Mladej Mungo
90. roky. Glasgow. Chudoba. Špina. Ekonomický prepad. Polorozpadnuté rodiny. Nenávisť. Rezignácia. Krehkosť, súcit, starostlivosť a empatia sa nevyplácajú, naopak. Vypudia vás za ne na okraj komunity, akoby ste boli nevyliečiteľne chorí či pokazení. Tvrdí chlapci a chlapi, muži, ktorí si svoju frustráciu zo života vybíjajú doma na ženách, pri futbale alebo protestantsko-kresťanských bitkách, značne posilnení lacným alkoholom a všeličím ďalším. Až živočíšna potreba prežiť život v nenávisti, bolesti a krvi, lebo okrem pocitu neporaziteľnosti na ničom a nikom nezáleží. A najmenej na sebe samom.
Aký je rozdiel medzi žitím a prežitím?
U každého to bude čosí iné, iný prejav, iná hodnota, iný vzťah. Mungo celým svojím bytím prahol po materskej láske a živote v ako-takom pokoji. Narodil sa však ako tretie dieťa do rodiny bez otca, veľmi mladej žene, ktorá v sebe nemala ani štipku odhodlania zmeniť svoj nekontrolovateľný a alkoholom poznačený život. Mungo videl svoju matku v rôznych polohách, aj takých, pri ktorých by dieťa v jeho veku rezignovalo a začalo vyhľadávať lásku niekde inde. Mungo však vytrvalo čakal. Na matku, pocit bezpečia a najmä na lásku.
Sociologická sonda o dobe, láske a (nielen) kvír vzťahoch
Mladej Mungo je pozoruhodná kniha v mnohých smeroch. Je veľmi živá v opisoch a navodení atmosféry, cítite prázdno, obavu, strach, túžbu skryť sa pod posteľ, lebo skutočné monštrá žijú okolo vás, opantajú vás lacné vône a silné pachy potu, alkoholu, beznádej a posadnutosť postáv, ich silná túžba žiť život po svojom a neochota prijímať kompromisy. Aj v prípade, ak sa to netýka priamo ich, ale najmladšieho brata.
Nie je to len príbeh o spoznávaní sa a láske dvoch mladých mužov, aj keď obálka knihy naznačuje čosi iné: Mladej Mungo je sonda do života ľudí v chudobných častiach Glasgowa v 90. rokoch, o chudobe, alkoholizme, zmätenosti, o násilí takom brutálnom a podlom, že vás pri čítaní rozbolí sánka, hoci sa vás nikto ani nedotkol, zotierate si slzy, hoci vám žiadne po tvári netečú, je vám ťažko a clivo. A až potom, niekde v texte tam ďalej, sa odohráva nevinné až nežné oťukávanie dvoch chlapcov, ktorým záleží na spoločnom živote zo všetkého najviac. Akoby drsný úvod knihy vysvetľoval, že tam, kde nemožno žiť „obyčajný a normálny“ život, nemôže byť prítomné ani pochopenie či prijatie čohokoľvek odlišného.
Nádej často nezavíta na miesta, kde sa necíti vítaná
Silná kniha o ťažkom živote plnom beznádeje, násilia, alkoholu, bezvýchodiskovosti, túžby milovať a byť milovaný, niečo znamenať a byť, nech už to v životoch postáv tejto jedinečnej knihy znamená čokoľvek.
Douglas Stuart: Mladej Mungo
Preklad: Ester Žantovská
Paseka, 2025