Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Je v poriadku, že veci bývajú v neporiadku

​Nemám si čo povedať s ľuďmi čítajúcimi ezoterickú literatúru. Mrzí ma to, chcel by som. Zaoberať sa vnútrom, svojim duchovnom, vzťahom medzi mnou a ostatnými. Naoko to znie ako ideálne poslanie. Zdá sa, že je čoraz dôležitejšie hovoriť o pocitoch. Do veľkej miery za to môže neistota, absencia poriadku a chaos, v ktorom sa dá s istou mentálnou a psychickou investíciou pohybovať. Hovorme o pocitoch. Nie je to bezcenné. Buďme však k učiteľom citov kritickí, nenechajme si radiť od každého samozvaného spasiteľa milujúceho manipuláciu a zisk, hoci vo svojich knihách deklaruje presný opak a odsudzuje materializmus.

Alan Watts bol jeden z ideológov hnutia Beat generation, kam patrili literárne esá ako Jack Kerouac, Allen Ginsberg, William S. Burroughs, Gregory Corso. Jeho život by sa dal skratkovito definovať ako cesta za poznaním. Bol by ideálnym zosobnením niektorej z románových postáv Hermana Hesseho. Poznal, pochyboval, znovoubjavoval seba samého a túžil porozumieť ostatným, mal blízko k učeniu východných kultúr. Vplyvy tohto poznania sú do veľkej miery literárne ukotvené v knihe The Wisdom of Insecurity (1951), ktorá momentálne vyšla aj v českom preklade s názvom Vědění pro nejisté časy: Průvodce věkem úzkosti (2020, Grada Publishing).

V čom sa Alan Watts líši od ezoterického biznismena?

Stačí si prečítať dve knihy. Jednu takú komerčnú, ktorá sa chváli patentom pravdivosti a nie je pravda, že by Vás guru videl rád spokojných a šťastných v symbióze s prírodou. Chodiac po pódiu s mikrofónom na uchu do Vás bude tlačiť ďalšiu knihu, potom ďalšiu. Podvedome získate pocit, že ste povinní robiť tejto literatúre nejakú osvetu. Osvojíte si nový životný štýl a všetko budete považovať za sľubnú a citeľnú zmenu vo svojom živote. Tento umelý a krátkodobý efekt ezoterickej literatúry ale pocítite v silnej recyklácii myšlienok, v tom, že od vás stále niekto chce peniaze. Až získate podozrenie, že toto učenie je silný ekonomický monopol. Žiadne harmónie, energie, vibrácie šťastia ani kamene.

Alan Watts študoval zenbudhizmus, taoizmus, hinduizmus. Navštevoval elitné školy, zažil obe svetové vojny, pričom druhú aj aktívne, kritizoval svoju vieru a na základoch týchto námietok postavil svoje učenie. Bol svedkom dynamických svetových zmien, registroval a fyzicky pociťoval chaos, odlúčenie od akejkoľvek istoty. Rozširoval svoje vedomie experimentálnymi látkami, čiastočne žil v izolácii. Stretával sa s intelektuálnymi elitami svojej doby a významne formoval bítnickú ideológiu.

Vědění pro nejisté časy neprichádza so svetovou múdrosťou a nenúti čitateľa ku komplexnej rekonštrukcii vnútra. Primárne učí o náboženskej tolerancii, o rešpekte k sebe samému, píše o tom, v čom spočíva samotná viera, nech je v čokoľvek.

Jeden starý perský příběh vypráví o mudrci, který přijde k nebeské bráně a zaklepá. Zevnitř se ozve hlas Boží:„Kdo je tam?“ Mudrc na to odpoví: „To jsem já“. Hlas odvětí: „V tomto dome není pro nás dva dostatek místa.“ Mudrc tedy odejde a celé roky hloubá nad odpovědí. Když se k bráně vrátí podruhé, znovu zvolá: „To jsem já.“ Dveře jsou však stále zavřené. O několik let později se vrátí potřetí. Po zaklepání se ho hlas znovu optá: „Kdo je tam?“ Mudrc na to konečně odvětí: „Přece ty sám!“ a dveře se otevřou. (s. 82)

Alan Watts nás učí akceptovať svoju duchovnú stránku a upozorňuje na vnútornú slobodu každého z nás. Nehľadá nový svet ani zákony. Nevyvíja nové náboženstvo, rešpektuje tie staré, ktoré tu máme stáročia a ich rozdielnosť viedla k častým krviprelievaniam.

A na záver, bez akéhokoľvek pátosu môžem dodať, že kniha dodáva psychickú istotu. Je v poriadku, že veci bývajú v neporiadku.


Vědění pro nejisté časy

Alan Watts

Grada, 2020

Preklad: Tomáš Roztočil



Zobraziť diskusiu (0)

Vědění pro nejisté časy

Vědění pro nejisté časy

Alan Watts

Vždy mě fascinovalo, jak nám může reverzní psychologie pomoci, když se snažíme dosáhnout nějakého cíle. Někdy tomu říkám „zákon opaku.“ Znáte to, když se snažíte udržet na hladině, potopíte se, ale jakmile se chcete potopit, táhne vás to zpět nahoru.

Kúpiť za 10,93 €

Podobný obsah

Dmitry Glukhovsky: My – Deník pádu

Recenzie

Dmitry Glukhovsky: My – Deník pádu

Dmitry Glukhovsky, autor svetoznámej dystopickej trilógie Metro, patrí spolu so Sorokinom, Zygarom a Ulickou medzi najvýznamnejších ruských spisovateľov disidentov. Glukhovsky ovláda šesť svetových jazykov, z Ruska definitívne odišiel tesne pred ruskou inváziou a doteraz sa tam nevrátil, okrem iného aj preto, že je naňho vydaný ruský zatykač za hanobenie ruskej armády. Ak by sa vrátil, jeho kroky by putovali ihneď do ruského väzenia. Vo vydavateľstve Universum pred krátkym časom vyšla kniha My – Deník pádu, ktorá je antológiou autorových chronologicky usporiadaných článkov pre svetové médiá, ktoré napísal v rokoch 2012 – 2023. Prečo čítať ďalšieho ruského disidenta a jeho pohľad na to, čo sa to vlastne stalo? Nestačí nám Zygar, Kosťučenko a množstvo ďalších? Áno aj nie.

Maková vojna

Recenzie

Maková vojna

Fantastika ponúka svojim autorom rozmanité nástroje na spracovanie tém súvisiacich so skutočným svetom. Obzvlášť, ak ide o bolestné spomienky individuálnej, ale v nemalej miere aj kolektívnej pamäti. Spisovateľka Rebecca F. Kuangová vo svojom oceňovanom románe Maková válka podmaňujúco premietla krvavú druhú čínsko-japonskú vojnu (1937 – 1945) do alternatívneho sveta, aby ukázala démonickosť surového konfliktu aj premenu ľudí, ktorí sa ho museli zúčastniť.

Maminka teď pracuje

Recenzie

Maminka teď pracuje

Súťaž Básne SK/CZ absolvovala v uplynulom roku svoj 14. ročník. Aj tento cyklus zavŕšilo vydanie zborníka ocenených textov: 9 prémií a 1 hlavná cena. Túto získal spomedzi celkovo 562 príspevkov Jan Musil s krátkym cyklom Maminka, ktorý na malej ploche výstižne zobrazuje často komplikovanú a nevľúdnu realitu ľudí, ktorí pre nedostatok peňazí musia robiť kompromisy.