Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Neviditeľné besy srdca

Výborný John Boyne! Írsky spisovateľ je predovšetkým známy ako skvelý autor žánru young adult, teda kníh pre mládež. Celosvetovú popularitu si vydobyl románom Chlapec v pásikavom pyžame, ktorý bol aj úspešne sfilmovaný. Vekom „pokročilejšiemu“ publiku sa u nás naposledy pripomenul fajnovým textom Neviditeľné besy srdca. Vydali ho v Slovarte v rámci edičného klenotníctva MM v krásnom preklade Otta Havrilu.

Román zachytáva osudy Cyrila Averyho, ktorý je zároveň i rozprávačom príbehu.

Narodil sa tesne po druhej svetovej vojne. Jeho matku, šestnásťročnú Catherine Gogginovú, vyženú z rodného írskeho Goleenu ako „padlú ženu“, pretože čaká nemanželské dieťa. Najprv je v kostole verejne potupená, potom ju rodina odvrhne a navždy vykáže zo svojich radov. Catherine sa takmer bez akýchkoľvek prostriedkov zabýva v Dubline, kde za veľmi dramatických okolností porodí Cyrila. Nie je schopná sa o neho starať, a preto sa Cyril s pomocou rehoľných sestier dostáva k adoptívnym rodičom.

Tu sa začne odvíjať jeho strastiplná životná cesta. Z veľkej časti je podmienená aj tým, že sa zaľúbi do Juliana, syna právnika svojho otčima. Nasledujúcich sedemdesiat rokov Cyrilovho neľahkého, ale intenzívneho a plného života reflektuje postoje, ktoré (nielen) írska väčšinová spoločnosť prechováva(la) k ľuďom, čo to majú so sexuálnou orientáciou „trocha inak.“ (Alebo aj nemajú, ale sú to zhodou okolností ženy bez zákonitých manželov. A veľakrát úplne stačí, že sú to prosto iba ženy.)

Boynov sčasti autobiograficky ladený text obsiahne hádam všetko „typické klišé“ tak často znejúce z úst ľudí zaťažených strachom, fóbiami, predsudkami, bigotnosťou, pokryteckou morálkou, falošnou vierou, komplexami či len obyčajnou hlúposťou, obmedzenosťou a nekonečnou tuposťou. Cyril je obklopený masou, pred ktorou sa musí permanentne skrývať. Tajiť vlastnú prirodzenosť a byť „normálny“ ako všetci ostatní. Z toho pramenia ustavičné nedorozumenia, podozrievanie, rôzne absurdné situácie prechádzajúce až do patologických a celkom deštruktívnych stavov. Cyril uniká pred všetkými aj sám pred sebou. Čaká ho tŕnistá kalvária, kým napokon dosiahne aký-taký pokoj duše. Pozorne sledovať jeho priam galejnícku púť plnú nečakaných a neraz veľmi bolestivých zvratov však rozhodne má zmysel.

John Boyne totiž svoje remeslo presvedčivo zvláda. Mohutné, bohato štruktúrované, ale priamočiare a ľahko vstrebateľné rozprávanie pojme vskutku široké spektrum emócií a nálad. Dominujú trpké, tragikomické, čiernohumorné aj vyložene sarkastické tóny. Boyne sa celkom očividne rád vysmieva moralizujúcim farizejom rovno do tvárí. A ide mu to náramne k duhu, lebo vo viacerých momentoch som bez hanby vyprskol do úprimného škodoradostného rehotu. Rovnako dobre však vie na nervy zaútočiť aj z opačného konca. To vtedy, keď znenazdajky vysekne takú drsnú scénu, že z toho len v nemom úľaku bezmocne zblednete hrôzou. Iste, príde i na krehké city a lásku v rôznych podobách i s jej naplnením na rozličných úrovniach.

Obsiahly, takmer šesťstostranový príbeh plynie v svižne dynamickom tempe, k čomu prispieva i množstvo britkých dialógov. Ich obsah je neraz vyložene otravný, ale práve v tom je pointa! Toto je skutočne kompliment, keďže tieto vynikajúco dotvárajú (ne)sympatie k jednotlivým zúčastneným. I vďaka tomuto prvku má Boynov provokatívny román svoj neodolateľný pôvab. Sám som bol prekvapený, ako veľmi som mu dokázal podľahnúť.

Neviditeľné besy srdca, to je ironická správa o pokrivenom spolužití inakosti s normálnosťou. Bola by to pekelne chytľavá humoristická fraška, keby to vo výsledku nebolo také vážne.

John Boyne: Neviditeľné besy srdca

Slovart, 2019 (edícia MM)

Preklad: Otto Havrila

576 strán

Zobraziť diskusiu (0)

Neviditeľné besy srdca

Neviditeľné besy srdca

Boyne John

Írsky spisovateľ John Boyne je slovenskému čitateľovi známy najmä vďaka knihe Chlapec v pásikavom pyžame, podľa ktorej bol nakrútený aj úspešný film. V slovenčine vyšli aj jeho ďalšie romány pre deti Chlapec na vrchole hory, Noe na úteku či Úžasná cesta Barnabyho Brocketa okolo sveta.

Kúpiť za 16,10 €

Podobný obsah

Kronika vtáčika na kľúčik

Recenzie

Kronika vtáčika na kľúčik

Haruki Murakami, večný čakateľ na Nobelovu cenu, je na literárnom nebi stálica žiariaca už vyše 40 rokov. Jeho prvým literárnym počinom bola novela Počúvaj pieseň vetra, vydaná v roku 1979. Naposledy vydal zbierku poviedok First person singular, ktorá by tento rok mala vyjsť aj v českom preklade. Trojknihu, ktorá nesie názov Kronika vtáčika na kľúčik, napísal Murakami v rokoch 1994 – 1995 a získal za ňu literárnu cenu novín Yomiuri.

Oceán more

Recenzie

Oceán more

Alessandro Baricco rozumie estetike, hudbe aj poézii, od všetkého má však odstup spisovateľa. Oceán more (Slovart, 2022) sa na naše pulty dostáva v reedícii (pôvodne Kalligram), vďaka slovenskému prekladu Diany Farmošovej, no Oceano mare je úspešný román z roku 1993 a dokonale ilustruje fúziu všetkých kvalít spisovateľa.

Ako vzniká sliepka

Recenzie

Ako vzniká sliepka

Milan Lasica a Július Satinský patria k tomu najlepšiemu, čo sa v našej literárnej a dramatickej tvorbe objavilo. Ťažiskom ich tvorby bolo predovšetkým divadlo, pre ktoré vytvorili niekoľko skutočne výnimočných hier.