Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

K otevřenému nebi

Životné príbehy priekopníkov ľudského snaženia sú vždy atraktívne. Pre priaznivcov literatúry o to viac, ak sú spojené s osudmi spisovateľov, a je to tak aj v románe K otevřenému nebi. Rovnomenná audiokniha prináša veľkolepý epos života autora Malého princa, Citadely alebo Zeme ľudí. Antoine de Saint-Exupéry patrí medzi najznámejších spisovateľov 20. storočia, no vo svojom povolaní letca bol jedným z viacerých, ktorých mená neostali zabudnuté. Aj o nich je tento príbeh.

Niektorým románom vyslovene pristane, ak sú prerozprávané v podobe audioknihy. Atmosféru rôznych dejových línií prepájaných v knihe K otevřenému nebi výborne vystihli interpreti Vladimír Javorský a Ondřej Brousek. Zosúladili sa tak so zámerom režiséra Michala Bureša a na tomto mieste je potrebné uviesť, že postáv v románe je pomerne dosť, vrátane významných ženských postáv, ktorých hlasy bolo potrebné tiež interpretovať v súzvuku so situáciami (viaceré z nich boli aj nervovo vypäté). Práca letca prinášala aj ohrozenie života, v týchto okamihoch sa osobitne predviedol silný herecký výkon – zážitok zo šepotu takmer umierajúceho človeka je výsadou hovoreného slova a silných emocionálnych situácií zažije poslucháč určite viac. Príjemný na počúvanie je aj zvukový dizajn nielen v podobe hudobných samplov, ale aj zvukov letiaceho lietadla.

Pionieri a hrdinovia

Osudy ľudí sú vzájomne prepletené, inak to nebolo ani v prípade de Saint-Exupéryho (1900 – 1944). Hoci ho poznáme ako slávneho spisovateľa, jeho povolanie ho spájalo celý život s letectvom, v krátkej prestávke sa dokonca živil ako obchodný zástupca automobilky. Od roku 1926 začal pracovať v leteckej spoločnosti, zo začiatku ako opravár, postupne sa prepracoval na letca, resp. bol zodpovedný za prepravu pošty do Dakaru. Neskôr sa jeho kompetencie ešte rozšírili, keď sa začali prevádzkovať nočné lety medzi Európou a Amerikou. Podarilo sa mu zriadiť nielen úspešnú linku, ale aj zachrániť svojho priateľa Henriho Guillaumeta, ktorý zmizol počas preletu ponad Andami.

Henri Guillaumet (1902 – 1940) je druhou hlavnou postavou románu, treťou je Jean Mermoz (1901 – 1936). Guillaumet patril vo svojom období k najlepším letcom na svete, jeho neuveriteľné prežite v Andách inšpirovalo de Saint-Exupéryho k napísaniu Zeme ľudí. Mermoz je vo Francúzsku považovaný za hrdinu a priekopníka letectva. Absolvoval nočný let v Južnej Amerike, čím sa stal novátorom, ale nadšenie to nevzbudilo, pretože iným letcom bolo jasné, že sa to od nich bude očakávať tiež. Každý z trojice si svoj život predstavoval inak: niekto bohémsky, ďalší ako dobrodružstvo, tretí ako rozjímanie o svete. Je však isté, že ich spájalo neuveriteľné odhodlanie, zameranie na cieľ a vášeň pre svoje zamestnanie, či skôr misiu.

Chémia vzťahov

Medzi Guillaumetom, Mermozom a de Saint-Exupérym výborne pracovala chémia ich vzťahov. Temperament, príležitostné hádky, napätie, ale tiež silné priateľstvá a snaha posunúť oblasť ľudskej skúsenosti za dovtedajšie hranice – to všetko opísal spisovateľ Antonio G. Iturbe strhujúco a emócie rozhodne nechýbajú ani v hovorenej interpretácii. Postarala sa o to koniec koncov ďalšia postava, Consuelo de Suncín de Sandoval, ktorá sa neskôr stala de Saint-Exupéryho manželkou. Consuelo vnáša do deja významnú dynamiku, jej hlasová interpretácia musela byť obzvlášť výzvou, pretože jej správanie je značne rôznorodé: od zaliečania sa po afekt; komplikované osobnosti kladú určite veľké nároky na výkon hercov.

Rovnako ako v inom preloženom diele, Osvětimská knihovnice (Akropolis, 2013), aj pri knihe K otevřenému nebi prešiel autor poctivou prípravou a je to cítiť. Iturbe zo svojich postáv nerobí neomylných mužov. Počas počúvania si uvedomíme, že každý z trojice bol istým spôsobom zahľadený do seba a na vlastné záujmy prihliadal viac ako na strach blízkych, ktorí ostali na zemi, zatiaľ čo letci podnikali výpravy ohrozujúce život. Sláva alebo uznanie prvenstva nemotivovali letcov viac ako nariadenia alebo prosby. Skôr išlo o akúsi vzájomnú spriaznenosť a pocit slobody, ktorý zažívali na nebi. Poslucháči môžu tiež využiť príležitosť a všímať si odkazy na de Saint-Exupéryho diela, prípadne využiť príležitosť a prečítať si ich. Dojem z audioknihy posilňuje nostalgia: smutný koniec hlavných postáv v mladom veku, nezmazateľné miesto v histórii a presvedčenie, že túžba po naplnení snov je silnejšia ako obmedzenia vyplývajúce z neúprosnej reality.

Foto: Onehotbook.cz


Antonio G. Iturbe: K otevřenému nebi
Interpreti: Vladimír Javorský, Ondřej Brousek
Réžia: Michal Bureš
Preklad: Štěpán Zajac
Ilustrácia: Daniela Olejníková

Onehotbook, 2022

Zobraziť diskusiu (0)

K otevřenému nebi

K otevřenému nebi

Iturbe Antonio G.

Co je důležité, je očím neviditelné. Správně vidíme pouze srdcem.

Kúpiť za 20,11 €

Podobný obsah

Dmitry Glukhovsky: My – Deník pádu

Recenzie

Dmitry Glukhovsky: My – Deník pádu

Dmitry Glukhovsky, autor svetoznámej dystopickej trilógie Metro, patrí spolu so Sorokinom, Zygarom a Ulickou medzi najvýznamnejších ruských spisovateľov disidentov. Glukhovsky ovláda šesť svetových jazykov, z Ruska definitívne odišiel tesne pred ruskou inváziou a doteraz sa tam nevrátil, okrem iného aj preto, že je naňho vydaný ruský zatykač za hanobenie ruskej armády. Ak by sa vrátil, jeho kroky by putovali ihneď do ruského väzenia. Vo vydavateľstve Universum pred krátkym časom vyšla kniha My – Deník pádu, ktorá je antológiou autorových chronologicky usporiadaných článkov pre svetové médiá, ktoré napísal v rokoch 2012 – 2023. Prečo čítať ďalšieho ruského disidenta a jeho pohľad na to, čo sa to vlastne stalo? Nestačí nám Zygar, Kosťučenko a množstvo ďalších? Áno aj nie.

Maková vojna

Recenzie

Maková vojna

Fantastika ponúka svojim autorom rozmanité nástroje na spracovanie tém súvisiacich so skutočným svetom. Obzvlášť, ak ide o bolestné spomienky individuálnej, ale v nemalej miere aj kolektívnej pamäti. Spisovateľka Rebecca F. Kuangová vo svojom oceňovanom románe Maková válka podmaňujúco premietla krvavú druhú čínsko-japonskú vojnu (1937 – 1945) do alternatívneho sveta, aby ukázala démonickosť surového konfliktu aj premenu ľudí, ktorí sa ho museli zúčastniť.

Maminka teď pracuje

Recenzie

Maminka teď pracuje

Súťaž Básne SK/CZ absolvovala v uplynulom roku svoj 14. ročník. Aj tento cyklus zavŕšilo vydanie zborníka ocenených textov: 9 prémií a 1 hlavná cena. Túto získal spomedzi celkovo 562 príspevkov Jan Musil s krátkym cyklom Maminka, ktorý na malej ploche výstižne zobrazuje často komplikovanú a nevľúdnu realitu ľudí, ktorí pre nedostatok peňazí musia robiť kompromisy.