunite v Brooklyne. Rasové predsudky začala vnímať až na vysokej škole. Vyštudovala na Barnard College a na Brownovej univerzite, v súčasnosti žije v Miami v štvrti s vysokou hustotou haitských prisťahovalcov.

Vo svojom diele sa Danticat sústreďuje na život haitskej diaspóry v USA. K najznámejším patria jej román Breath, Eyes, Memories, zbierka poviedok Krik? Krak! a memoáre Brother, I’m Dying.

Vilcek Prize for Creative Promise in Literature

Yaa Gyasi

„Za hlboko angažované písanie, ktoré spája spriaznené oblúky západoafrických a afroamerických dejín, a za jej neúnavné skúmanie nespravodlivostí minulosti a súčasnosti v románe Homegoing (2016).“

Yaa Gyasi (*1989) sa narodila v Nampongu v Ghane. Do USA sa dostala ako dvojročná, keď jej otec dokončoval doktorandské štúdium na Ohio State University; dnes je profesorom francúzštiny na Alabamskej univerzite v Huntsville. Yaa vyrastala od 10 rokov v Alabame, neskôr študovala na Stanfordovej a Iowskej univerzite.

Gyasi debutovala v r. 2016 románom Homegoing (česky Návrat domů, Mladá fronta, 2016), ktorý mal mimoriadny úspech a vyniesol jej celý rad ocenení. O románe sme už na webe Medzi knihami písali v lete 2017. Na september 2020 je ohlásený jej druhý román Transcendent Kingdom (vyd. Knopf).

***

Valeria Luiselli

„Za inteligentné, osobité diela beletrie a literatúry faktu, ktoré nastavujú zrkadlo prisťahovaleckému systému Spojených štátov a svedčia v prospech tých, čo kvôli masovým deportáciám zostali bez hlasu.“

Valeria Luiselli (*1983) sa narodila v Mexico City. Ako dcéra ekonóma a geografa, ktorý bol mexickým veľvyslancom v Uruguaji, Južnej Kórei a Južnej Afrike a pôsobil aj vo viacerých medzinárodných organizáciách, nemala od detstva s cestovaním a neskôr ani so schvaľovaním americkej zelenej karty žiadne problémy. Promovala a titul PhD získala na Kolumbijskej univerzite, učí na súkromnej univerzite na Long Islande a spolupracuje napr. ako libretistka aj s newyorským baletom.

Luiselli pracovala dobrovoľnícky ako prekladateľka na federálnom imigračnom súde. Zážitky dokumentaristicky spracovala v rozsiahlej eseji Tell Me How It Ends: An Essay in Forty Questions (2017). Podtitul eseje sa vzťahuje k štyridsiatim otázkam štandardného vstupného formulára, ktorý museli nedospelí imigranti vyplniť. Beletristicky túto tému spracovala v románe Lost Children Archive (2019).

O autorke na webe Medzi knihami písala prekladateľka Lucia Duero, bola tu uverejnená aj ochutnávka z románu Lost Children Archive.

***

Jenny Xie

„Za vytvorenie jedinečného poetického hlasu, ktorý – vo svojej hravosti a invencii – skúma podstatu perspektívy a osobnosti cez evokatívnnu šošovku v zbierke Eye Level (2018).“

Jenny Xie sa narodila v meste Che-fej v Číne, vyrastala v New Jersey. Študovala na Princetonskej a Newyorskej univerzite. Žije v Brooklyne a vyučuje na Newyorskej univerzite.

Za zbierku Eye Level získala Jenny Xie Cenu Walta Whitmana Akadémie amerických básnikov a bola tiež finalistkou Národnej knižnej ceny za poéziu.

***

Pre úplnosť: Hlavnú cenu za biomedicínu získala Číňanka Xiaowei Zhuang, ceny za tvorivý prísľub v biomedicínskych vedách Turek Kivanç Birsoy, Rumunka Viviana Gradinaru a Francúz Martin Jonikas. Vilčekovu cenu za excelentnosť pri výkone práva udelili Robertovi A. Katzmannovi, sudcovi amerického odvolacieho súdu, za verejnú službu a rozširovanie prístupu imigrantov v núdzi k právnym službám.

Štefan Olejník

(Ilustračné fotografie: vilcek.org, Wikipedia, FB Literary Hub.)

Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Fedor Gál 70

Správy

Fedor Gál 70

Fedor Gál je pro mě jedním z lidí, kteří symbolizují moderní svobodné Slovensko. Navíc - jsem obdivovatel jeho přímé řeči.

Dva dojímavé príbehy

Správy

Dva dojímavé príbehy

Niekedy otvorím knihu a cítim, že teraz je ten správny čas, kedy si ju musím prečítať. Nedávno som prečítal 2 knihy, ktoré majú niečo spoločné. Hlavným hrdinom týchto kníh je muž, ktorému zomrela manželka a on sa nevie s jej stratou vyrovnať. A keďže život bez milovanej ženy pre týchto mužov nemá zmysel, hľadajú spôsob, ako ho ukončiť.

Zbrane Kornela Földváriho

Správy

Zbrane Kornela Földváriho

„No nie je ten život zlomyseľné prasa, ktoré sa vyžíva v detinských schválnostiach a dobre sa zabáva na našich reakciách?“ Napísal raz Kornel Földvári svoje milovanej sestre Irene Lifkovej. Roky jej spolu so svojou ženou Naďou písal každý týždeň jeden dva listy, písal ich na stroji a posielal poštou do Trenčína.