Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Dva dojímavé príbehy

Niekedy otvorím knihu a cítim, že teraz je ten správny čas, kedy si ju musím prečítať. Nedávno som prečítal 2 knihy, ktoré majú niečo spoločné. Hlavným hrdinom týchto kníh je muž, ktorému zomrela manželka a on sa nevie s jej stratou vyrovnať. A keďže život bez milovanej ženy pre týchto mužov nemá zmysel, hľadajú spôsob, ako ho ukončiť.

Ove, hlavná postava z románu Muž jménem Ove, sa rozhodne spáchať samovraždu a A.J. Fikry, hlavná postava z románu Příběhy opředený život A.J. Fikryho, sa rozhodne ukončiť svoj život nadmerným pitím. Samozrejme, obom mužom sa ich zámer nepodarí zrealizovať, pretože sa okolo nich začnú diať veci, s ktorými nepočítali.

Fredrick Backman napísal príbeh o mužovi, ktorý to nemal v živote ľahké. Napriek tomu sa nikdy nevzdal. Rezignoval až po smrti svojej ženy, svojej životnej lásky. A práve vtedy sa jeho najbližšom okolí začnú diať nečakané veci, ktoré zmenia jeho rozhodnutie spáchať samovraždu.

Príbeh je postavený na kontrastoch a konfrontáciách. Mužský svet - ženský svet, racionalita - emócie, zásadovosť - spontánnosť, minulosť - prítomnosť atď. Autor namiešal veľmi emotívny mix, v ktorom sa striedajú spomienky s aktuálnym dejom, humorné situácie so smutnými, v ktorom je veľa radosti ale aj smútku a nostalgie.

Hoci je to predovšetkým príbeh o mužovi, ktorého život poriadne nakopal do zadku, nie je to temný príbeh o starnutí a utrpení, ale skôr o sile priateľstva, ktoré dokáže dať životu nový impulz. Fredrick Backman je skvelým pozorovateľom a mnohé aspekty súčasného sveta popísal s patričnou dávkou humoru veľmi presne a výstižne.

Hlavný hrdina románu Gabrielle Zevinovej A.J. Fikry je kníhkupec, ktorý si so svojou ženou otvoril kníhkupectvo na malom odľahlom ostrove Alice v štáte Massachusetts. Po smrti svojej ženy, ktorá zahynula pri autonehode, sa rozhodne upiť k smrti. Jedného dňa však objaví vo svojom kníhkupectve opustené dvojročné dievčatko, ktoré zmení jeho život.

A.J. Fikry je milovník kvalitnej literatúry, ktorý má rád predovšetkým poviedky. Nemá rád postmodernizmus, postapokalyptické príbehy, magický realizmus, obrázkové knižky od celebrít, pamäte športovcov, romány pre ženy... Nemá rád nič, čo má viac než 400 a menej než 150 stránok. Na literatúru má veľmi vyhranený názor, ktorý prezentuje pri každej vhodnej príležitosti, čím vlastne čitateľom ponúka tipy na dobré poviedky alebo knihy, ktoré ešte nečítali, ale aj na tie, ktoré by čítať nemali. Jeho komentáre sú pomerne sarkastické a miestami až cynické, ale vždy vystihnú podstatu.

Podmanivý príbeh Gabrielle Zevinovej je o stratách a nálezoch, o sile príbehov, o priateľstve, ale predovšetkým o láske nielen k ľuďom, ale aj ku knihám.

A.J.Fikry má s Ovem niekoľko spoločných vlastností. Hoci je o 20 rokov mladší než Ove, ani on nemá rád súčasný svet a mnohé technické vymoženosti. Obaja sú voči svojmu okoliu nedôverčiví, uzavretí, zatrpknutí. Na mnohé veci reagujú podobne s patričnou dávkou sarkazmu. Sami nedokážu prekonať svoju bolesť zo straty životného partnera a nevedia nájsť zmysel v ďalšej existencii. Obaja potrebujú impulz od niekoho iného. A.J.Fikry ho dostane od dievčatka, ktoré mu zúfalá matka nechá v kníhkupectve pred tým, než spácha samovraždu a Ove od novej tehotnej susedky, matky dvoch detí, ktorá má veľmi nepraktického manžela. Keď si obaja muži uvedomia, že sa objavil niekto, kto ich potrebuje, prehodnotia svoje rozhodnutie a nechajú sa vtiahnuť do víru nepredvídateľných udalostí. Sila priateľstva a lásky oboch mužov nakopne k činom, ktorých by inak už neboli schopní.

Obe knihy sú nesmierne dojímavé, emócie v nich hrajú prvé husle a vo finále oboch kníh udržať slzy je nesmierne náročné. A musím sa bez hanby priznať, že mne sa to teda nepodarilo. Zrejme preto, že aj ja som nedávno stratil svoju manželku.Zobraziť diskusiu (0)

Muž jménem Ove

Muž jménem Ove

Fredrik Backman

Román o lásce, pořádném nářadí a o tom, proč je důležité jezdit saabem. Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku.

Kúpiť za 15,00 €

Příběhy opředený život A.J. Fikryho

Příběhy opředený život A.J. Fikryho

Gabrielle Zevinová

Na odlehlém ostrově Alice ve státě Massachusetts mají sice knihkupectví přímo na hlavní třídě, ale společenský ani kulturní život se tu kolem něj rozhodně netočí. Jeho majitel A. J. Fikry by se sám ochotně označil za mrzouta a snoba a od doby, kdy při autonehodě přišel o manželku, tráví většinu večerů nad rozmrazenými hotovkami a lahví vína. Další rána osudu přijde, když ho neznámý zloděj připraví o jediný cennější majetek, vzácný výtisk Poeových raných básní. Nečekaně je to však právě krádež, co dá Fikrymu první impuls, aby se pomalu odrazil ode dna – a když pak jednoho dne najde mezi regály mimořádně výřečnou, nevšedně bystrou a zcela bezprizorní dvouletou holčičku, jeho život se definitivně obrátí naruby.

Kúpiť za 12,65 €

Podobný obsah

Fedor Gál 70

Správy

Fedor Gál 70

Fedor Gál je pro mě jedním z lidí, kteří symbolizují moderní svobodné Slovensko. Navíc - jsem obdivovatel jeho přímé řeči.

Dva dojímavé príbehy

Správy

Dva dojímavé príbehy

Niekedy otvorím knihu a cítim, že teraz je ten správny čas, kedy si ju musím prečítať. Nedávno som prečítal 2 knihy, ktoré majú niečo spoločné. Hlavným hrdinom týchto kníh je muž, ktorému zomrela manželka a on sa nevie s jej stratou vyrovnať. A keďže život bez milovanej ženy pre týchto mužov nemá zmysel, hľadajú spôsob, ako ho ukončiť.

Zbrane Kornela Földváriho

Správy

Zbrane Kornela Földváriho

„No nie je ten život zlomyseľné prasa, ktoré sa vyžíva v detinských schválnostiach a dobre sa zabáva na našich reakciách?“ Napísal raz Kornel Földvári svoje milovanej sestre Irene Lifkovej. Roky jej spolu so svojou ženou Naďou písal každý týždeň jeden dva listy, písal ich na stroji a posielal poštou do Trenčína.