Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Nobelova cena za literatúru 2021: Abdulrazak Gurnah

Cenu udelili prozaikovi z Tanzánie.

Laureátom Nobelovej ceny za literatúru za rok 2021 sa stal tanzánsky prozaik Abdulrazak Gurnah za „nekompromisné a empatické zobrazenie účinkov kolonializmu a osudu utečenca na hraniciach medzi kultúrami a kontinentmi“.

Rodák zo Zanzibaru Gurnah (* 1948) píše po anglicky a žije v Spojenom kráľovstve. Je autorom desiatich románov, najznámejšie sú Paradise (1994), ktorý bol medzi finalistami Bookerovej ceny, Desertion (2005) a By the Sea (2001), nominovaný na knižnú cenu novín Los Angeles Times. Jeho najnovším románom je Afterlives (2020).

Diela tohoročného nositeľa Nobelovej ceny doteraz neboli do slovenčiny alebo češtiny preložené (podľa databazeknih.cz).

Štefan Olejník
(Ilustračné fotografie: nobelprize.org, lithub.com.)

Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Fedor Gál 70

Správy

Fedor Gál 70

Fedor Gál je pro mě jedním z lidí, kteří symbolizují moderní svobodné Slovensko. Navíc - jsem obdivovatel jeho přímé řeči.

Dva dojímavé príbehy

Správy

Dva dojímavé príbehy

Niekedy otvorím knihu a cítim, že teraz je ten správny čas, kedy si ju musím prečítať. Nedávno som prečítal 2 knihy, ktoré majú niečo spoločné. Hlavným hrdinom týchto kníh je muž, ktorému zomrela manželka a on sa nevie s jej stratou vyrovnať. A keďže život bez milovanej ženy pre týchto mužov nemá zmysel, hľadajú spôsob, ako ho ukončiť.

Zbrane Kornela Földváriho

Správy

Zbrane Kornela Földváriho

„No nie je ten život zlomyseľné prasa, ktoré sa vyžíva v detinských schválnostiach a dobre sa zabáva na našich reakciách?“ Napísal raz Kornel Földvári svoje milovanej sestre Irene Lifkovej. Roky jej spolu so svojou ženou Naďou písal každý týždeň jeden dva listy, písal ich na stroji a posielal poštou do Trenčína.