Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Kalendárium na február

Literatúra a jej ľudia si zaslúžia pozornosť, pripomeňme si preto výročia významných narodení a úmrtí vo februári.

Významné narodenia

1. 2. 1884 sa narodil Jevgenij Zamjatin († 1937), autor jednej z prvých antiutópií napísaných v 20. storočí. Kniha My je mementom pre všetkých, ktorí neúnavne veria v lepšie zajtrajšky sľubované totalitnými režimami. „O čo ide? Čože, duša? Vravíte duša? Čertovská robota! Takto sa ešte dopracujeme k cholere! Vravel som vám (útleho hop na rohy), že všetkým treba tú fantáziu… operatívne odstrániť. Tu pomôže len chirurgia, len chirurgia…“ (Európa, 2010, s. 65. Preklad: Naďa Szabová)

2. 2. 1849 sa narodil Pavol Országh Hviezdoslav († 1921), ktorý sa nesmrteľne zapísal do dejín slovenskej literatúry fotkou s mašľou, no bol aj advokát a svojho času dokonca riaditeľ pobočky Tatra banky. Okrem svojej tvorby prekladal aj z ruského, poľského, nemeckého a anglického jazyka. V Československu existovala bankovka v hodnote 10 Kčs, na ktorej sa nachádzal Hviezdoslavov portrét.

Až ťažko chápať, zvodci mladosti,
čo chceli ste s tým reči potupením?
Však zhádol som… Aj, pečať podlosti
vám udieram v tvár — tak váš bľabot cením;
vy chceli ste, by stromček uschnul nahý,
zhrýzť stržeň jeho, podryť korene;
no prerástol lesť, plný sily, váhy,
košatý šumí z tých čias nadšene!
(Mňa kedys’ zvádzal svet, Zlatý fond SME)


2. 2. 1944 sa narodil Eugen Gindl († 2021), publicista, reportér, občiansky aktivista. Nedá sa iné, len odporučiť knihu rozhovorov s ním s názvom Na hrane možného. Rozhovory s Tomášom Hučkom (KPTL, 2022) alebo glosy o prvých desaťročiach 21. storočia Proti srsti (Absynt, 2023).


3. 2. – v tento deň v roku 1874 sa narodila Gertrude Steinová († 1946), ktorá vo vlastnom dome v Paríži prevádzkovala galériu umenia navštevovanú poprednými spisovateľmi a maliarmi prvej polovice 20. storočia. Salón s jeho majiteľkou sa vo fantazijnej podobe objavuje aj vo filme Midnight in Paris od Woodyho Allena. Skúste si prečítať napr. Křehké knoflíky (Argo, 2002) alebo Svět je kulatý (Pikola, 2020).

5. 2. 1914 uzrel svetlo sveta William S. Burroughs († 1997), významná postava kontrakultúry, spisovateľ, ktorému sa pripisuje prvenstvo v použití slovného spojenia heavy metal tak, ako sa používa dodnes. Slovné spojenie použil v próze Hebká mašinka (Argo, 2019) a používal ho aj v ďalšom románe Nova Express (Argo, 2019), pričom tento pojem využíval aj ako obrazy pre drogovú závislosť. Kultové diela Nahý oběd (Maťa, 2011) a Feťák (Maťa, 2002) oslovujú svojím naturalizmom a až hororovou atmosférou doteraz.

11. 2. 1939 sa narodil Rudolf Chmel, literárny vedec, esejista a politik. Z bohatej tvorby vyberáme Úvod do pamäti (Kalligram, 2019) alebo editorský počin s Michalom Stehlíkom Moje Česko-Slovensko (Academia, 2018) a Bolo raz jedno vydavateľstvo (Absynt, 2021)


Významné úmrtia
11. 2. 1939 zomrela Elena Maróthy-Šoltésová (* 1855), popredná predstaviteľka ženského hnutia na Slovensku, dlhoročná predsedníčka spolku Živena, zriaďovateľka škôl a kurzov pre dievčatá.


12. 2. 1984 zomrel Julio Cortázar (* 1914), argentínsko-francúzsky spisovateľ, preslávený experimentálnym románom Nebe, peklo, ráj (Dokořán, 2019). Tvorbou Cortázara sa inšpiroval aj Michelangelo Antonioni vo svojom legendárnom filme Zväčšenina.

22. 2. 1989 zomrel Sándor Márai (* 1900). Narodil sa v Košiciach, a hoci na začiatku svojej literárnej tvorby písal po nemecky, neskôr tvoril už len v maďarčine. Jeho knihy v slovenčine vychádzali vo vydavateľstve Kalligram, čitatelia v nich môžu spoznať bohatstvo štylistiky a myšlienok presahujúcich obdobie vzniku. Určite je potrebné prečítať si Sviece zhoria do tla (Kalligram, 2004), Knihu byliniek (Kalligram, 2010) a Nebo a zem (Kalligram, 2003).


24. 2. 1994 zomrel Ladislav Mňačko (* 1919). Publicista, spisovateľ s pohnutým životom: od roku 1945 bol členom komunistickej strany, ale už na konci 50. rokov sa stal silným kritikom komunistického režimu. V roku 1967 emigroval do Izraela, bol zbavený štátneho občianstva, vrátil sa, ale hneď v roku 1968 emigroval do Rakúska. Po roku 1989 patril k odporcom rozdelenia Československa. Jeho zásadné romány sú Smrť sa volá Engelchen (1959) a Ako chutí moc (1968), z publicistiky sú dôležité Oneskorené reportáže (1963). Zaujímavosťou je, že získal prezývky „červený Hemingway“ a „zúrivý reportér“.

Významné aktivity

1. 2. 1884 bol publikovaný prvý zväzok Oxford English Dictionary a zahŕňal slová od A po Ant. Na webovej stránke slovníka nájdete aj najnovšie slová v anglickom jazyku, napr. stalkerazzo, čo znamená agresívnu formu paparazziho prenasledujúceho celebrity.


14. 2. 1989 bola na Salmana Rushdieho uvalená fatva, ktorú vyriekol ajatolláh Chomejní v Iráne. Rushdie vydal román Satanské verše (Paseka, 2015), ktorý podľa ajatolláhovej interpretácie uráža islam, a tak vyzval moslimov, aby spisovateľa popravili.


Foto: wikimedia.org

Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Polnočná hostina: Keď sa tajomstvá podávajú ako hlavný chod

Recenzie

Polnočná hostina: Keď sa tajomstvá podávajú ako hlavný chod

Vo svete napínavých a temných psychologických trilerov si anglická autorka Lucy Foleyová vybudovala výrazné miesto. S každou ďalšou knihou stiera hranice medzi spoločenskou drámou a kriminálnou zápletkou. Polnočná hostina je toho ďalším dôkazom – ide o príbeh plný zamlčanej minulosti, skrytých pohnútok a postáv, ktoré sa ocitajú na prahu zlomového okamihu.

Mickey7

Recenzie

Mickey7

Nedávno sa v kinách objavil film Mickey 17 od oceňovaného režiséra Džun-ho Ponga. Film je adaptáciou knihy Mickey7 od Edwarda Ashtona a záujemcovia o nezvyčajné sci-fi príbehy by sa mali s týmto dielom určite oboznámiť. V dobrodružnej a ironickej podobe sa ukrýva filozofická vrstva o povahe smrteľnosti a vnímania človeka ako vymeniteľného inštrumentu. K dispozícii je aj výborná audio adaptácia v podaní Kajetána Písařovica, ktorej budeme venovať pozornosť.

Plachý dom

Recenzie

Plachý dom

Stará, vyležaná a na určitých miestach značne vŕzgajúca posteľ, kade-tade kôpky nôt, kníh a zošitov. Okno, v ktorom sa fajčí a rozhliadla. To všetko má útla zahltená izbička s vlastným rytmom a fungovaním, malý vesmír, ktorému vládne Ambróz. Muž, ktorý žije pomaly, pokojne a najmä v rovnováhe sám so sebou. Človek, ktorý nepotrebuje k životu svet okolo seba, ale svet potrebuje jeho. A ako veľmi!