Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Nová kniha ponovembrových príbehov

Už v marci 2019 vychádza vo vydavateľstve Artforum kniha Mojich tridsať rokov. Osemnásť autorov v šestnástich textových a dvoch obrazových príspevkoch reflektujú ostatných tridsať rokov demokratického Slovenska, tri desaťročia od Novembra 89. Autori pochádzajú z rôznych generácií, vo svojom živote vykonávali alebo vykonávajú rôzne povolania, ich osobný čriepok do mozaiky novodobej histórie Slovenska je formulovaný vždy z iného uhlu pohľadu. Túto pestrú zmesku príbehov a ľudí spojil Fedor Gál, neúnavný hľadač dialógu.

Napriek tomu, že v poslednom desaťročí zažívam po voľbách frustráciu a ľútosť, nikdy by mi nenapadlo vymeniť súčasnosť za dobu pred tridsiatimi rokmi. V novembri 1989 by som dal aj pol života za to, aby som raz mohol žiť v spoločnosti, ktorá bude taká slobodná a bohatá, že si do svojho čela bude môcť zvoliť aj idiotov.

Peter Pöthe


Najlepšia obrana je útok? Na tomto princípe postavil premiér Fico svoj útok proti tzv. politickým mimovládnym organizáciám, ktoré obviňuje zo všetkého možného, vrátane prípravy kontrarevolúcie. Osobitnou kapitolou je personálne prepojenie medzi politickými mimovládkami a politickými stranami. Dá sa povedať, že už po tretíkrát v novodobej histórii politické strany hľadajú nové tváre v mimovládkach. Prvýkrát to bolo po úspešnej volebnej kampani v roku 1998, druhýkrát OĽANO vybrakovalo Biele vrany a tretíkrát je to teraz, keď nové strany SPOLU a Progresívne Slovensko hľadajú a nachádzajú posily v občianskom sektore. A čo na to občiansky sektor? Necháva to na jednotlivcoch. A tak vedľa seba stojí Juraj Rizman, pre ktorého ako člena Greenpeace je vstup do politiky tabu, s Marcelom Zajacom, ktorý už niekoľko rokov robí úspešne miestnu politiku v Karlovej Vsi. A máme tu jasnú víziu politika Erika Baláža a jeho súkmeňovca Juraja Lukáča, ktorý žiadnemu politikovi neverí. Dozrel čas na to, aby začala odborná diskusia medzi občianskym sektorom a politickou obcou? Myslím, že áno.

Helena Woleková

Z občianskej aktivistky, akou som roky bývala, sa stala obyčajná mama. Jedno z našich piatich detí patri medzi tie so špeciálnymi potrebami, so zdravotným postihnutím. Stojím tu aj preto, aj za ostatné mamy a otcov takýchto detí, lebo nechcem mať strach a hanbiť sa za to, ako sa táto krajina k nemu a jemu podobným postaví, nechcem mať strach, že nám tento štát nepomôže sa o nich postarať, keď už my nebudeme vládať.

Inge Vagačová


„Tekuté piesky pod nohami“ sú duchom našej postmodernej doby. Je to fenomén civilizačný. Premýšľam nad konkretizáciou tohto pocitu. Mihajú sa mi pred očami nové výzvy, zvuky, pachy… Kde kedysi bolo tu a tam auto, je dnes auto na aute. Kde kedysi ľudia „iba“ kráčali, dnes majú na uchu mobilné telefóny alebo pozerajú na ich displeje. Kde kedysi bolo súkromie, je dnes verejné zdieľanie. Kde kedysi bolo „lokálno“, je dnes „globálno“. Pred generáciou žien a mužovNovembra ´89 je cieľová rovinka a na dráhe tí, ktorí preberú štafetu.

Každopádne: pánboh zaplať za November ’89 a revolúciu s prívlastkom „nežná“, za tých tridsať rokov, za šancu a možnosť naložiť s ňou slobodne, čiže aj nezodpovedne.

Fedor Gál

Zobraziť diskusiu (0)

Mojich tridsať rokov

Mojich tridsať rokov

Fedor Gál (ed.)

Knihu ponovembrových príbehov vytvorilo osemnásť rôznorodých ľudí, ktorí napísali spolu šestnásť príbehov, spomienok, či reflexií a dve obrazové rekapitulácie ostatných troch desaťročí: od osobných životných udalostí – tragických aj radostných – až po analytický pohľad na spoločenské a politické zmeny.

Kúpiť za 12,72 €

Podobný obsah

Tam, kde číha vlk

Recenzie

Tam, kde číha vlk

Matka sa zrodí spoločne s dieťaťom. Nie pred ním, nie po ňom – narodia sa naraz. Matka plače dojatím a úľavou, dieťa víta život. Časom sa všetko mení – pocity, potreby, vzťahy. Aj najväčšia istota podlieha vývoju, život sa premení na oázu úvah bez odpovedí. Obdobne sa zrodili a menili aj Lilach a Adam, matka a syn, ústredné postavy knihy Tam, kde číha vlk od spisovateľky Ajelet Gundar-Gošen v preklade Michala Vlka.

Ukážka z knihy Simon od Narine Abgarian

Ukážka z knihy Simon od Narine Abgarian

Narine Abgarian, Katarína Strelková

V malom arménskom meste zomrel miestny murár Simon. Patril k váženým a obľúbeným občanom mestečka Berd, známy však bol aj svojimi nespočetnými ľúbostnými aférami. Na poslednej ceste ho odprevádzajú všetky jeho milované. Každej zanechal nejaký dar a spomienku na veľkú lásku. A každá má svoj príbeh. Simon od Narine Abgarian je síce pomenovaný po mužovi, no rozpráva príbehy štyroch pozoruhodných žien. Abgarian s neochvejnou úprimnosťou a jemným humorom zobrazuje premenu svojich ženských postáv na pozadí tráum 20. storočia: arménskej genocídy, občianskej vojny, dvoch svetových vojen a sovietskej moci. Silný príbeh o silných ženách napísala autorka magického románu Z neba spadli tri jablká na vrchole svojich tvorivých síl. Simon je hrejivý román: tragikomický, ale aj plný nesmiernej láskavosti a dobra. Je hlavne o láske – tej, ktorá je často nedosiahnuteľná, ale keď ju raz človek nájde, ostane mu na celý život.

Z neba spadli tri jablká

Recenzie

Z neba spadli tri jablká

Na vydavateľskú činnosť legendárneho bratislavského Artfora je prosto spoľahnutie. K jubilejnému tridsiatemu výročiu na Kozej sa mi z ich utešene sa rozrastajúceho portfólia podarilo vyloviť ďalšiu jagavú autorskú perličku. Ide o arménsku spisovateľku píšucu po rusky Narine Abgarian. V edícii -klad jej vyšiel útly román s pôvabným názvom Z neba spadli tri jablká, ktorý do slovenčiny preložila Zuzana Bujačková a sú v ňom použité ilustrácie od Františka Hűbela.