Niekoľko kníh o Slovenskom štáte
Historika Jakub Drábika, ktorý sa vo svojom výskume zaoberá komparatívnymi štúdiami fašizmu, sme poprosili, aby vybral niekoľko kníh, ktoré by mohli byť dobrým zdrojom objektívnych, vedecky podložených a zároveň zrozumiteľných informácií o Slovenskom štáte, Jozefovi Tisovi či Hlinkovej garde. Sú to knihy, ktoré by si mali prečítať nielen tí, ktorí Slovenský štát oslavujú a vyvraždenie slovenských Židov ospravedlňujú alebo spochybňujú.
Ivan Kamenec: Tragédia politika, kňaza a človeka (Dr. Jozef Tiso, 1887-1947)
2. rozšírené vydanie, Premedia, 2013
Reedícia staršej práce jedného z najvýznamnejších slovenských odborníkov na Slovenský štát Ivana Kamenca z roku 1998. Kamenec sa pokúsil načrtnúť Tisov životopis tak, aby výsledný text hladko plynul medzi dvoma extrémami: glorifikáciou a démonizáciou.
Eduard Nižňanský: Nacizmus, holokaust, slovenský štát
Kalligram, 2010
Výber 10 dôležitých textov Eduarda Nižňanského k holokaustu a jeho realizácie na Slovensku. Texty sa po obsahovej stránke prelínajú, nadväzujú na seba a navzájom doplňujú. Na politické režimy v Nemecku a na Slovensku v 30. a 40. rokoch 20. storočia sa pritom Nižňanský pozerá z hľadiska ich ideológie, i každodennej praxe.
Peter Sokolovič: Hlinkova garda 1939-1945
Ústav pamäti národa, 2009
Doteraz jediná relevantná práca o dejinách Hlinkovej gardy, ktorá sa pokúša vykresliť históriu tejto organizácie v jej plnej komplexnosti. Napriek drobným faktografickým nepresnostiam a interpretačne slabším miestam ide o priekopnícku prácu, ktorá slúži ako nevyhnutný základ pred ďalším štúdiom Hlinkovej gardy.
Ľubomír Lipták: 2217 dní. Slovensko v čase druhej svetovej vojny.
Kalligram, 2011
Kniha je výberom vedeckých štúdií z pera historika Ľubomíra Liptáka, ktoré vznikali desiatky rokov. Časový odstup medzi jednotlivými prácami však bežný čitateľ ani nezbadá (Lipták 20 rokov dokonca nemohol publikovať). Táto práca prinesie veľa poznatkov predovšetkým mladým ľuďom, ktorí sa chcú orientovať v zložitej dobe.
Katarína Hradská, Ivan Kamenec a kolektív: SLOVENSKÁ REPUBLIKA 1939-1945. Slovensko v 20. storočí 4. zväzok
Veda 2015
Obdobiu prvej Slovenskej republiky sa venuje štvrtý zväzok edície Slovensko v 20. storočí, vydávanej Slovenskou akadémiou vied. Ide o syntetickú prácu, ktorá otvára množstvo otázok, zároveň však poskytuje relevantné odpovede. Poprední slovenskí odborníci sa v nej venovali celej škále problémov od fungovania štátu až po zahraničnú politiku a medzinárodného postavenia krajiny. Zrejme jedna z prvých prác, po ktorých by mal človek, ktorý sa chce v problematike zorientovať, siahnuť.
Zborníky Slovenská republika 1939 - 1945 očami mladých historikov I. - IX.
ÚPN a iné vydavateľstvá
Séria zborníkov, ktoré vznikali medzi rokmi 2002 a 2010. Podieľali sa na nej desiatky slovenských historikov, jednotlivé štúdie sa venujú rôznym aspektom fungovania a existencie Slovenského štátu.
Mgr. Jakub Drábik, PhD
ilustračné foto: Ivana Šáteková: hore heil dole heil 2016