Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

Nová šľachta

Jediná pochybnosť v súvislosti s touto Beblavého kronikou papalášstva znie: Naozaj si papaláši rôzneho druhu ‒ zlodeji titulov, nepostihnuteľní opilci a skrachovanci so zlatými padákmi ‒ zaslúžia toľko energie a dôslednej pozornosti?

Terapia je to síce neveselá, ale treba veriť v liečebný účinok tohto rozprávania.

Papalášsstvo od Mečiara až po Matoviča prekvapuje niekoľkonásobne. V papalášskych manieroch akosi nevidieť žiadnu pozitívnu tendenciu.

Zneužívať postavenie a dožadovať sa nezaslúžených výhod vedeli zakladatelia štátu, členovia troch Ficových vlád, ľudia z okruhu Dzurindu, Radičovej aj toho najnovšieho, Igora Matoviča.

Napriek tejto strašidelnej „vytrvalosti v zlom“ Beblavý pravidelne upozorňuje, že nie všetci sú rovnakí (hoci to je jedna zo všeobecne rozšírených dogiem ľudového znechutenia).

Intenzita a zlomyseľnosť prešľapov je rozdielna. Ak sa zneužitia funkcie dopustil politik, ktorý inak vedel krajinu posunúť dopredu, je to iné ako papalášske spôsoby tých, ktorí celú svoju politiku založili na lži, agresivite, vulgárnosti či kolektívnej nenávisti.

Autor nepíše dejiny „novej šľachty“ ako akademický bádateľ. Sám bol politicky angažovaný. Spomienkami na vlastné protipapalášske aktivity ukazuje jednu z možností pozitívnej zmeny.

Upravené normy, prísnejšie zásady a premyslené postupy pri reakcii na zneužívanie moci, samozrejme, pomáhajú. Tak ako verejná a mediálna kontrola.

Okrem tejto „techniky“ poctivejších móresov sa však nakoniec to najpodstatnejšie deje vo svete ľudských charakterov a zdedených kultúrnych (teda skôr nekultúrnych) či mentálnych vzorcov.

Aj tridsať rokov po zásadnej spoločenskej zmene je to zložité, a pritom šialene prosté: kto pochopí, že verejná funkcia znamená službu a nie moc, má v súboji s démonom papalášstva vyhraté.

Kým sa slovenskí politici vyrovnajú s takouto predstavou svojej misie, musíme ešte dávať pozor na lacné byty pre ministrov, Dankove, Kollárove či Matovičove tituly, Slotove lietadlá a zbytočné modré majáčiky na zbytočne predražených limuzínach.

Starú šľachtu sme poriadne nemali alebo sme ju vyhubili. Túto novú však naozaj vôbec nepotrebujeme.


Miroslav Beblavý: Nová šľachta

Ikar, 2020

296 strán


Zobraziť diskusiu (0)

Nová šľachta

Nová šľachta

Beblavý Miroslav

Kniha Nová šľachta ‒ Papalášstvo od Mečiara po Matoviča je odľahčeným pohľadom do smutného zákulisia slovenskej politiky. Miroslav Beblavý na vlastnej koži zažil, aký ťažký je boj proti nezmyselným výsadám prominentov.

Kúpiť za 13,41 €

Podobný obsah

Praskliny

Recenzie

Praskliny

Debutový román českej scenáristky a publicistky Kláry Vlasákovej sa otvára na úrovni zázraku. Ten, symbolizovaný neidentifikovateľnou svetelnou guľou, zasahuje do mestskej každodennosti obyčajných ľudí. Pri stereotypnom vykonávaní svojich pracovných a rodinných povinností sa udržiavajú pod vplyvom omamných liekov v letargii. Len v takomto stave sú schopní prijímať privátne frustrácie a sústrediť sa na monotónne úlohy.

Tělocvikář Šimečka

Správy

Tělocvikář Šimečka

Novinář a spisovatel Martin M. Šimečka (1957) může být vnímán různě. Jako pamětník předlistopadového disidentství, jako ten, co chodil za Tatarkou, jako spisovatel, který dostal v roce 1988 Ortenovu cenu, jako zakladatel nakladatelství Archa, jako novinář ze SME, Domino-fóra, Respektu, Denníku N... Po přečtení Tělesné výchovy je možné přidat si k němu ještě další charakteristiky: třeba post-moderní pětibojař. (Foto: Monika Kompaníková a Míšenka.)

Naša bezvýznamnosť ukrýva život za maskou smrti

Recenzie

Naša bezvýznamnosť ukrýva život za maskou smrti

Keď v roku 2015 vyšiel v Spojených štátoch anglický preklad Kunderovho neveľkého románu Sviatok bezvýznamnosti, všimla si ho hádam iba literárna kritika. Anglický preklad pre amerického čitateľa pripravila Linda Asher.