Hĺbka
V súvislosti s oceánmi toho stále viac nevieme, ako vieme. Platí to o organizmoch, ktoré v nich žijú, ale do istej miery aj o nás samých. Viaceré staroveké národy praktizovali dlhšie ponáranie sa do oceánu s cieľom hľadať obživu a aj v súčasnosti je táto aktivita pomerne exotická. Hĺbka od Jamesa Nestora je prekvapivý prieskum podmorského sveta, ktorý spája extrémny šport freediving, vedecké poznatky a snahu porozumieť nášmu prepojeniu s oceánom.
Freediving: Brána do hĺbky
V jadre knihy Deep je freediving, prax potápania sa do oceánu bez pomoci dýchacích prístrojov. Freediveri sa spoliehajú len na svoju schopnosť zadržať dych, často na niekoľko minút, zatiaľ čo sa ponárajú do hlbokých vôd. Nestorov záujem o freediving spočiatku vyvolala úloha pokryť majstrovstvá sveta vo freedivingu v Grécku. Čo tam našiel, presahovalo len ohromujúci prejav ľudskej výdrže a rizika; bol to vstupný bod k pochopeniu oceánu a našej vlastnej fyziológie na základnej úrovni. Prostredníctvom tohto pohľadu sa vydáva na cestu po celom svete, aby objavil, čo nám môže oceán povedať o ľudskej prirodzenosti a prírodnom svete.
Už v knihe Dych (Tatran, 2021) sme mohli vidieť, ako vie Nestor čitateľov strhnúť k téme, ktorej sa práve venuje. Rovnako je to aj v Hĺbke. Osobitne kvôli skúmaniu potenciálu adaptácie ľudského tela v extrémnych podmienkach pod vodou. Hneď v úvode sa stretneme s prekvapivým fenoménom potápačského reflexu cicavcov, čo je séria fyziologických reakcií, ktorými disponujú cicavce, a ktorá umožňuje šetriť kyslík pod vodou. Naše prepojenie s vodou je možno o dosť bližšie, ako by sme si mysleli. Kniha nás minimálne motivuje o tomto spojení viac uvažovať. Existujú totiž aj iné zmysly, ktorých si nie sme vedomí, pokiaľ si ich nezačneme všímať u iných bytostí, napr. elektromagnetizmus.
Skryté ekosystémy
Lenže oceány sú ľuďom aj nesmierne cudzie. Ohromné rozmery dna a geologických útvarov ukrytých vo vode sú niekedy v rozpore s predstavivosťou. Každá kapitola má namiesto názvu hĺbku ponoru. Začína sa niekoľkými metrami a končí sa kilometrami nesmiernej hĺbky. Slovné opisy tvorov, ktoré v jednotlivých prostrediach žijú, pôsobia takmer nemožne: „Guľu, na ktorú hľadíme, tvorí z 98 percent voda a jednoduchá sieť neviditeľných nervov a kolagénu, ktoré držia pohromade pomocou dvoch vrstiev priehľadných buniek.“ (s. 170) Ide o rebrovku z kmeňa Ctenophora, z ktorej sú pozorovatelia uchvátení aj vzhľadom na svetlá, ktorými je pokrytá. (Veľmi pekné ukážky podmorských tvorov ponúka obrazová príloha.)
Stretol aj mnohé iné biologické druhy a prostredníctvom takýchto momentov Hĺbka zdôrazňuje dôležitosť zachovania oceánskych ekosystémov, na ktoré sme tesne naviazaní, hoci ľuďom žijúcim na pevnine sa to veľmi nezdá. Nestor tiež upozorňuje na environmentálne výzvy, ktorým čelí oceán, vrátane znečistenia, klimatických zmien a nadmerného rybolovu, ktoré ohrozujú jemnú rovnováhu morských ekosystémov. Pasáže o love vorvaňov tuponosých sú skutočne zlovestné.
James Nestor napísal a vydal knihu Hĺbka ako svoju prvú publikáciu a medzi vedeckými publikáciami v roku 2014 získala veľkú popularitu. Nie je určená len športovo založenému čitateľstvu, ale všetkým nadšencom pre oceány a nezvyčajné fenomény ľudského tela aj prírody. Dobrodružný príbeh sa strieda s odbornými poznatkami a niekedy zachádza až do hlboko ľudských tém, pretože súčasťou freedivingu sú aj zdravotné riziká a možná smrť. V každom prípade je to kniha ponúkajúca zmenu perspektívy na svet, v ktorom žijeme, hoci sa nachádza ďaleko od našej každodennej skúsenosti.
James Nestor: Hĺbka. Freediving, revolučná veda a čo nám o nás prezrádza oceán
Preklad: Miroslava Belešová
Tatran, 2024