Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Jar

Jar je v poradí tretím románom sezónneho kvarteta nadanej autorky a novinárky Ali Smith. Podobne ako pri jej knižných predchodkyniach, Ali mapuje stav pobrexitovej Británie a rozoberá súčasné problémy s dosahom na životy bežných ľudí.

Nenechajte sa pomýliť útlym vzhľadom tejto knihy. Obrovskú výpovednú hodnotu a hĺbku myšlienok možno zachytiť aj na malom počte strán. Jar je toho jasným dôkazom.

V knihe sa stretávame s troma ústrednými postavami. Filmový režisér Richard upadá do depresie po strate svojej dlhoročnej priateľky a kolegyne. Jedinou jeho útechou je imaginárna dcéra, s ktorou vedie rozhovory, no s tou skutočnou je odlúčený. Brittany, zamestnankyňa v centre pre imigrantov, sa pomaly dostáva do myšlienkového stereotypu. Jej city zostávajú v úzadí. Autorka v tomto momente reflektuje ťažkú situáciu utečencov a nehumánne zaobchádzanie s nimi. Výrazným spojením medzi týmito postavami je tajomné dievčatko Florence, ktoré je predzvesťou veľkolepého posolstva. Je volaním po morálnej zmene a nutnosti konať.

„Ak nevieš, aké máš šťastie, že vôbec máš možnosť diskutovať o možnosti voľby, potom môžem len dodať, že máš naozaj obrovské šťastie, povedalo dievča.“


Ali vie v texte obsiahnuť naozaj široké spektrum tém a myšlienok. Apeluje na neustále sa zhoršujúcu klimatickú situáciu, súčasné problémy v oblasti imigrácie a rasovej tolerancie, poukazuje na hrozbu šíriacu sa sociálnymi sieťami vo forme dezinformácií. Hovorí o témach súčasnosti s historickým kontextom. Jej štýl je drsný no poetický zároveň, prepája zdanlivo neprepojiteľné ‒ príroda, umenie, literatúra, politika, médiá. Kniha je plná symboliky, ktoré autorka pretavila do aktuálnych udalostí a spoločenských problémov. V niektorých pasážach veľmi silným spôsobom vyjadrila svoj hnev a nespravodlivosť voči existujúcej situácii. Zároveň zostáva ľudská a citlivá, stala sa hlasom toho, voči čomu spoločnosť zatvára oči alebo považuje za akceptovateľné.

„Chceme, aby ste vedeli, že sa staráme o vašu bezpečnosť. Chceme, aby ste vedeli, že rešpektujeme a chránime vaše súkromie. Chceme, aby ste verili, že veríme v to, že súkromie je ľudským právom slobodou, a to najmä vtedy, keď si ho môžete dovoliť. Chceme vás ubezpečiť, že kontrola je vo vašich rukách... Chceme, aby ste vyrozprávali svoj život... Chceme vaše minulosti a vaše prítomnosti, pretože chceme aj vaše budúcnosti. Chceme vaše všetko.“

Jar nie je len ročným obdobím, je symbolom znovuzrodenia, zmeny a nádeje. Je to obraz úpadku spoločnosti bezprostredne konfrontovaný s vierou v ľudskosť, cit a dobro. Silný literárny zážitok, Ali.


Viac recenzií na knihy nájdete aj na Instagrame @citame_s_moncou

Zobraziť diskusiu (0)

Jar

Jar

Smith Ali

Tretí diel Kvarteta ročných období od Ali Smith prináša pohľad na svet uväznený v sieti, rozdelený na hranice a rasy, na tých, ktorí majú právo dôstojne žiť a tých, čo ho nemajú, pokiaľ nepovieme inak. Na svet, v ktorom viac záleží na sledovanosti než na pravde.

Kúpiť za 10,20 €

Podobný obsah

Jar z Kvarteta ročných období

Jar z Kvarteta ročných období

Ali Smith

Po Jeseni zošúverenej ako storočný starček a Zime, ktorá predstavila schladené rodinné aj spoločenské vzťahy, sa tešíme na Jar. Ali Smith, výrazná a jedinečná škótska spisovateľka nás sprevádza ročnými obdobiami a Anglickom v pobrexitovom období. Aj v tomto románe nájdeme pre autorku typické témy: trpkú reflexiu politického diania, klimatickej zmeny či odvolávky na iných umelcov a ich diela.

Nádej Jari

Recenzie

Nádej Jari

Po románe Jeseň z roku 2016 a Zima z 2017 je tretí román v plánovanom kvartete Ali Smith pomenovaný po období nového života. Jar je však pochmúrnejšia a temnejšia ako jej predošlé knihy. Všetky tri napísané a vydané v rýchlosti sa dotýkajú aktuálneho diania: deliace čiary, ktoré vynieslo na svetlo referendum o zotrvaní v EÚ, sa za posledné tri roky iba zvýraznili, zatiaľ čo za hranicami malého ostrova konflikty a klimatické zmeny nútia čoraz viac a viac ľudí opúšťať svoje domovy.

Jar nám dovoľuje znovu dôverovať životu

Recenzie

Jar nám dovoľuje znovu dôverovať životu

Jar je v poradí tretím románom cyklu štyroch ročných období škótskej spisovateľky Ali Smith. Kým v Zime zaznieva echo Shakespearovej hry Cymbelín, mottom a zlatou niťou Jari je Shakespearov Perikles, hra o migrácii a rozdelení rodín. Podobne ako sa Perikles stretáva so svojou dcérou Marínou vo sne, aj Richard Lease, televízny režisér, sa vída so svojou odlúčenou dcérou iba v predstavách, vodí ju do galérií a rozpráva sa s ňou. Na konci románu ju vyhľadá na internete a možno sa, ako v Periklovi, so svojou dospelou dcérou stretne.