Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Erebus: Příběh ztracené lodi

Erebus je o jednej z najzáhadnejších, najsmutnejších, najtragickejších, ale aj najudatnejších kapitol britských námorných expedícií. Palin z Monty Python vdýchol tomuto jedinečnému príbehu ľudskosť i istú dávku suchého britského humoru.

S radosťou oznamujem, že tohtoročná expedícia k Viktóriinej úžine vyriešila jednu z najväčších záhad v kanadskej histórii, keď objavila jednu z dvoch lodí expedície kapitána Johna Franklina.“

Tieto slová v roku 2014 nevyslovil nejaký neznámy bádateľ či bohatý filantrop ani vedec alebo historický nadšenec, ale vtedajší kanadský premiér Stephen Harper. Prečo o zdanlivo bezvýznamnom náleze vraku dávno stroskotanej lode, akými je na tisíce posiate morské dno, informuje samotný kanadský premiér? Čím je táto správa odlišná od ostatných podobných správ?

Odpoveď dáva britský historik a vedec William Battersby: „Je to správa, na ktorú svet čakal od roku 1848.“

Kniha Erebus je neskutočná jazda po stopách dvoch lodí na hádam najzáhadnejšej výprave, ktorá po 160 rokov nesmierne jatrila pýchu a hrdosť britského národa. Palin je členom populárnej legendárnej skupiny Monty Python, no okrem toho je aj nadšený amatérsky spisovateľ a cestovateľ.

Pred 160 rokmi sa na ďalekom arktickom severe pri hľadaní severozápadnej cesty medzi Atlantikom a Pacifikom stratili lode britského kráľovského námorníctva HMS Erebus a HMS Terror. Táto strata bola o to bolestnejšia, že na ňu britská admiralita poslala elitu zo svojich preslávených námorníkov. Keď sa neozvali tri roky, poslala za nimi viacero expedícií. Všetky sa vrátili bez úspechu. Na záchranných akciách pritom zahynulo viac ľudí, ako bolo spolu na lodiach HMS Erebus a HMS Terror. V prepočte na dnešné eurá admiralita minula viac ako 60 miliónov eur!!! Taká bola cena za odhalenie pravdy. A keď úplne nečakane prišla, síce na začiatku len po dúškoch, celý národ, na čele so slávnym Charlesom Dickensom, ju odmietol prijať. Až taká bolestná a šokujúca bola.

Michael Palin napísal najlepšiu knihu o tom, čo sa na palube lodí Erebus a Terror stalo. Palin priam detektívnou prácou zozbieral množstvo faktografických údajov, máp, zaujímavostí a pikošiek zo života námorníkov, ktorí sa nikdy nevrátili na Britské ostrovy. Sám niekoľkokrát prešiel nehostinné oblasti kanadského severu. A napísal knihu, ktorá čitateľa vtiahne priamo do deja a potom len nechápavo krúti hlavou, ako sa to mohlo všetko stať výkvetu britskej admirality a de facto celej podobe vtedajšieho sveta. Pochopí, že sa to „muselo stať“ práve im, práve tým najpripravenejším, najšikovnejším, ale, žiaľ, aj najsebaistejším.

Tento najtragickejší, a preto i najznámejší príbeh britských námorníkov sa stal inšpiráciou pre Dana Simmonsa, ktorý na základe dostupných faktov s pridaním štipky fikcie napísal skvelý a mrazivý horor s názvom druhej lode Franklinovej výpravy – Terror – a ten sa stal námetom rovnomennej televíznej série producenta Ridleyho Scotta.

Fascinujúce na tom všetkom je, že ani teraz nepoznáme celú pravdu, stále je veľmi veľa otázok a nepochopiteľných zvratov. Palin však s humorom jemu vlastným dokáže vniesť do tohto neuveriteľného príbehu ľudskosť a pokoru v pochopení, že úplnú mozaiku neposkladáme nikdy. Veľkým plusom knihy je, že neopisuje len samotnú výpravu, ale celú históriu lode Erebus (ktorá je, mimochodom, slávna a závideniahodná) a zároveň aj životy a charakter všetkých dôležitých zúčastnených osôb.

Erebus rozhodne stojí za prečítanie, dozviete sa o hrdinskosti a odvahe neznámych vedcov a námorníkov, ktorí nám priniesli veľa poznania. Za tú najvyššiu cenu.


Michael Palin

Erebus. Příběh ztracené lodi

Pangea, 2020

Preklad: Martina Šímová



Recenzent je kníhkupcom z Christianie v Poprade.



Zobraziť diskusiu (0)

Erebus. Příběh ztracené lodi

Erebus. Příběh ztracené lodi

Michael Palin

Loď Jejího Veličenstva Erebus byla jednou z prvních velkých průzkumných lodí, veteránka z přelomových plaveb na kraj světa. V roce 1848 zmizela v Arktidě a její osud se stal záhadou.

Kúpiť za 17,86 €

Podobný obsah

Ako milovať svoju dcéru

Recenzie

Ako milovať svoju dcéru

Od narodenia som dcérou svojej matky a časom som sa stala matkou dcéry. Viem, aké je to byť tou, ktorú mama neustále sleduje, a zároveň tou, ktorá nepretržite striehne na kroky svojho dieťaťa. Poznám túžbu byť vlastnená a vlastniť, byť napadnutá pocitom akejsi dlžoby a znepokojivého stavu, že ten pohľad už viac neznesiem. A pritom sa často dívam rovnako. Očakávam, predpokladám a chránim. Nevedome, ale predsa tlačím svoju dcéru do kútov, kde si myslím, že je to pre ňu dobré. Kolíšem si dcéru spôsobom, ktorý považujem za najvhodnejší. Do istej miery je to vítané, priam potrebné. Dokedy to však je?

Na smrť nemusíme byť sami

Recenzie

Na smrť nemusíme byť sami

Patrí medzi čestné povinnosti povzdychnúť si, ako sa všetci vospolok (a zahltení trápnosťami) vyhýbame téme odchádzania zo života. No nakoniec je minimum tých, ktorí sa do tohto terénu s odvahou, empatiou i pokorou vyberú.

Ženy u oltáře?

Recenzie

Ženy u oltáře?

Situácia a postavenie žien v kresťanstve a v katolíckej cirkvi sa do spoločenských dialógov dostáva pravidelne už do čias raného kresťanstva. Cirkevní otcovia i teológovia sa zaoberajú rolou ženy najmä v cirkvi intenzívne už od prelomu 4. a 5. storočia. Otázky sa týkajú najmä svätenia žien a ich možnosti slúžiť pri oltári a viesť službu eucharistie.