Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Kam by sme poslali dnešné čarodejnice?

Spisovateľka Denisa Fulmeková sa po Rudolfovi Dilongovi a po doktorovi Mrázovi pokúša literárne oživiť ďalšiu, tentoraz ženskú hrdinku zo začiatku 17. storočia. Hlavnou protagonistkou románu Agáta je údajná čarodejnica z Pyspekov, dnešných Podunajských Biskupíc. Jej reálnym predobrazom bola mladá žena verejne popravená v centre Bratislavy.

Agáta dráždi okolie svojou vzťahovou výstrednosťou, a tak sa dostáva do nemilosti nielen svojho susedstva, ale najmä cirkvi, ktorá má však v čase svojej moci taktiež mnohé morálne nedostatky. Intrigy, ohováranie, ale tiež akési dedičné prekliatie majú za následok, že sa dostane do priamej konfrontácie s cirkevnou vrchnosťou. V skutočnosti je však v zornom poli čitateľa len žena túžiaca po vlastných rozhodnutiach bez toho, aby jej do toho ktokoľvek zasahoval. Jej prílišná vôľa dýchať slobodný vzduch však pritiahne mytologického diabla a ten nad ňou nahromadí smrteľné chmúry. Stigmatizuje ju, stáva sa ľahkou korisťou.

Z vtedajších kazateľníc sa určite ozývali hrôzostrašné predpovede kritizujúce alkoholizmus, tmárstvo a sprisahanie s diablom. Cirkev potrebovala v ľuďoch vzbudiť strach, aby si ich k sebe väčšmi pripútala. Kde je tma, tam musí byť aj svetlo, a naopak. Škoda len, že cesta svetla bola lemovaná mŕtvolami nevinných ľudí. Dnes by sme ich možno nazývali asociálmi, mohli by koexistovať kdesi vedľa nás. Kladiem si však otázku, čo by musel urobiť dnešný človek, aby sa dostal do našej nemilosti? Za experimenty s bylinkami, neveru alebo obskúrnu knižnicu by sme ho už asi nevinili.

Giuseppe Maiello vo svojej publikácii Vampyrizmus & Magia posthuma (Epocha, 2014) ilustruje pohľad bádateľov 17. storočia na tému upírov. Snaží sa striktne rozlišovať medzi folklórom, poverou a realizmom. V knihe taktiež demonštruje na medicínskych príkladoch, prečo zosnulý po otvorení veka rakvy môže niekedy uprene hľadieť na prekvapeného svedka a tiež môže vyzerať, akoby v ňom prúdila mladá krv. Keď sa ktosi v 17. storočí rozhodol poistiť si spánok vbodnutím dreveného kola do srdca mŕtveho príbuzného, stále to nemuselo znamenať, že temné sily rozširovali svoju aktivitu na planéte Zem a snažili sa pomaly vysávať bezbranných ľudí. Každá komunita potrebuje svojho nepriateľa. Môže za to jeho životný spôsob, postoj k okoliu, ateizmus alebo praktiky, ktorým sa nedá dokonale porozumieť. Ktovie, dnes by sme si už možno Chrobákovho Draka, ktorý sa vracia, ani nevšimli.

Príbeh inšpirovaný prvou verejnou popravou čarodejnice v centre Prešporku je po rekonštrukcii dvoch mužských postáv na pozadí histórie pre Denisu Fulmekovú vďačným materiálom. Archaickým jazykom sa pokúša nielen priblížiť neľahkú úlohu ženy z raného novoveku, ale tiež poukázať na dôverčivosť a strach niekdajších ľudí, akých vedela do úzkych dostať aj obyčajná búrka v kombinácii s nešťastím.


Denisa Fulmeková: Agáta

Slovart, 2020


Obraz: Ladislav Medňanský ‒ Podvečer (1880 ‒ 1890), webumenia.sk

Zobraziť diskusiu (0)

Agáta

Agáta

Fulmeková Denisa

Píše sa rok 1602 a v mestečku pri vtedajšom Prešporku, dnes známom ako Podunajské Biskupice, vtedy Pyspeky, žije mladá žena, ktorá mnohých dráždi svojím netradičným manželstvom. Navyše je to dcéra matky, ktorá opustila svojho muža a deti kvôli milencovi, čo uvrhlo na celú rodinu obrovskú hanbu.

Kúpiť za 10,76 €

Vampyrismus v kulturních dějinách Evropy / Magia posthuma

Vampyrismus v kulturních dějinách Evropy / Magia posthuma

Maiello Giuseppe

Vampýr, upír či vlkodlak je bájná bytost, jež se živí krví, povětšině lidskou. Zmínky o něm se objevují v literárních textech již od starověku, jejich frekvence stoupá v období středověku a je spojována převážně se slovanskou mytologií a folklorem, nicméně fenomén vampyrismu se vyskytuje i v jiných a nejen evropských kulturách.

Kúpiť za 12,45 €

Podobný obsah

Po troškách

Recenzie

Po troškách

Weronika Gogola je poľská autorka a prekladateľka, ktorej v roku 2017 vyšiel debut – román Po troškách. Kniha získala niekoľko literárnych ocenení a ocitla sa aj v úzkom výbere napríklad na cenu Nike (u našich severných susedov ide o najprestížnejšiu literárnu súťaž). Jej prvotina sa dočkala aj slovenského prekladu a vyšla v tomto roku vo vydavateľstve Slovart. Po troškách je útlou prózou, v ktorej sa však skrývajú mnohé múdrosti života.

Mandolína kapitána Corelliho alias Mnoho podôb lásky

Recenzie

Mandolína kapitána Corelliho alias Mnoho podôb lásky

Louisa de Berniéresa preslávil najmä román Mandolína kapitána Corelliho. Aj keď tento britský prozaik napísal vyše desiatky iných kníh, práve Mandolína sa stala tou, ktorá sa čitateľom pri mene de Berniéres vybaví ako prvá. Z veľkej časti za to pravdepodobne môže aj filmová adaptácia, v ktorej si hlavné postavy zahrali Nicolas Cage a Penelope Cruzová.

Természetes fény

Recenzie

Természetes fény

Veľkolepé! To bolo prvé slovo, čo mi prišlo na myseľ po prečítaní románu Prirodzené svetlo od Pála Závadu. Výnimočný maďarsko-slovenský spisovateľ sa v tejto unikátnej historickej rekonštrukcii znovu dotýka udalostí, ktoré v prvej polovici minulého storočia výrazným spôsobom formovali geopolitickú tvár strednej, ale i východnej Európy. Veľká vďaka patrí vydavateľstvu Slovart, ktoré román uviedlo do života v rámci čoraz vyšperkovanejšej edície MM, pričom určite treba oceniť aj ohromný preklad v podaní Evy Andrejčákovej.