Dokud se píše, ještě se neumřelo
Parafráza verša zo známej pesničky Jarka Nohavicu sa dokonale hodí k americkému básnikovi, prozaikovi, dramatikovi, maliarovi, zakladateľovi slávneho sanfranciského kníhkupectva City Lights Books a vydavateľovi Lawrencovi Ferlinghettimu. Deväťdesiatdeväťročný autor dopísal novú knihu, Little Boy, ktorú vydá v budúcom roku vydavateľstvo Doubleday.
Áno svet je najlepšie zo všetkých miest
kde možno stvárať také kadečo ako sú samopašné výčiny
a ľúbostné výčiny a tragické výčiny
kde možno spievať odrhovačky a inšpirovať sa
a chodiť si len tak
a na všetko sa dívať
a ovoniavať kvety
a štekliť sochy
ba aj myslieť
a bozkávať sa
a robiť deti a nosiť nohavice
a kývať klobúkom a tancovať
a chodiť sa kúpať do rieky na výlete viete
a vôbec len tak „sa vyžívať"
Áno ale práve vtedy keď sa rozbehnete
príde usmievavý pohrebník
[Lawrence Ferlinghetti, Obrazy zmiznutého sveta (úryvok), preložil Vojtech Mihálik)]
Zdá sa, že veľký americký básnik sa ešte nehodlá odovzdať do rúk pohrebníka, ktorý sa spomínal v úryvku z jeho debutovej zbierky poézie. Naopak, stále píše a vydáva básne (vlani vyšla zbierka Ferlinghetti’s Greatest Poems, vyd. New Directions, prierez vyše 60 rokov jeho poézie od raných básní po súčasnosť), napriek zelenému zákalu neúnavne maľuje vo svojom ateliéri v Hunters Pointe na juhovýchodnom konci San Francisca abstraktné, v ostatnom čase iba čiernobiele obrazy, navštevuje svoju kanceláriu v centrále vydavateľstva, ktoré založil.
Rekapitulujme si zopár faktov zo života jedného z posledných žijúcich príslušníkov tzv. Beat Generation, generácie bítnikov: Narodil sa 24. marca 1919 ako Lawrence Monsanto Ferling v meste Yonkers v štáte New York. Jeho otec, ktorý si po príchode do USA skrátil pôvodné priezvisko Ferlinghetti, zomrel šesť mesiacov pred synovým narodením, o chlapca sa zväčša starali rôzni príbuzní. Časť detstva strávil v Európe, takže plynule rozpráva aj po francúzsky a taliansky. Pred II. svetovou vojnou získal literárne vzdelanie na North Carolina University, počas vojny slúžil v armáde a zúčastnil sa na americkej invázii do Francúzska v júni 1944. Po vojne pokračoval v štúdiu na newyorskej Kolumbijskej univerzite a doktorskú dizertáciu (vo francúzštine) o obrazoch miest v modernej poézii obhájil na slávnej Sorbonne v Paríži. Pôvodnú formu priezviska Ferlinghetti objavil a začal používať až v roku 1954.
V 50. rokoch minulého storočia zakotvil Lawrence Ferlinghetti v San Franciscu – uchvátila ho európska atmosféra mesta. Zvlášť ho priťahovala taliansko-americká štvrť North Beach, kde v roku 1953 s priateľom založili poetický časopis City Lights, pomenovaný po známom Chaplinovom filme z r. 1931 (slov. Svetlá veľkomesta). Čoskoro tiež otvorili v ulici na hranici medzi čínskou a talianskou štvrťou malé kníhkupectvo City Lights Pocket Bookshop (neskôr premenované na City Lights Books), ktoré sa špecializovalo na paperbacky a stalo sa (a je dodnes) Mekkou milovníkov alternatívnej kultúry. V roku 1955 Ferlinghetti nadviazal na úspech kníhkupectva a založil vydavateľstvo City Lights Pocket Poets. Ako prvý zväzok v ňom vydal vlastnú zbierku poézie Pictures of Gone World (Obrazy zmiznutého sveta).
Najslávnejšou epizódou z Ferlinghettiho života s literatúrou bolo vydanie zbierky básní guru generácie bítnikov Allena Ginsberga Howl and Other Poems (Vytie a iné básne). Knihu vytlačili v tlačiarni v Británii, pri transporte do USA zásielku zadržali colníci kvôli obvineniam z obscénneho obsahu titulnej básne. Nakoniec síce balíky prepustili do krajiny, ale keď Ferlinghetti začal zbierku predávať v City Lights, bol zatknutý a obvinený z tlače a šírenia oplzlých a nemravných tlačovín. Proces, v ktorom umelecké hodnoty Ginsbergovej poézie obhajoval celý rad osobností americkej literatúry, nakoniec Ferlinghetti v r. 1957 vyhral a City Lights Books sa etablovali ako centrum experimentálnej spisby a alternatívnej kultúry San Francisca a okolia. Vo vydavateľstve vyšli mnohé významné diela generácie bítnikov: Ginsberga, Gregoryho Corsa, Garyho Snydera a ďalších.
Lawrence Ferlinghetti je mimoriadne plodným autorom a zároveň jedným z najčítanejších a najobľúbenejších moderných amerických básnikov. Vydal okolo 50 kníh poézie, najpopulárnejšou ostáva jeho druhá zbierka A Coney Island of the Mind (slov. Lunapark mysle), z ktorej sa dodnes predalo vyše milión výtlačkov.
Napriek neutíchajúcej aktivite spisovateľa bol jeho literárny agent Sterling Lord prekvapený, keď mu pred niekoľkými rokmi zavolal a prezradil, že mu chce ukázať nový rozpracovaný rukopis s pracovným názvom To the Light House, v ktorom sa mieša autobiografia, literárna kritika, poézia a filozofia, často písané formou prúdu vedomia. Nakoniec, zrejme aj po konzultáciách s agentom, sa názov diela ustálil ako Little Boy. V novinách New York Times Ferlinghetti nedávno poprel, že sa jedná o memoáre. „Nie sú to memoáre, je to moje vymyslené ja. Dá sa povedať, že sa jedná o experimentálny román.“
Lord začal knihu ponúkať vydavateľom, spočiatku bez výraznejšieho úspechu. Bol však presvedčený, že sa jedná o mimoriadne dielo. „Tento nový rukopis je jeho najosobnejší,“ povedal. „Určite sa líši od všetkého, čo som kedy čítal. Nikdy som sa doteraz nestretol s takto vystavanou autobiografiou.“
Vytrvalosť Sterlinga Lorda sa oplatila. Minulý mesiac rukopis poslal výkonnému redaktorovi a viceprezidentovi vydavateľstva Doubleday Geraldovi Howardovi a ten sa veľmi rýchlo rozhodol ho vydať. O knihe hovorí: „Je to niečo ako autorova záverečná reč: Takýto som, toto som prežil, takto sa na veci dívam. Váhu dielu nedáva skutočnosť, že má 99 rokov, ale život, akým tých 99 rokov naplnil.“
Pozoruhodná je aj postava literárneho agenta Sterlinga Lorda. Má takmer 98 rokov a hrdí sa tým, že Ferlighetti je jediný autor, ktorého zastupuje, starší ako on. Zoznámil ich pravdepodobne Jack Kerouac ešte v 50. rokoch minulého storočia. Vtedy Lord hľadal vydavateľa pre Kerouacov román On the Road (Na ceste), vytrvalo a dlho bez úspechu, no nakoniec víťazne otvoril cestu dnes klasickému dielu Beat Generation. Do portfólia jeho klientov patrili napr. Ken Kesey (sprostredkoval mu aj vydanie slávneho Preletu nad kukučkiným hniezdom) alebo Robert McNamara, minister obrany USA v čase vietnamskej vojny. Ferlinghetti sa o vydávanie svojich diel dlho staral sám, Lorda o pomoc požiadal až v 80. rokoch, keď vydavateľstvo New Directions odmietlo jeho román Love in the Days of Rage (Láska v dňoch vášní). Lord uspel a od tých čias bez prestávky spolupracujú.
Lord je podobne ako Ferlinghetti aktívny aj vo vysokom veku. V 30. rokoch bol majstrom štátu Iowa v tenise a venoval sa mu takmer do sedemdesiatky. Aj v súčasnosti chodí skoro denne do kancelárie svojej agentúry Sterling Lord Literistic na newyorskom Manhattane, niekoľko hodín s lupou číta nové rukopisy a komunikuje so svojimi autormi a vydavateľmi.
Little Boy Lawrenca Ferlinghettiho má vyjsť v marci 2019, k spisovateľovej storočnici. Želajme im, aby tú udalosť 100-ročný autor a jeho 99-ročný literárny agent oslávili v dobrom zdraví pohárom nejakého skvelého moku.
Štefan Olejník
Fotografie na titulke a v záhlaví článku: Š.O. (2003);
fotografia L. Ferlinghettiho z čítačky v City Lights Books v októbri 2007: voxtheory (Flickr)
[CC BY-SA 2.0)], via Wikimedia Commons.