Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Desiatka Anasoft litery 2024 prináša prevažne diela známych autoriek a autorov

Literárna cena Anasoft litera vo vysielaní Rádia DEVÍN vyhlásila 10 nominovaných kníh na prestížne ocenenie. Rukami odbornej poroty prešlo vyše 140 hodnotených próz. Po diskusiách zameraných na ich kvalitu vybrala nasledujúce tituly v abecednom poradí podľa priezviska ich autorov a autoriek:

Desiatka Anasoft litery 2024 prináša prevažne diela známych autoriek a autorov

Cabala, Lukáš: Spomenieš si na Trenčín? (Artforum 2023)

Dušek, Dušan: Deti v daždi (Vydavateľstvo SLOVART 2023)

Gibová, Ivana: Babička© (Vlna 2023)

Kováčik, Juraj: Bod zlomu (Vydavateľstvo SLOVART 2023)

Kucbelová, Katarína: Modrosleposť (Vydavateľstvo SLOVART 2023)

Kuľková, Miroslava: Hotel Balkán (KK Bagala 2023)

Pupala, Richard: Druhý čierny zošit (Lindeni 2023)

Puškáš, Jozef: Vivat, akadémia, zbohom, Čechov (Vydavateľstvo Orman 2023)

Rozenbergová, Vanda: Storočie (Vydavateľstvo SLOVART 2023)

Štefánik, Ondrej: Siroty (TATRAN 2023)


O desiatke Anasoft litera 2024 a jej laureátovi či laureátke v devätnástom ročníku rozhodujú: docent v odbore estetika Marek Debnár, literárna vedkyňa a kritička Mária Klapáková, literárny vedec a publicista Radoslav Passia, literárny historik a teoretik Karel Piorecký, prekladateľka a propagátorka slovenskej literatúry Júlia Sherwood.

Podľa odbornej poroty „desiatka Anasoft litery 2024 prináša prevažne diela známych autoriek a autorov, ktorí svoje tvorivé postupy preverujú v kontexte svojej predošlej tvorby aj v širšom rámci našej literatúry. Vo výbere prevažujú románové a novelistické diela, poviedková tvorba je v menšine. Dôležité miesto má pandemická téma, ktorá však nie je centrálna ani samoúčelná, ale tvorí pozadie komplexnejšej reflexie súčasnej, výrazne polarizovanej slovenskej spoločnosti. Zastúpené sú diela reprezentujúce širokú škálu autorských prístupov, prítomná je experimentálna poloha písania, tradičné rozprávanie, spoločenská satira aj autobiografické denníkové záznamy. Viaceré diela využili inšpiráciu literárnou a filmovou klasikou aj možnosti populárnych žánrov. Porotu vo viacerých prípadoch upútala schopnosť autorov vnímať aj humorné stránky reality a prepojenie vizuálnej a textovej stránky kníh.“

Medzi nominovanými dielami je próza Ondreja Štefánika, ktorý získal cenu Anasoft litera v roku 2017 za román Som Paula, ako i dvojnásobného víťaza Ceny čitateľov a čitateliek z roku 2007 a 2017 – Dušana Dušeka. Väčšina autorov a autoriek mala svoje knihy v desiatke literárnej ceny už v minulosti, okrem Miroslavy Kuľkovej, ktorá so zbierkou poviedok Hotel Balkán debutovala, či spisovateľa, scenáristu a filmového kritika Jozefa Puškáša, ktorého nominovaná kniha Vivat, akadémia, zbohom, Čechov je jeho jedenástym prozaickým dielom.

Literárna cena Anasoft litera sa udeľuje raz ročne za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo alebo za preklad pôvodného prozaického literárneho diela autorov, ktorí sú primárne občanmi Slovenskej republiky a ich diela alebo preklady ich diel do slovenského jazyka sú knižne vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku. V prípade, že v ostatnom ročníku literárnej ceny nebola niektorá próza v zozname hodnotených kníh, automaticky je zaradená do zoznamu nasledujúceho roka. Anasoft litera prebieha v troch kolách. Porota vybrala zo všetkých publikovaných kníh v prvom kole desať próz. V septembri opäť vo vysielaní Rádia DEVÍN vyhlási tzv. finálovú päťku, z ktorej napokon vyberie víťaznú knihu. Laureát alebo laureátka literárnej ceny Anasoft litera získa cenu honorovanú 10 000 eur, ktorú udeľuje generálny partner, softvérová spoločnosť ANASOFT. O cene bude rozhodovať aj verejnosť, a to od 1. júna 2024 v internetovom hlasovaní Ceny čitateľov. Vybraná desiatka sa predstaví počas festivalu litera fest, ktorý sa bude konať od 17. do 20. júna 2024 v Bratislave a pre divákov, ktorí sa na ňom nemôžu zúčastniť osobne, aj online.

Zoznam hodnotených kníh si môžete pozrieť na stránke:

https://www.anasoftlitera.sk/main/anasoft-litera/zoznam-hodnotenych-knih/zoznam-knih-v-roku-2024

Krátke životopisy poroty si môžete prečítať na stránke:

https://www.anasoftlitera.sk/main/anasoft-litera/p...

Zoznam laureátiek a laureátov ceny Anasoft litera:

https://www.anasoftlitera.sk/main/anasoft-litera/oceneni

Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Fedor Gál 70

Správy

Fedor Gál 70

Fedor Gál je pro mě jedním z lidí, kteří symbolizují moderní svobodné Slovensko. Navíc - jsem obdivovatel jeho přímé řeči.

Dva dojímavé príbehy

Správy

Dva dojímavé príbehy

Niekedy otvorím knihu a cítim, že teraz je ten správny čas, kedy si ju musím prečítať. Nedávno som prečítal 2 knihy, ktoré majú niečo spoločné. Hlavným hrdinom týchto kníh je muž, ktorému zomrela manželka a on sa nevie s jej stratou vyrovnať. A keďže život bez milovanej ženy pre týchto mužov nemá zmysel, hľadajú spôsob, ako ho ukončiť.

Zbrane Kornela Földváriho

Správy

Zbrane Kornela Földváriho

„No nie je ten život zlomyseľné prasa, ktoré sa vyžíva v detinských schválnostiach a dobre sa zabáva na našich reakciách?“ Napísal raz Kornel Földvári svoje milovanej sestre Irene Lifkovej. Roky jej spolu so svojou ženou Naďou písal každý týždeň jeden dva listy, písal ich na stroji a posielal poštou do Trenčína.