O vzťahu mimovládok a nezávislých kníhkupectiev
Pohovorme si krátko o mimovládkach. Sú oblasti, v ktorých mimovládky štát nielen dopĺňajú, ale aj ho nahrádzajú. Venujú sa podstatným a často opomínaným témam, od starostlivosti o deti, seniorov, ľudí so znevýhodnením či ľudí v núdzi cez ľudské práva, psychologickú podporu, vzdelávanie, kultúru a životné prostredie v najrôznejších formách až po ochranu pred štátom, ak sa stane, že zlyháva.
Niektoré z mimovládok sú malé, nové, majú špecifický záber a dosah na malé komunity. Iné sú väčšie a roky pôsobia na veľké skupiny ľudí či legislatívu. Ich každodenný chod je okrem grantov závislý aj od príspevkov veľkých donorov; pre mnohé sú podstatné malé pravidelné dary od jednotlivcov. V súčasnosti sú mimovládky ohrozované nielen rušením a „prekopávaním“ grantových schém, ale aj zmenami zákonov, ktorých účelom je mimovládky poškodiť. Ohrozenie fungovania mimovládok je možné brať ako ohrozenie starostlivosti o veľmi širokú škálu potrieb veľkých a rôznorodých skupín ľudí, ale tiež ohrozenie starostlivosti o krajinu a kultúru.
Do tohto vydania novín sme sa rozhodli osloviť dve skupiny ľudí. Jednou sú už tradične ľudia z kníhkupectiev, druhou sú – špeciálne pre toto číslo – ľudia z mimovládok, z občianskych združení a nadácií. Chceli by sme touto cestou upriamiť pozornosť a vyjadriť podporu tejto forme starostlivosti o spoločnosť a prostredie, v ktorom žijeme.
Ešte si krátko pohovorme o mimovládkach a kníhkupectvách. Ľudia z kníhkupectiev, ktoré nájdete na zadnej strane týchto novín, spolupracujú s ľuďmi z mimovládok na rôznych úrovniach a ich vzťahy sú založené na priateľstve a vzájomnej podpore v tom, čo robia.
Na pultoch nezávislých kníhkupectiev nájdete knihy, ktoré mimovládky vydávajú – buď vo vlastnom náklade, alebo v spolupráci s vydavateľstvami. Kníh vydaných občianskymi združeniami pribúda. Väčšinou ide o útle publikácie tematicky spojené s ich činnosťou, no objavujú sa aj výpravné diela, beletria či detské knihy. Malé kníhkupectvá často na diskusiu o takýchto knihách ponúkajú priestor. Vďaka nim sú pulty kníhkupectiev pestrejšie.
Z inej strany sú kníhkupectvá zdrojom kníh pre knižnice mimovládok. Niektoré sa vyrovnajú knižniciam menších miest a funguje v nich dôsledný systém katalogizácie a požičiavania. Iné sa vojdú do malej poličky a sú výrazne tematicky špecializované. Niektoré sú uzavreté len pre ľudí z mimovládky, iné sú prístupné pre klientov.
Knižnice mimovládok sú veľkým, štruktúrovaným zdrojom literatúry. Nachádzajú sa v nich aj knihy, ktoré už dávno nie sú v kníhkupectvách dostupné. Existujú knižnice so stovkami kníh o sociológii a desiatkami publikácií na tému predchádzania konfliktom, knižnice o vývinovej psychológii a výchove, o autistickom spektre či environmentálne knižnice. Existujú knižnice, o ktorých sme ešte nepočuli.
Knižnice mimovládok aj ich vydavateľská činnosť sú ďalšie dva dôvody, pre ktoré je potrebné ich podporovať a brániť.
Článok bol uverejnený v novinách Čo čítať 2/2024