Medzi knihami - čerstvé informácie z diania v knižnom svete

 

O knihách, ktoré napísali hudobníci

Tentoraz som sa rozhodol napísať niečo o knihách, ktoré napísali hudobníci. Svoju pozornosť som zameral na tých, ktorí popri hudbe písali alebo ešte stále píšu originálnu a zaujímavú literatúru. Sú hudobníci, ktorých texty majú takú vysokú úroveň, že sa bez pochýb dajú považovať za poéziu. To znamená, že čitateľom poskytujú silný zážitok aj bez hudby, a preto sú vydávané aj v knižnej podobe. Autormi takých textov sú napríklad Bob Dylan, Leonard Cohen, Nick Cave, Tom Waits, Jim Morrison, Lou Reed alebo Patti Smith.

BOB DYLAN

Bob Dylan je jediný hudobník, ktorý získal Nobelovu cenu za literatúru. Stalo sa tak v roku 2016 a mnohých to prekvapilo, hoci už predtým Dylan získal mnoho ocenení za svoju textovú aj hudobnú tvorbu vrátane Pulitzerovej ceny. Bob Dylan nesporne patrí k najväčším hudobným, kultúrnym a spoločenským ikonám 20. a 21. storočia. O kvalite Dylanových textov ani nemá zmysel pochybovať. Do češtiny boli najprv preložené jeho básnické texty v próze z rokov 1965 – 1966, ktoré vyšli roku 1997 pod názvom Tarantule vo vydavateľstve Argo. V roku 2005 vyšlo česko-anglické vydanie Dylanových piesňových textov z rokov 1962 – 2001 vo vydavateľstve Kalich. V tom istom roku vydalo Argo Dylanove Kroniky I., ktorých obsah tvoria Dylanove spomienky na začiatok jeho kariéry. Hoci Dylan podpísal zmluvu aj na Kroniky II., nikdy ich nedokončil. Ďalšiu knihu Dylanových textov vydalo vydavateľstvo Volvox Globator v roku 2010 pod názvom Dylan – 100 písní a fotografií. Ako už napovedá samotný názov, knihu tvorí 100 najlepších piesní a 100 dobových fotografií, pričom Dylanove texty sú v anglickom aj českom jazyku. V knihe nechýbajú ani informácie o tom, kedy a ako ktorá pieseň vznikla. Zatiaľ najrozsiahlejším výberom Dylanových textov je trojzväzkový dvojjazyčný box obsahujúci texty z rokov 1961 – 2012. Tento box vyšiel v roku 2018 vo vydavateľstve Argo. Bob Dylan je aj autorom knihy Filosofie moderní písně (Argo, 2023) – v nej píše o skladbách iných autorov, ktoré obdivuje. Jeho eseje sú síce zamerané na hudbu, ale ako autor sa zamýšľa najmä nad povahou populárnej hudby a reflektuje to, čo človeka robí človekom. Výsledkom je fragmentárny a pritom navrstvený obraz plný irónie, zaujatia, imaginácie aj jednoduchých vyznaní. Súčasťou knihy je viac než 150 fotografií a výrokov, ktoré spolu tvoria jednu veľkú epickú báseň, ktorú Dylan písal 12 rokov.

LEONARD COHEN

Leonard Cohen bol literárne činný najmä v 60. rokoch, keď sa ešte nevenoval hudbe, ale mal ambíciu stať sa spisovateľom. Svoj literárny debut, zbierku poézie Let Us Compare Mythologies (Porovnajme si svoje mytológie), vydal v roku 1959, keď ešte študoval na univerzite. Pozornosť na seba však upútal až druhou zbierkou poézie nazvanou The Spice-Box of Earth (Korenička Zeme), ktorú vydal o dva roky neskôr. Potom sa odsťahoval z Kanady na grécky ostrov Hydra, kde napísal svoju tretiu zbierku poézie Flowers for Hitler (Kvety pre Hitlera) a dva romány: The Favourite Game (Obľúbená hra) a Beautiful Losers (Nádherní porazení). Obľúbená hra je autobiografický román napísaný formou mozaiky. Krátke epizódy vykresľujú dospievanie bohatého židovského chlapca, z ktorého sa stáva mladý muž hľadajúci svoju cestu životom. V českom preklade vyšla táto kniha po prvý raz v roku 1998 vo vydavateľstve Argo. Nádherní porazení sú najmä románom o láske a vášni, ktorá dokáže prekračovať hranice pozemského života. Kniha vyšla v českom (Argo, 1997) aj slovenskom preklade (Slovart, 2021). Okrem týchto troch kníh boli do češtiny ešte preložené: Kniha milosrdenství (Maťa, 2001), Smrt muže, který patřil jedné ženě (Maťa, Ando Publishing, 1996), Výbor z poezie (Mladá fronta, 1998), Hudba neznámého (BB art, 2004) a Kniha toužení (Argo, 2008), ktorú Cohen písal takmer 20 rokov, okrem iného aj v zenbudhistickom kláštore. Kniha toužení je pestrou mozaikou básní, pesničiek, riekaniek, aforizmov a obrázkov, ktoré patria k tomu najlepšiemu z Cohenovej literárnej tvorby. Cohenove piesňové texty i básne sú napísané bohatým lyrickým jazykom, ktorého základným stavebným prvkom je metafora vo všetkých svojich podobách. Cohenovo dielo uzatvára zbierka piesňových textov, básní a denníkových záznamov nazvaná Plamen (Argo, 2021), ktorá síce vyšla až po jeho smrti, ale ešte sa podieľal na jej zostavení. Je to jeho umelecký testament, ktorý predstavuje Cohena vo všetkých polohách: od meditatívnych lyrických zamyslení až po humorné pasáže okorenené sarkazmom. Kniha je ilustrovaná jeho vlastnými kresbami. Slovenský preklad vyšiel vo vydavateľstve FACE v roku 2020. Cohen bol ten typ autora, ktorý si našiel svoju osobitú poetiku, poetiku trpkú a neľútostnú, ktorú neváhal okoreniť aj svojským humorom. Mal svoje obľúbené témy a opakovane sa k nim vracal: láska, sex, zložité medziľudské vzťahy, izolácia, náboženstvo... Pekne to vystihol Nick Cave, keď povedal: Cohenovo dielo nemožno napodobniť, nech sa o to pokúša ktokoľvek.

NICK CAVE

Nick Cave odštartoval svoju literárnu tvorbu knihou, ktorá vyšla pod názvom King Ink v roku 1988 v malom londýnskom nakladateľstve Black Spring Press. Český preklad vyšiel vo vydavateľstve Maťa v roku 1995. Bol to súbor poviedok, básničiek, piesňových textov a esejí, ktoré Cave písal od roku 1978. V tom istom nakladateľstve vyšiel v roku 1989 aj jeho román And The Ass Saw The Angel, ktorý Cave po niekoľkých rokoch písania dokončil, keď žil v Berlíne. Český preklad vyšiel vo vydavateľstve Argo pod názvom A uzřela oslice anděla (1995). Tento román je plný šialenstva, utrpenia, bolesti, hnusu, náboženského fanatizmu, ale aj súcitu a pochopenia. Je to svedectvo o ceste do najtemnejších kútov ľudského vedomia, podvedomia aj nevedomia, ktorej výsledkom je objavenie zdrojov, ktoré tvoria myslenie a konanie človeka. Nick Cave navyše pri písaní použil veľmi širokú škálu jazykových prostriedkov, čo ešte umocňuje silný čitateľský zážitok z tohto románu. V českom preklade vyšla aj druhá kolekcia piesňových textov Nicka Cavea pod názvom King Ink II. (Maťa, 1998). Vo svojom druhom románe, ktorý vyšiel v roku 2009 pod názvom The Death of Bunny Munro – v českom preklade Smrt Zajdy Munroa (Argo, 2009), sa Nick Cave rozhodol vyrozprávať príbeh muža, alkoholika závislého od sexu, ktorý si nedokáže poradiť so svojím životom. V roku 2010 vyšli Caveove piesňové texty pod názvom The Complete Lyrics 1978 – 2007. Česko-anglické vydanie vyšlo vo vydavateľstve Volvox Globator v roku 2012. Zaujímavým čítaním je aj umelecká kronika Caveovho turné s kapelou Bad Seeds po severoamerických mestách v roku 2014, ktorá vyšla pod názvom The Sick Bag Song v roku 2015. Túto kroniku tvoria denníkové záznamy, spomienky, intímne úvahy, fantazijné predstavy, piesňové texty a básne, v ktorých sa prelínajú rôzne témy, najmä však inšpirácia, tvorivosť, láska, strata a smrť. Český preklad vyšiel vo vydavateľstve Argo (2017) pod názvom Píseň z pytlíku na zvratky.

PATTI SMITH

Prvým českým prekladom literárnej tvorby Patti Smith bola kniha Básně a deníky 1970 – 1979, ktorá vyšla vo vydavateľstve Volvox Globator. To isté vydavateľstvo vydalo o dva roky knihu Koralové moře, ktorú Patti Smith napísala po smrti svojho priateľa, fotografa Roberta Mapplethorpa. Kniha obsahuje lyrickú poéziu písanú formou prózy, ktorej hlavnou témou je sila priateľstva. Ďalší český preklad z tvorby Patti Smith vyšiel pod názvom Sbírání vlny vo vydavateľstve Dokořán v roku 2012. V tejto knihe sa autorkine impresionisticky ladené spomienky na detstvo prelínajú so snovými víziami a predstavami, pričom priestor dostávajú aj tvorivé momenty z dospelosti. Aj v ďalšej knihe, ktorá vyšla v českom preklade pod názvom Jsou to jen děti (Dokořán, 2013), sú hlavnou témou spomienky. Tentoraz Patti Smith spomína na svoj vzťah s Robertom Mapplethorpom. Je to nežná spoveď o živote, láske, priateľstve, umení, oddanosti a neskrotnosti ducha, ktorá patrí k vrcholom jej literárnej tvorby. Ďalšia sonda do života Patti Smith vyšla v českom preklade pod názvom M Train (Dokořán, 2016). Autorka tentoraz ponúka autobiografické texty, v ktorých sa prelína minulosť s prítomnosťou a sny so skutočnosťou. Je to opäť veľmi intímna a pôsobivá výpoveď o vnútornom svete jednej z najoriginálnejších súčasných umelkýň. Voľným pokračovaním tejto knihy je Oddanost (Dokořán, 2018), v ktorej autorka odhaľuje pozadie tvorivých procesov. Je to akýsi sprievodca po atmosférach a pocitoch, ktoré ústia do literárneho diela. Rok Opice (Dokořán, 2020) je poetický denník, v ktorom sa autorka delí s čitateľmi o svoje myšlienky, spomienky, úvahy a sny. Zatiaľ poslednou knihou Patti Smith, ktorá opäť vyšla vo vydavateľstve Dokořán v roku 2022, je Kniha dní, ktorej obsah tvorí 365 fotografií a krátkych komentárov či zamyslení.

JOHN LENNON

John Lennon svoje literárne texty publikoval v troch knihách. Dve napísal ešte v 60. rokoch, v čase prvej vlny „beatlemánie“. Tieto vyšli v českom preklade vo vydavateľstve Argo – Písání (1996) a Španěl na vesnici (1999). Tieto knihy obsahujú absurdné krátke texty a básničky, ktoré sú postavené predovšetkým na vynachádzavej hre s jazykom a na popieraní zaužívaných foriem a dejov príbehov. Lennon parodoval akýkoľvek druh písania a svojou myšlienkovou a jazykovou hravosťou nadväzoval na tradíciu poetiky nezmyslu. Tretia kniha má názov Nanebepění (Argo, 2001) a obsahuje predovšetkým Lennonove texty a ilustrácie zo 70. rokov. Táto kniha vyšla až po jeho smrti v roku 1986. Okrem beletrie sú do knihy zaradené aj Lennonove texty o tom, ako sa zoznámil s Yoko, ako sa rozpadli Beatles, o americkom undergrounde a aj o tom, ako mu otravovali život americkí a britskí úradníci.

JIM MORRISON

Jim Morrison bol jedným z najcharizmatickejších a najoriginálnejších rockových frontmanov, ktorý svojím vystupovaním ovplyvnil spôsob života a správanie mnohých rockových hudobníkov. Jeho život a tvorbu ovplyvnilo užívanie drog (najmä halucinogénnych) a nadmerné konzumovanie alkoholu. Jeho celoživotnou vášňou bola poézia: nielenže ju rád čítal, ale ju aj písal. Inšpirovali ho najmä Arthur Rimbaud a William Blake, ale aj Jack Kerouac, Allen Ginsberg, Friedrich Nietzsche či J.-P. Sartre. Údajne po ňom zostalo vyše tisícšesťsto strán básní, anekdot, piesňových textov, ale aj poviedok a poznámok k divadelným hrám a filmovým scenárom. Ešte počas svojho života vydal zbierky poézie: The Lords and the New Creatures (1969) a An American Prayer (1970). Ďalšie výbery z tvorby Jima Morrisona vyšli až po jeho smrti. Medzi tie najznámejšie patria: Wilderness: The Lost Writings Of Jim Morrison (1988) a The American Night: The Writings of Jim Morrison (1990). Oba tieto výbery vyšli aj v českom preklade: Divočina: ztracené texty (Votobia, 1996) a Americká noc (Maťa, 2016). Obsah týchto výberov pochádza z denníkov, zo zápisníkov, z rukopisov a listov, ktoré Morrison zanechal svojej manželke Pamele. Morrisonove texty a básne sú pre mnohých nezrozumiteľné, nepochopiteľné a nejednoznačné. Zásluhu na tom má sám autor, ktorého písanie bolo vždy najmä pocitové, fragmentárne a kolážové, často postavené na hre so slovami. Morrisonove básne tvoria predovšetkým útržky myšlienok, filozofických odkazov, vnútorných pocitov, symbolických obrazov, mystických vízií a snov, vďaka čomu majú až surrealistický nádych. Často sa v nich objavujú rôzne formy násilia, zániku a smrti.

LOU REED

Lou Reed bol spoluzakladateľom slávnych Velvet Underground. Vo svojich textoch sa nebál venovať tabuizovaným témam, akými koncom 60. rokov ešte boli: sadomasochizmus, transvestitizmus, prostitúcia alebo narkománia. Lou Reed aj počas sólovej kariéry písal poetické texty o závažných a provokatívnych témach. Jeho najznámejšie texty vyšli knižne v roku 1991 pod názvom Between Thought and Expression: Selected Lyrics of Lou Reed. Česko-anglické vydanie vyšlo v roku 1997 vo vydavateľstve Maťa. Lou Reed bol veľkým fanúšikom Edgara Allana Poea, čo potvrdil aj vydaním dvojalbumu The Raven (2003). V roku 2010 vydal svoje texty z tohto albumu aj knižne, pričom ich doplnil o expresívne ilustrácie, ktoré pre túto knihu vytvoril taliansky grafik a komiksový výtvarník Lorenzo Mattotti. V českom preklade vyšla kniha pod názvom Havran vo vydavateľstve Kniha Zlín (2013). Ďalšie Reedove texty vyšli v knihách: Do Angels Need Haircuts? (2018) a I'll Be Your Mirror: The Collected Lyrics (2020). Lou Reed je taktiež autorom knihy The Art of the Straight Line: My Tai Chi (2023). Táto kniha je komplexnou zbierkou Reedových spisov o tai chi, pričom obsahuje aj rozhovory s kolegami hudobníkmi, umelcami a priateľmi, ktorí sa tiež venovali tai chi.

TOM WAITS

Tom Waits je veľmi výraznou a špecifickou hudobnou osobnosťou s nezameniteľným hlasom, ktorý získal vďaka cigaretám a alkoholu. Svoju kariéru odštartoval začiatkom 70. rokov a pokračuje v nej dodnes. Jeho texty sa často zameriavajú na „spodinu spoločnosti“, priťahujú ho rôzni vydedenci, zúfalci, outsideri, bezvýznamní ľudia a ich bizarné príbehy. Anglicko-české vydanie textov z albumov Toma Waitsa od Closing Time po Bone Machine vyšlo pod názvom Bad Liver and a Broken Heart/Špatný játra a zlomený srdce vo vydavateľstve Paseka v roku 1996.

HENRY ROLLINS

Henry Rollins patrí medzi legendy amerického hardcore punku. Svoju kariéru odštartoval začiatkom 80. rokov. Preslávil sa ako frontman skupín Black Flag a Henry Rollins Band. Po roku 2006 však s hudbou skončil a odvtedy sa venuje najmä písaniu kníh, herectvu a veľa cestuje po svete so svojimi stand-up šou, v ktorých sa s publikom delí o svoje zážitky a taktiež komentuje dianie vo svete. Svoje knihy vydáva vo vlastnom vydavateľstve 2.13.61. Medzi jeho najznámejšie publikácie patrí trojdielna séria Black Coffee Blues, z ktorých prvé dve knihy vyšli aj v českom preklade vo vydavateľstve Maťa: Blues černýho kafe (1998) a Nejsem tu moc často? (2005). To isté vydavateľstvo vydalo v roku 2002 aj jeho knihu esejí pod názvom Solipsista. Ako už napovedá samotný názov, Rollins v tejto knihe prezentuje svoje vyhranené názory na postavenie jedinca v spoločnosti, pričom nešetrí cynizmom a sarkazmom.

LYDIA LUNCH

Lydia Lunch patrí medzi hudobné legendy newyorského undergroundu. Do povedomia undergroundových umeleckých kruhov sa zapísala na sklonku 70. rokov ako členka no wave a post-punkovej kapely Teenage Jesus and the Jerks a účinkovaním vo viacerých krátkometrážnych avantgardných filmoch a klipoch režisérov Vivienne Dick a Richarda Kerna. Od začiatku 80. rokov spolupracovala s mnohými hudobníkmi a skupinami. Okrem toho hrala v mnohých dokumentárnych aj hraných filmoch, nahrala niekoľko albumov hovoreného slova a napísala šesť kníh. Štyri z nich boli preložené do češtiny: Paradoxia (1999), Budu dělat za drogy (2011), Máš-li hlad, tak ho hlaď (2013) a Krvavá stopa (2014). Všetky vyšli vo vydavateľstve Maťa. Celoživotnými témami v tvorbe Lydie Lunch sú sexuálne násilie, deviácie, nihilizmus a drogové excesy, ktoré svojsky pretavuje nielen do hudobnej, ale aj do literárnej polohy.

AUTOBIOGRAFIE

Na záver už len telegraficky spomeniem zopár zaujímavých autobiografií od hudobníkov, ktoré sa mi dostali do rúk v českom alebo slovenskom preklade. Mark Lanegan: Zpívej pozpátku a plač (Host, 2023). Mark Lanegan píše nekompromisne o vlastnej tvorbe, o zákulisí šoubiznisu a tiež o svojom celoživotnom boji s depresiami a so závislosťami. Dave Grohl: Rozprávač. Príbehy o živote a hudbe (N Press, 2023). Dave Grohl ponúka úprimnú a pestrú mozaiku príbehov zo svojho výnimočného života. Bruce Springsteen: Born To Run (Jota, 2018) je zručne napísaná autobiografia plná lyrických pasáží, v ktorej nechýba humor. Bono: Surrender. 40 skladieb, jeden príbeh (Lindeni, 2023). Bono sa rozhodol vyrozprávať svoj životný príbeh takým spôsobom, že ho vystaval okolo štyridsiatich skladieb U2. Keith Richards: Život (Ikar, 2011) – jednoduchá, otvorená, neprikrášľovaná spoveď, v ktorej nechýbajú ani sex, drogy a rock and roll. Neil Young: Hipíkovy sny (NLN, 2013) je netypická autobiografia odhaľujúca pozoruhodný a komplikovaný vnútorný vesmír Neila Younga. Kim Gordon: Holka v kapele (Argo, 2017). Basgitaristka a speváčka Sonic Youth napísala sugestívnu výpoveď nielen o svojom živote, ale aj o newyorskej umeleckej a hudobnej scéne 80. a 90. rokov. John Lydon: Vztek je energie – Můj život bez cenzury (Volvox Globator, 2017). Svojrázna a vtipná autobiografia Johnnyho Rottena napísaná bez ironizovania a sentimentality. Lemmy Kilmister: Motörhead (BB Art, 2009). S nadhľadom a humorom napísaná autobiografia rockovej legendy, ktorá zostala celú kariéru verná svojmu štýlu a svojim pôžitkom. Marilyn Manson: Dlouhá trnitá cesta z pekla (BB Art, 2009). Autobiografia Briana Warnera vystupujúceho pod pseudonymom Marilyn Manson je považovaná za jednu z najlepších rockových autobiografií. Manson v nej bez hanby píše o svojom detstve, o svojich sexuálnych zážitkoch, o drogách, o okultizme a satanizme, o svojich túžbach, o sebanenávisti a krutosti k sebe aj ostatným, o vnútornej rozorvanosti, o rozvrátených vzťahoch, o prehrách aj úspechoch. Súčasťou autobiografie sú aj zaujímavé fotografie z najrôznejších období Mansonovho života, niektoré jeho poviedky a básne, ukážky korešpondencie s vydavateľmi a úryvky z cestovného denníka.

Zobraziť diskusiu (0)

Podobný obsah

Fedor Gál 70

Správy

Fedor Gál 70

Fedor Gál je pro mě jedním z lidí, kteří symbolizují moderní svobodné Slovensko. Navíc - jsem obdivovatel jeho přímé řeči.

Dva dojímavé príbehy

Správy

Dva dojímavé príbehy

Niekedy otvorím knihu a cítim, že teraz je ten správny čas, kedy si ju musím prečítať. Nedávno som prečítal 2 knihy, ktoré majú niečo spoločné. Hlavným hrdinom týchto kníh je muž, ktorému zomrela manželka a on sa nevie s jej stratou vyrovnať. A keďže život bez milovanej ženy pre týchto mužov nemá zmysel, hľadajú spôsob, ako ho ukončiť.

Zbrane Kornela Földváriho

Správy

Zbrane Kornela Földváriho

„No nie je ten život zlomyseľné prasa, ktoré sa vyžíva v detinských schválnostiach a dobre sa zabáva na našich reakciách?“ Napísal raz Kornel Földvári svoje milovanej sestre Irene Lifkovej. Roky jej spolu so svojou ženou Naďou písal každý týždeň jeden dva listy, písal ich na stroji a posielal poštou do Trenčína.