Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Můj obchod se psy a jiné povídky

Jaroslav Hašek patrí do zlatého fondu klasickej českej literárnej tvorby. Notoricky známe Osudy dobrého vojáka Švejka u nás pozná doslova každý, pričom autor so svojím najslávnejším románom zožal zaslúžený úspech i v šírom svete. Hašek však nevynikal iba ako románopisec a tvorca masívneho epického diela. Veľký znalec života a ostrieľaný sveták vedel svoj nepopierateľný talent dosýta uplatniť i v kratších textových útvaroch.

Dôkaz nájdeme napríklad v skvelej zbierke s názvom Můj obchod se psy a jiné povídky, ktorá vyšla v Slovarte v krásne archaickom „pôvodnom znení“ v rámci českej klasiky.

Mierne rozprávkové prvky, nadsadenie, vtip, ľahší, ostrejší, trpký aj celkom čierny humor, cynizmus, horká irónia, úsmevná humoreska, situačná komika, ale napríklad aj akési náznaky serióznej spoločenskej glosy. To sú hlavné atribúty, z ktorých Hašek snuje hustú poviedkovú pavučinu. V jej lepkavých osídlach viazne panoptikum napospol neveľmi dokonalého človečenstva obývajúceho Matičku Stovežatú, ale aj iné kúty nielen krásnej zeme českej kdesi v období pomaly dožívajúcej c. k. monarchie.

Charakterovo rôzne pokrivené existencie ako napríklad zlodejíčkovia, podvodníčkovia, uličníci, bitkári, pijani. Ďalej drobní ľudkovia statočne si nesúci svoj údel. Nižší i vyšší úradníci, ženské spolky tvrdo bojujúce proti všakovakým nerestiam. Pastieri boží, dohliadajúci na blaho duší ovečiek im zverených. Politické strany istého druhu, kupujúce voličské hlasy rovnako chrapúnsky ako dnes... No prosto, nekonečne pestrý „zverinec“, kde máme každý svoje pevné miesto.

Hašek s iskrivou jasnozrivosťou paroduje všetkých a nešetrí ani seba. Je čisto na čitateľstve, akým spôsobom si jednotlivé kúsky uchopí – nejaká tá britká pointa číha prakticky na každej strane. Jeden sa pobaví, nahlas rozosmeje, ale vzápätí aj zvážnie či priam zhrozí sa nad desivou nepoučiteľnosťou ľudského rodu. Autor je skrátka výborný pozorovateľ, objekty svojho záujmu zachytávajúci zblízka v ich prirodzenom prostredí, s ktorým je sám organicky zrastený. Preto i napriek zrejmej hyperbole výsledok nepôsobí nijako odťažito či vyumelkovane.

Bez zdĺhavých rečí tak môžeme skonštatovať, že Jaroslav Hašek v tejto poviedkovej zbierke zanechal nádherný dobový odtlačok dávno zaniknutého sveta s tým aktuálnym poznatkom, že niektoré skutočnosti sa nezmenili ani v najmodernejšej súčasnosti. Krásne textíky s nenapodobniteľnou a neopakovateľnou atmosférou.


Jaroslav Hašek: Můj obchod se psy a jiné povídky

Slovart, 2019

376 strán

Zobraziť diskusiu (0)

Můj obchod se psy a jiné povídky

Můj obchod se psy a jiné povídky

Hašek Jaroslav

Špic, boxer alebo jazvečík? Strážny pes alebo vhodný k deťom?

Kúpiť za 11,35 €

Podobný obsah

Kronika vtáčika na kľúčik

Recenzie

Kronika vtáčika na kľúčik

Haruki Murakami, večný čakateľ na Nobelovu cenu, je na literárnom nebi stálica žiariaca už vyše 40 rokov. Jeho prvým literárnym počinom bola novela Počúvaj pieseň vetra, vydaná v roku 1979. Naposledy vydal zbierku poviedok First person singular, ktorá by tento rok mala vyjsť aj v českom preklade. Trojknihu, ktorá nesie názov Kronika vtáčika na kľúčik, napísal Murakami v rokoch 1994 – 1995 a získal za ňu literárnu cenu novín Yomiuri.

Oceán more

Recenzie

Oceán more

Alessandro Baricco rozumie estetike, hudbe aj poézii, od všetkého má však odstup spisovateľa. Oceán more (Slovart, 2022) sa na naše pulty dostáva v reedícii (pôvodne Kalligram), vďaka slovenskému prekladu Diany Farmošovej, no Oceano mare je úspešný román z roku 1993 a dokonale ilustruje fúziu všetkých kvalít spisovateľa.

Ako vzniká sliepka

Recenzie

Ako vzniká sliepka

Milan Lasica a Július Satinský patria k tomu najlepšiemu, čo sa v našej literárnej a dramatickej tvorbe objavilo. Ťažiskom ich tvorby bolo predovšetkým divadlo, pre ktoré vytvorili niekoľko skutočne výnimočných hier.