Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Máme radi knihy, ktoré reflektujú spoločenské témy

So Štefanom Hamzom z popradského kníhkupectva Christiania sme hovorili o regionálnych témach, knihách o histórii, ale aj o tom, že témy môžu byť pre nás zaujímavé, aj keď im nerozumieme.

Ako a podľa čoho vyberáte knihy do vášho kníhkupectva?

Štefan: Hlavným kľúčom je osobná preferencia. Väčšinou sú to knihy, ktoré reflektujú spoločenské alebo kultúrne dianie, a knihy, ktoré prinášajú zaujímavé a možno opomínané témy, od prírody až po menšiny. Tiež sme nútení mať aj knihy, ktoré síce nepatria medzi moje obľúbené, ale potrebujeme ich mať, aby sme generovali zisk a mali z čoho žiť. To voči nim nemyslím nijako dehonestujúco. Literatúra má veľa funkcií. Pri výbere z kníh, ktoré máme radi, je však podstatný náš vkus, lebo knihy nevyberám len ja sám, ale aj ostatní kolegovia. Kníh je veľa a vzájomne sa dopĺňame, každý preferuje trochu iné žánre. Ďalším kritériom sú vydavateľstvá, ktoré sú naše obľúbené, a to, čo nás zaujme, či už témou, anotáciou, alebo obálkou, a to vo všetkých kategóriách od detských kníh cez komiksy, náučné knihy, beletriu, poéziu až po dejiny.

Spomenul si obľúbené vydavateľstvá, máš nejaké, na ktorých knihy sa tešíš?

Štefan: Takých je veľa. Ako prvý mi napadne Absynt. Vydávajú knihy, ktoré tu dlhé roky chýbali, vyberajú si zaujímavé tituly a tie knihy sú pekne graficky spracované. Som rád, že sa rozšírili aj tematicky a vydávajú beletriu a detské knihy. Páčia sa mi niektoré tituly, ktoré vydáva Marenčin PT, hlavne tie faktografické. Máme radi knihy z vydavateľstva Brak, 82 Bøok & Design Shõp, z väčších Vydavateľstvo Slovart, ktoré okrem zaujímavej beletrie vydáva umenie aj históriu, a Premedia, ktorí triafajú dobré veci. Samozrejme, ešte vydavateľstvo Denníka N. To je vydavateľstvo, od ktorého automaticky objednávame z každej knihy viac kusov. Sú to tematicky zaujímavé, dobre spracované a potrebné knihy, ktoré by sa mali dostať medzi ľudí. To platí aj o knihách z vydavateľstva Artforum. Z českých vydavateľstiev sú knihy z Arga a Hostu, ktoré u nás nemôžu chýbať, detské knihy z Albatrosu a z malých a menej známych sú to 65. pole a Práh.

Na osobných preferenciách autorov, kníh, vydavateľstiev či tém sú kníhkupectvá ako to vaše postavené. No zároveň si vravel o prežití a objednávaní iných kníh. Ako pristupuješ k výberu kníh mimo svojich obľúbených tém?

Štefan: Na jednej strane sú bestsellery a autori, ktorí sa dobre predávajú, tie musíš mať, lebo ti generujú zisk. Sú oblasti, o ktorých veľa neviem, ale to neznamená, že mi nepripadajú zaujímavé. Ak je kniha spracovaná kvalitne a odborne, tak je dobré, aby v kníhkupectve bola. Napríklad kniha Propletený život, ktorá je o hubách a ich ekosystéme, znie ako dobrá téma. Ak je to vedecky spracované a nie je to nejaký výmysel, tak ju chceme.

Špecifikom Popradu je blízkosť Tatier a predpokladám, že časť zákazníctva tvoria ľudia, ktorí sem prišli za turistikou a možno aj preskúmať históriu Spiša. Odráža sa táto skutočnosť vo vašej ponuke kníh?

Štefan: Áno, určite. Časť našej ponuky tvoria historické a obrazové knihy z nášho regiónu. Nie je ich veľa, ale niekoľko titulov sa objaví každý rok. Okrem návštevníkov Tatier majú o tieto knihy záujem aj ľudia z Popradu a okolia. Sú to knihy, ktoré patria celoročne medzi najpredávanejšie. Jednou z takých kníh, ktoré sa veľmi dobre predávali, boli Dejiny Nemcov na Spiši, ktoré vydalo Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi. Je to kniha, ktorá mapuje históriu spišských Nemcov od osídlenia v trinástom storočí až po súčasnosť. Všetky knihy, ktoré sa týkajú Spiša alebo Tatier, sú u nás také lokálne bestsellery. Nevychádza ich veľa, no prispievajú do mozaiky, ktorá tvorí obraz regiónu.

Čo dobré si čítal v poslednom období?

Štefan: Každý deň prichádzajú knihy, ktoré by som si rád prečítal, a kopia sa mi na stolíku vedľa postele. Teraz čítam Zapomenuté 20. století, čo napísal historik Tony Judt.

To je výborná kniha z vydavateľstva Prostor, pohľad na 20. storočie cez príbehy rôznych osobností.

Štefan: Okrem toho tam mám knihu Jana Rychlíka Dějiny Slovenska, je to nová kniha, z ktorej som prečítal zatiaľ len pár strán. Je ťažké nájsť si čas pri dvoch deťoch. A mám rozčítaný rozhovor s Milanom Šimečkom.

Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Fedor Gál 70

Správy

Fedor Gál 70

Fedor Gál je pro mě jedním z lidí, kteří symbolizují moderní svobodné Slovensko. Navíc - jsem obdivovatel jeho přímé řeči.

Dva dojímavé príbehy

Správy

Dva dojímavé príbehy

Niekedy otvorím knihu a cítim, že teraz je ten správny čas, kedy si ju musím prečítať. Nedávno som prečítal 2 knihy, ktoré majú niečo spoločné. Hlavným hrdinom týchto kníh je muž, ktorému zomrela manželka a on sa nevie s jej stratou vyrovnať. A keďže život bez milovanej ženy pre týchto mužov nemá zmysel, hľadajú spôsob, ako ho ukončiť.

Zbrane Kornela Földváriho

Správy

Zbrane Kornela Földváriho

„No nie je ten život zlomyseľné prasa, ktoré sa vyžíva v detinských schválnostiach a dobre sa zabáva na našich reakciách?“ Napísal raz Kornel Földvári svoje milovanej sestre Irene Lifkovej. Roky jej spolu so svojou ženou Naďou písal každý týždeň jeden dva listy, písal ich na stroji a posielal poštou do Trenčína.