Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Fraktál 2. ročník

Reflexia kvalitnej literatúry potrebuje originálne platformy. Jednou z nich je aj periodikum Fraktál. Pri príležitosti druhého ročníka sa čitateľom portálu Medzi knihami prihovára šéfredaktorka Fraktálu - Stanislava Chrobáková Repar.

FRAKTÁL / 2. ročník (2019), č. 1 / krátka anotácia

„Sme a chceme byť (profesionálne robený) časopis, ktorý vyznáva slobodu myslenia a vyjadrovania a ktorý v literatúre rozlišuje kvalitné od menej kvalitného, no deje sa tak v diskusii... Myslím si, že v prvom ročníku sa nám podarilo pritiahnuť pozornosť tých, pre ktorých sme tu v prvom rade: autorov a prekladateľov literatúry, literárnych vedcov a kritikov, motivovaných a rozhľadených čitateľov. Skrátka, sympatie celej tej pestrej komunity, ktorá potrebuje literatúru k svojmu životu a neopustila ju (v jej materiálnej podobe) ani v dobe digitalizácie či nadraďovania obrazu nad slovo...

V druhom ročníku by sme radi tieto „kruhy“ rozširovali ďalej, aby sme sa priblížili ku všetkým tým, ktorí pre časopis, ako je Fraktál, majú slabosť a dokážu si s ním a jeho autormi či autorkami vychutnávať spoluúčasť na literatúre a jej presahoch. Vytvárať a vydávať v dnešnej dobe podobný časopis je síce radostné poslanie, ale náročná práca – spoločenské priority sú dnes iné. Nachádzame sa v zlomovom období, všetky médiá sú plné znepokojujúcich správ; tých optimistickejších je oveľa menej. Možno práve preto sme sa rozhodli hneď 1. číslo roku 2019 venovať podobám súčasnej poézie; táto téma novému vydaniu Fraktálu dominuje. Z jednoduchého dôvodu. Poézia má dar dostať sa človeku až pod kožu a poodhaliť jeho démonov či poblúdenia, upozorniť na to podstatné, bez čoho náš svet ľudsky nezmúdrie, vyzdvihnúť jedinečný život jednotlivca ako priestor univerzálnej ľudskosti. Väčší blok v čísle venujeme aj otázkam knižného trhu a problematike bibliodiverzity; k životu ju potrebujeme práve tak ako bio- či sociodiverzitu. Ďakujeme českému vydavateľstvu wo-men za túto sugesciu. Nepochybne s ňou súvisí aj ďalšia nastolená problematika: problém (a radosť) čítania. Kto nedokáže čítať (hodnotné) knihy, obvykle ostáva ukrátený a bezmocný aj vo svojom vlastnom živote. Obrazne povedané: uspokojí sa s (padnutým) jablkom – a rodiacu jabloň obíde. Možno práve do toho bodu smeruje viacero úvah, ktoré prvé číslo spoluutvárajú. V čísle nájdete aj výrazný prekladový blok nazvaný ex-jugo, v ktorom predstavujeme najmä prekladové „kúsky“ i lásky básnika Karola Chmela; doplnili sme ho o rozsiahly rozhovor, ktorý s ním viedol Joe Palaščák. A jednotku otvárame spomienkou na inú vzácnu jednotku (No. 1), na priateľa a kolegu Lajosa Grendela (1948 – 2018). O ich dlhoročnom vzťahu i spolupráci pre nás exkluzívne čo-to poodhalil celoživotný prekladateľ Lajosových textov do slovenčiny Karol Wlachovský. A stále to nie je všetko, čo by vás mohlo zaujímať. Kritika, poézia, próza, úvahy, denníky – a vy. A my, priatelia; my s vami.“

Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Fedor Gál 70

Správy

Fedor Gál 70

Fedor Gál je pro mě jedním z lidí, kteří symbolizují moderní svobodné Slovensko. Navíc - jsem obdivovatel jeho přímé řeči.

Dva dojímavé príbehy

Správy

Dva dojímavé príbehy

Niekedy otvorím knihu a cítim, že teraz je ten správny čas, kedy si ju musím prečítať. Nedávno som prečítal 2 knihy, ktoré majú niečo spoločné. Hlavným hrdinom týchto kníh je muž, ktorému zomrela manželka a on sa nevie s jej stratou vyrovnať. A keďže život bez milovanej ženy pre týchto mužov nemá zmysel, hľadajú spôsob, ako ho ukončiť.

Zbrane Kornela Földváriho

Správy

Zbrane Kornela Földváriho

„No nie je ten život zlomyseľné prasa, ktoré sa vyžíva v detinských schválnostiach a dobre sa zabáva na našich reakciách?“ Napísal raz Kornel Földvári svoje milovanej sestre Irene Lifkovej. Roky jej spolu so svojou ženou Naďou písal každý týždeň jeden dva listy, písal ich na stroji a posielal poštou do Trenčína.